“Enver Paşa hain değildi!”

A+A-
Kenan AKIN

Tarih; rivayetleri, söylentileri belgesiz yazıları hatta “efsane” haline getirilmiş hiçbir yalanı affetmiyor.
Yani; gerçekler zamanla mutlaka bir bir ortaya çıkıyor.
Tıpkı; “Sarıkamış Harekâtı”nda olduğu gibi, ortaya çıkan gerçeklere sahip çıkılırken ihmal edilmiş anmalar, özenle yerine getiriliyor.
Anma tarihi epey geçmiş olmasına rağmen,  “Sarıkamış Harekâtı”nı gerçekçi bir gözle görmek ve vicdanımızın sesini dinlemek zaman zaman ön plana çıkıyor.
Sarıkamış’ta Bakanların da katılımıyla yapılan törenler, yürüyüşler bir “özür” dileme niteliğini de taşıyor.
“Sarıkamış Harekâtı”, “Çanakkale Savaşı”nı andırıyor. Gerçekten de, Türk askeri göğsünü hem kurşuna, hem kar ve soğuğa siper edip, tarihe bir “feragat” örneği yazdırmış bulunuyor.
Her şeyden önce, çoğu medya hatta yazarların belirttiği gibi, 120 veya 90 bin Türk askerinin ölmesi “kesin” bir şekilde yalanlanıyor.
60 bin şehidimize rağmen, 30 bin Rus askerinin öldüğü de bizzat Genelkurmay Başkanlığı’nca açıklanıyor.
Hem “Sarıkamış Harekâtı”nın kısa trajik öyküsünü, hem de tarihi bilgileri içeren Genelkurmay Başkanlığı’nın sitesinde yayınlanan bilgileri bir kez daha aktarmak, sorumlu bir gazetecilik görevi de oluyor: “Enver Paşa, icra edilecek bir taarruzla 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Doğu Anadolu’da kaybedilen toprakların (Kars, Batum, Artvin ve Ardahan) geri alınmasını ve müteakiben harekâtın Kafkasya’ya aktarılmasını mümkün görüyordu.
Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide o günün koşulları altında kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan bu harekât çok riskli idi.
Özellikle 10’uncu Kolordu birlikleri, Allahuekber Dağları’nı aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar gerekse mevcut silahlar yönünden çok zayiat vermiştir. Nitekim Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak ölmüştür.
Bu muharebelerde Rusların zayiatı 30 bin, Türklerin zayiatı ise 60 bin kadardır.
Bu muharebeler sonucunda Doğu Anadolu, Rusların işgaline maruz kalmıştır.
Sarıkamış, Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olmuştur.
Türk Ordusu, ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaşmıştır.
Türk Ordusunun kayıplarındaki asıl etkenler, çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliğidir.”
Bu arada, Enver Paşa’nın asla bir “hain” olmadığı da belgelerle ortaya çıkıyor.
Nereden bakılırsa bakılsın; “Sarıkamış Harekâtı” vatanın korunması uğrunda savaşan Türk askerlerinin neler yapabileceğinin bir destanı olarak tarihte yerini alıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları