Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor'

Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Kadınlar Günü programında yaptığı konuşmada "İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız" dedi.

Beştepe'de düzenlenen Kadınlar Günü Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde sık sık gündeme gelen ilahiyatçıların açıklamalarını eleştirirken, İslam'ın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, konuşmasında, "Bunlar, İslam'ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar aciz. İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız" ifadelerini kullandı.

"Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor" diyen Erdoğan, "Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda çalışmalar yapması gerektiği belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Din İşleri Yüksek Kurulu'nda çok çok vasıflı. Bütün ilim dallarında yetki sahibi olan hocalarımız var. Birçok, bütün bu hocalarımız ne iş yapıyorlar. Niçin bu alanı bu adamlara kaptırıyorlar. FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik söyledik sonunda bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen maalesef tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. FETÖ'nün kalitesi vasfı ortada, arkasından gidenler onlar ondan daha da geri."

İlgili Haberler
Erdoğan, bir ayda 1300 dakika konuştuAli Erbaş: "Yanlış din algılarının sebebi biziz"Bozdağ: "Dinde reform mümkün değildir"Diyanet İşleri Başkanı: Fıkıh her zaman güncellenebilir
  • Yorumlar 97
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş