Enerji zirvesine Putin damgası

Enerji zirvesine Putin damgası
23. Dünya Enerji Kongresi OPEC üyeleri dahil 82 ülkeden temsilcilerin yanısıra, zirvenin ağır topu olan Rusya Devlet Başkanı Putin’i ağırlayacak. Bu ziyaret Ankara-Moskova hattında da dönüm noktası olacak

Petrol ve doğal gazın geleceği İstanbul’da şekillenecek. Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün yapacağı ziyaretin, Türkiye Rusya ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve iş birliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor. Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak üzere bugün Türkiye’yi ziyaret edecek. Söz konusu ziyaret vesilesiyle iki devlet başkanı arasında ikili ve bölgesel konuları kapsayan bir görüşmenin de gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi. İki liderin 9 Ağustos’ta Rusya’nın St. Petersburg ve G20 Zirvesi vesilesiyle 3 Eylül’de Çin’in Hangzhou kentindeki görüşmelerin devamı niteliği taşıyan ziyaretin Türkiye-Rusya iliş- kilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve iş birliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi. Putin’in de bir konuşma yapacağı Dünya Enerji Kongresi İstanbul’da bugün başlıyor, 13 Ekim’e kadar devam edecek.

AB’nin güvenliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin bugüne kadar yürütülen enerji projelerine güven veren bir partner olduğunu belirtti. Albayrak,23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında İstanbul Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin bölgesinde istikrara sahip enerji köprüsü kuran bir ülke olduğunu vurgulayan Albayrak, Türkiye’nin, “Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar” söylemini desteklediğini, bölgesel huzur ve barışın sağlanmasında çözüm odaklı yaklaşımına devam edeceğini anlattı. Bu manada yürütülen enerji diplomasisinin temelinin barış ve istikrarın kaynağı olması gerektiğini ifade eden Albayrak, “Özellikle Orta Doğu ve Avrasya’daki kaynakların dünya pazarlarıyla buluşması için önemli bir ortak konumundayız” dedi.

56 bakan söz alacak

23. Dünya Enerji Kongresi’nin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yapacak. Ayrıca OPEC üyesi ülkelerin temsilcileri de katılacak. Bu arada İstanbul Kongresi’ne çok yoğun bir katılım bekleniyor. 82 ülkeden konuşmacıların söz alacağı kongrede konuşmacıların arasında 56Bakan’ınolduğunadikkat çekiliyor. Kongreye katılan yabancı enerji bakanları arasında Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halit El Falih dikkat çekiyor.

İran, Irak, Almanya

Avrupa Komisyonu’nu Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç’in temsil edeceği kongreye enerji, çevre, ekonomi ve sanayi alanlarında görevli bakan gönderecek ülkelerin arasında İran, Irak, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, İsviçre, Cezayir ve Meksika da var. İstanbul’daki kongrede küresel enerji devleri de en üst düzeyde temsil edilecek. Bu şirketler arasında Aramco, BP, Gazprom, Royal Dutch Shell, Total, Rosatom, SOCAR, Lukoil, OMV, EDF, EnBW, ENGIE, TANAP, E.ON, DESFA ve Çin Ulusal Nükleer Şirketi de bulunuyor. Kongre’ye ayrıca Bosch, Siemens, DHL, Silver Spring Networks, Thyssen Krupp ve Westinghouse dahil dünyanın başlıca teknoloji şirketlerinin CEO’ları ve üst düzey yetkilileri de katılacak. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Asya Kalkınma Bakanı, İslam Kalkınma Bankası, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu, Latin Amerika Kalkınma Bankası ile Goldman Sachs da kongreye katılarak katkı yapacak kuruluşlar arasında.

Türk akımı imza aşamasında

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Biz son 15 yıldan bu yana Türkiye için bir marka değeri taşıyan Şişecam gibi, Kastamonu Entegre gibi ve yeni yatırım yapan Dizayn Grup gibi firmalara, öncelikli olarak Türkiye’nin kültür coğrafyasına veya kardeş coğrafya dediğimiz Tataristan gibi yerlere yatırım yapın diyoruz” dedi. Şişecam Topluluğu’nun, Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde toplam 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düz cam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış töreni, Bakan Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un katılımıyla gerçekleşti. Bakan Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov ile birlikte Kastamonu Entegre ve bir süre önce açılan Dizayn Grup’un boru üretim tesislerinde de incelemelerde bulundu. Daha sonra Türk ve Tataristanlı iş adamlarıyla bir araya gelen Nihat Zeybekci, görüşmede, Rus iş adamlarının Türkiye’ye geldiklerinde ruble, Türk iş adamlarının da Rusya’da Türk Lirası kullanabilmelerinin her iki ülke için de faydalı olacağını vurguladı. Zeybekci, Tataristan’daki Türk iş adamlarının yatırımlarını desteklediklerini, bundan gurur duyduklarını da kaydetti. usya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğal gaz boru hattı projesinde hükümetler arası anlaşmanın hazırlanmasında sona yaklaşıldığını belirterek, “Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz” dedi. Novak, Türkiye’nin doğrudan ve ilave Rus gazı almasına olanak sağlayacak Türk Akımı projesinin büyük önem taşıdığını aktararak, “Bu büyük bir proje ve çok detaylı bir çalışma gerektiriyor. Şu anda hükümetler arası anlaşmanın tamamlanması için sona yaklaştık” diye konuştu. Bu yılın 8 aylık döneminde, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin yüzde 40 düştüğünü hatırlatan Novak, “Amacımız, ekonomik ve ticari işbirliğimizi kriz öncesi seviyelerin de üzerine taşımak. Yaptırımlar üzerine de çalışlarımız devam ediyor, tüm yaptırımları kademeli olarak kaldırmak istiyoruz” dedi.

“Akkuyu işbirliğinin geleceği”

Türkiye’de nükleer enerji sektörünün ilk defa Rusya ile ortaklaşa geliştirileceğini vurgulayan Novak, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi, Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin geleceği olarak görüyoruz” ifadesini kullandı. Proje kapsamında Rusya’da yaklaşık 260 Türk öğrencinin de yüksek eğitim alarak bu alanda uzmanlaşacağını hatırlatan Novak, şunları kaydetti: “Şu anda projede inşaata başlamak üzere olduğumuz bir safhadayız. İnşaat alanının seçilmesine ve geliştirilmesine yönelik çok büyük bir hazırlık sürecinden geçildi. Türkiye’ye de bu süreci kolaylaştırmaya yönelik attığı adımlar için teşekkür ediyorum. Akkuyu NGS’de yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım olacak ve bunun 6 ila 8 milyar dolarlık kısmı Türk şirketlere yönelecek. Bu nedenle, Türkiye ekonomisine de kazanç sağlayacak bu projenin stratejik yatırım statüsünü almasını umuyoruz. Ayrıca, eğer proje stratejik yatırım statüsü alırsa Türk yatırımcılar için de daha cazip bir proje haline geleceğini düşünüyoruz.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş