Enflasyon maaşları eritti!

Enflasyon maaşları eritti!
2018 sonu enflasyon beklentisi, yeni OVP’de yüzde 20’yi aşmasının ardından giderek büyüyen krizde memur, emekli, işçi ve asgari ücretli büyük kayıp yaşadı.

Hükümetin ‘kriz yok’ söylemine karşın geçim sıkıntısı yaşayan emekçileri daha da zor günler bekliyor. Yüzde 7 enflasyon hedefiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu yıl için yüzde 4+3.5 zam veren hükümet, son Orta Vadeli Program’da ( OVP ) enflasyon hedefini yüzde 20.8’e yükseltti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, memur ve emeklinin kaybı büyük. Yüzde 14.2’lik asgari ücret zammı da yüzde 20’lere çıkan enflasyon beklentisiyle eridi. Belediyelerdeki işçilerin şirketlere alınmasıyla birlikte kamudaki yaklaşık bir milyon taşeron işçiye kadro verildiğini savunan hükümet ücretlerini ise Ekim 2020’ye kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara bağladı. Taşeron işçiler perişan.

FATURA İŞÇİYE KESİLDİ

Diğer yandan, Bartın’da krizi bahane eden işveren 209 işçiyi işten attı. İşçiler, memurlar ve emeklilerin durumunu ortaya koyan örnekler şöyle:

Neredeyse 3’e katladı: Hükümetin geçen yılki OVP ’sinde bu yıl için enflasyon hedefi yüzde 7, gelecek yıl için de yüzde 6’ydı. Bu enflasyon hedeflemesi doğrultusunda Hükümet ile Memur-Sen arasında diğer konfederasyonların tepkisine karşın kamu çalışanları ve kamu emeklileri için 2018’de yüzde 4+3.5, 2019’da da yüzde 4+5’lik zam öngören toplusözleşme imzalandı. Ancak hükümet, memur ve memur emeklilerine enflasyonun toplusözleşme zammını aşması halinde aradaki farkın ödendiğini savunuyor.

Asgari ücret “asgari” kaldı: Hükümet bu yıl için asgari ücrete yüzde 14.2 zam yaparak 1404 liradan, 1603 liraya çıkarmıştı. Ancak bu y ıl için beklenen yüzde 20.8’lik enflasyon, asgari ücrete yapılan zammı da aştı. Üstelik 6 milyon asgari ücretli enflasyonfarkı da alamıyor.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.