Erdoğan "Partimden bağımı koparmak istediler"

Erdoğan "Partimden bağımı koparmak istediler"
36. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz süreçte AKP içerisinde yaşanan krize vurgu yaparak, "kurucusu olduğum partimden bağımı koparmak istediler" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe, 36. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:


''BANA GÖRE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÖNEMLİ MADDELERİNDEN BİRİ''

Üçüncü madde seçilme yaşını 25'ten 18'e indiriyor. Bana göre anayasa değişikliğinin en önemli maddelerinden biri budur. Gençlerin 18 yaşında seçime hakkı veren ama seçilmelerine rıza göstermeyen bu süreçte gece gündüz çalışacaklarına inanıyorum. Seçmek mi zordur seçilmek mi? Seçmek zordur. Seçilmek onun kadar zor değil. Bir zamanlar bir siyasetçi ne demiştir Taksim Meydanı'na 4 ayaklı çıkarsam seçilir demişti.

''ASKERLİKTEN MUAF TUTARSIN OLUR BİTER''

Bu gençleri askerlikten muaf tutarsın olur biter. Bunu polise getirdik. Tecil ne demek? Dördüncü olarak disiplin haricindeki askeri mahkemeleri kaldıran değişikliği sayabiliriz. Diğer maddeler büyük ölçüde mevcut sistemde cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine geçişi düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık makamlarının birleştiriliyor olmasıdır. Cumhurbaşkanı yürütmenin tüm icraatlarından sorumlu olarak çalışacak. Bir diğer madde Cumhurbaşkanı'na kararname çıkarma yetkisi veriliyor. En önemlisi kanunun kararnameden üstün olduğunun belirtilmesidir. Yasama organı Meclis olduğuna göre bu konuda üstünlük oraya verilmelidir.

Cumhurbaşkanı'na verilen tek kanun teklif etme yetkisi bütçe ile ilgilidir. Bunun dışındaki tüm kanun yetkileri milletvekillerine aittir. Mevcut şartlarda Cumhurbaşkanı Meclis'i seçime götürebilir. Türkiye için en iyi olanı yapmaya çalışıyoruz. Tıpkı 2007 reformu gibi bu anayasa değişikliği de eksiktir. Aslolan yeni bir anayasayı bir araya gelip yazmaktır. Bu mesele Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel veya AK Parti'nin MHP'nin parti meselesi değildir. Benim hükümetle şu anda uyum sorunum yok. Bu sorunları yaşadım ben geçmişte. Kurucusu olduğum partimden bağımı koparmak istediler. Devletin başında kavga olmaz. Bizim derdimiz vatan milletti. Ama bu durum sisteminde doğrulundan değil. Şahsımla hükümetin uyumundan kaynaklanıyor.''

  • Yorumlar 24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş