Erdoğan ve Bahçeli gizli görüşme mi yaptı?

A+A-
Arslan BULUT

Oslo ve İmralı’da PKK ile yapılan görüşmeler konusunda, siyasiler arasında Tayyip Erdoğan’a en sert eleştirileri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yöneltiyor. Öyle yenilir yutulur sözler değil.. Nedense Tayyip Erdoğan, aynı sertlikte cevap vermiyor.
Erdoğan, 19 Mart 2013 günü, AKP grubunda yaptığı konuşmada Bahçeli’ye cevap verirken şöyle dedi:
“Sayın Bahçeli, böyle ağır hakaretlerle de hiç bir zaman buradan kendine haklılık çıkarmaya kalkışma. Bu millet seni de bilir bizi de bilir. 3,5 yıllık iktidarınızda bu ülkeye ne kattığınızı gayet iyi biliyoruz. (...) Terörden beslenen, terörden ekmek yiyen, gençlerin kanıyla semirenlere karşı biz mücadele veriyoruz. Kalkıp da burada ikili görüşmelerde, ‘şu yaptığınızı takdir ediyoruz’ derken, kapalı kapılar ardında farklı konuşmak da size bir şey kazandırmaz.” 
Ne demek şimdi bu?
Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan ile en son ne zaman ikili görüşme yaptı? Ve bu görüşmede, “yaptığınızı takdir ediyoruz” mu dedi? Böyle bir görüşme yapılmışsa neden kamuoyundan gizlendi? Görüşme yapılmamışsa, Tayyip Erdoğan’a komisyondan böyle bir mesaj mı gönderildi?
Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından çıkan anlama göre bu sorular sorulmalı değil mi?
Tayyip Erdoğan, konuyu alenen, Meclis’te gündeme getirdiği için Devlet Bahçeli de alenen bir cevap vermeli değil mi?

 


***

 


Bir konu daha var.. Bilindiği gibi Oslo’da da İmralı’da da PKK, Türkiye’den silahlı grupları çekmek için “Yeni Anayasa”da Türklük vurgusunun kaldırılmasını istedi. Esas itibarıyla Yeni Anayasa projesi, Türk Milleti’nin, kendi vatanında bir etnik grup haline getirilmesi projesidir. Tayyip Erdoğan, artık Çanakkale zaferinin şerefini bile Türklere çok görüyor! Bir taraftan da Ermeni ve Rumları geri çağırıyorlar..
Anadolu’da emperyalizme direnecek bir milli yapı istenmiyor, Batı’nın Türklükle bin yıllık meselesi budur.. Erdoğan’ın da Türklükle bir meselesi var!
Yeni Anayasa için kurulan uzlaşma komisyonu ise dört partinin katılımı ile çalışıyor! Tayyip Erdoğan “Mart sonuna kadar bu iş bitti, bitti, yoksa BDP ile anlaşır, Yeni Anayasa’yı referanduma götürürüz” dedikten sonra farklı bir gelişme oldu...

 


***

 


NTV’de Bahçeli’nin “Yeni anayasa için uzlaşma komisyonu 23 Nisan’a kadar çalışsın” önerisinde bulunduğu, Erdoğan’ın da “Mart olmaz Nisan olur. Önemli değil bir ay daha beklenir. Amaç süreci sonlandırabilmek” dediği bildirildi. Bu sözü Erdoğan’ın ağzından ben de televizyondan duydum.
Oysa Bahçeli, grup konuşmasında “Anayasa için süre tayin edilmesini doğru bulmuyoruz. Komisyonun dağılmaması için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” diyordu.
“Komisyon, 23 Nisan’a kadar çalışsın” demek, süre tayin etmek değil miydi? Yoksa, bu söz, “Bir ay daha uzatalım” anlamında bir rica mıydı?
Konuyla ilgili 15 Şubat tarihli yazımda “Bahçeli herhalde bu konuya açıklık getirecektir” diye bir ifade kullanmıştım ama 35 gündür kamuoyuna bir açıklama yapmadı.

 


***

 


Üstelik şimdi Erdoğan, “Bahçeli, kapalı kapılar arkasında farklı, kamuoyuna hitaben farklı konuşuyor” iddiasında bulunuyor.
Erdoğan, Bahçeli’nin “ağır hakaret”lerine dayanamadı da mı böyle konuşuyor yoksa söyledikleri gerçek mi?
Gerçek veya değil; bu iddiada bulunan kişi, 10 yıldan fazla bir süredir Türkiye’de başbakanlık yapıyor.. Bahçeli, niçin bu vahim iddia karşısında susuyor?
Ankara’da kapalı kapılar arkasında neler oluyor, milletin kimliği teröristlere pazarlanırken, siyasiler danışıklı dövüş mü yapıyor?
Türk Milleti’nin ve özellikle MHP’ye oy verenlerin bunları bilmesi gerekmez mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları