Erdoğan: Bu sistem var ya bu sistem, bileklerimizde prangaydı

Erdoğan: Bu sistem var ya bu sistem, bileklerimizde prangaydı
Aksaray'da halka seslenen Erdoğan, Başkanlık sistemiyle ilgili konuştu. Erdoğan, Cumhuriyet rejimini kastederek "Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu prangaları söküp atmaya var mıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray'da vatandaşlara seslendi.

Mevcut rejimi eleştiren Erdoğan, Cumhuriyet için 'pranga' ifadesini kullandı.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

Bu 'hayır'cılar var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler, bunlarda hizmet yok. Ama biz size aşığız. Biz Ferhatız Ferhat. 18 Mart'ta Çanakkale'de köprünün temelini atıyoruz. 

Bu sistem var ya bu sistem bileklerimize prangaydı. 16 Nisan'da prangaları söküp atmaya var mıyız? Hep beraber yapacağız bunu. Az önce sayın Başbakan da söyledi. Biz hiçbir beşeri gücün önünde eğilmeyiz. İşte bugün buraya gelirken imzayı attım, süre başladı.

'ÇİFT BAŞLILIK KALKIYOR'

Hedef saptırıyorlar. Neymiş? Parlamento yok olacakmış. Eline diline dursun ya. Yasama organı yine var. Yürütme yine var. Kim yürütme? Cumhurbaşkanı. Ama çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle, tek otorite ama bir özellik daha var. Bazıları Amerika ile karıştırıyorlar. Bunun adı Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi.

Biz farklı bir sistemle geliyoruz. Yani cumhurbaşkanının aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz? Evet mi? Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine karşı çıkanların derdi bu sisteme karşı çıkanların derdi değil.

18’i seçme ve seçilme yaşı yaptık.  Parlamento adayları çoğaldı. Ne yapmıştı bunlar? 30 yaş. Biz önce 25’e indirdik, şimdi de 25’i, 18’e indiriyoruz. Yani bundan sonra parlamentoda 18 yaşındaki gençlerle görebileceğiz. Ülkemizin sahip olduğu ne varsa hepsine karşı çıkanlar, bugün cumhurbaşkanlığı sistemine de karşı çıkıyorlar.

Köprü yaparsanız, yol yaparsınız bunlar karşı çıkarlar. Baraj yaparsınız, enerji santrali yaparsınız bunlar karşı çıkarlar. Üretim için, istihdam için uluslararası sermayeyi ülkenize getirirsiniz bunlar karşı çıkarlar.

  • Yorumlar 42
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.