Enver Sedat ve 30 Ağustos...

A+A-
Burhan AYERİ

Cemal Abdülnasır Arap dünyasının ilk lideri kabul edilir. Vefatından sonra Mısır Cumhurbaşkanlığı'na Enver Sedat -Enver es Sâdât- geldi. Moskova yanlılarını temizleyerek işe başladı. Sovyet uzmanları sınırdışı etti. ABD ile anlaşma imzaladı. Camp David görüşmelerinin ardından İsrail ile barış yaptı. Bu yüzden, "Kilis ilimiz alır mı?" hayalleriyle yeniden gündemimize gelen Nobel Barış Ödülü'nü verdiler. Daha doğrusu İsrail Başbakanı Begin ile paylaştırdılar. Duruma bozulan aşırı dincilerin muhalefetinde kıpırdanmalar arttı. Ekim 1973 Savaşı'nın yıldönümü törenleri sırasında ordudaki yobazlar suikast planlarını uygulamaya soktular. Tankların ve zırhlı araçların içine saklanan suikastçiler, resmi geçit sırasında harekete geçtiler. Ellerindeki otomatik silahlarla araçların içinden fırlayıp şeref tribününü yaylım ateşine tuttular. Sedat, asker ve sivil diğer yöneticilerle birlikte öldürüldü.

---

30 Ağustos Zafer Bayramı'nı önce tamamen iptal ettiler. Daha sonra tank ve toptan arındırıp, "beyaz güvercin uçurulacak" hale dönüştürdüler. Sanırız bu kararlardaki en önemli etken "1978'deki suikastin hatırlanması" idi. FETÖ'cüler olası şeytanca planı uygularlar mı? Karar sizin. Kişisel kanım, tedbirli olmakta her zaman yarar var. Gözü dönmüş ruh hastaları tamamen temizleninceye kadar dikkatli davranmaktan yanayız.

Kılıçdaroğlu'na bir öneri

------------

Devlet Bahçeli, beklenen kararını açıkladı. Tıpkı o kamu spotundaki gibi, "Ben de varım" dedi. Dileriz, "kırmızı balık" muamelesi görmez ve bir kaç kelime ettirilir. AK Partililerden de çoktandır fazlasıyla hakettiği alkışı -bundan şüphemiz yok- alır.

Gelelim anamuhalefet liderine. Kılıçdaroğlu, CHP'yi bir heyetle temsil etme niyetinde. Fikirlerine her zaman saygı duyduğum bir büyüğümün önerisini buradan  seslendirmek istiyorum. Kılıçdaroğlu Yenikapı'da uçaklı gösteri yapmalı. Hani uçak dedikse F-16'lardan söz etmiyorum. Tüm dünyada tanıtımlarda kullanılan ve son dönemde bizde de rastladığımız Pır-pır'lardan bahsediyorum. Arkasına Cumhuriyet ve demokrasiyi savunan bez pankartları bağlayıp gezdireceksiniz. Arzu ederseniz halka küçük paraşütlerle su paketleri de atabilirsiniz. Teklif bizden gerisi Kılıçdaroğlu'na ait

Bir efsane

--------

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yapanlar arasında tanıdığım en önemli isim Emekli Korgeneral Suat İlhan'dır. Kuleli Askeri Lisesi'nde başlayan askerlik hayatını 1983 yılında noktalandı. Askeri ateşelik dahil TSK'nın tüm bölümlerinde hocalık yaptı. Hazırladığı çok sayıda kitabı arasında bir kaç tanesi daha ön plandadır. "Terör-Neden Türkiye" ve "AB Türkiye'yi Yok Etmeye Çalışıyor" başucu kitaplarından. Hele, "Evrimleşen Türk Devrimi" adlı çalışmasındaki bir teşhisini asla unutmamalıyız; "Egemenlik ve bağımsızlık paylaşılınca Ulus Devlet'ten geriye bir şey kalmaz" Aynı zamanda Türk Tarih ve Dil Kurumu'nun teşkilatlanmasını gerçekleştiren Suat İlhan Paşa keşke bir kaç yaş daha genç olsaydı. Teşhis ve tespitleriyle çatırdayan MİT'i yeniden  ayağa kaldırırdı. En azından fikirlerine başvurulmasında yarar görenlerdeniz. Bunu da yapamıyorsanız, 20'nin üstündeki yol gösterici kitabını mutlaka okumalısınız. Bir kaç ay önce önemli bir ameliyat geçiren İlhan Paşa'ya uzun ömür diliyorum. Türkiye'nin ona her zamankinden fazla ihtiyacı olduğu inancını muhafaza ediyorum.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları