Erdoğan’dan ABD ziyareti öncesi açıklamalar

Erdoğan’dan ABD ziyareti öncesi açıklamalar
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için ABD'ye gitmeden önce basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gidiyor. Erdoğan, uçağının hareketinden önce havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Suriye’ye yönelik olası harekattan, terörle mücadeleye kadar açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu Başkanlık görevine eski bakanlardan Volkan Bozkır’ı aday göstereceklerini duyurdu.

Erdoğan olası sınır ötesi harekatı için de “Bizim sınır boylarında hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette ” dedi.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde, terör örgütü PKK/PYD’ye de “DEAŞ’la mücadele altında” destek verildiğini belirtti ve “Trump’ya ikili görüşmede bunları görüşeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı “ABD’nin terör örgütüne verdiği desteği görmezden gelemeyiz. Bölgede DEAŞ adeta yok olma noktasına gelmiş vaziyette. 20-30 KM derinlikteki bölge terörden arındırılmalı. ABD ile karşı karşıya gelmek gibi bir arzumuz yok ” diye konuştu.

Erdoğan, Patriot füzeleri için de “Şartlar yerine gelirse alırız dedik. Bu gündemlerinde” yorumunda bulundu.

FOX TV MUHABİRİNİ AZARLADI

Erdoğan Fox Tv muhabirinin, Kılıçdaroğlu’nu kaynak göstererek sorduğu “Tank palet fabrikası” sorusunu ise sert sözlerle yanıtladı. Fox TV’yi yalan ve yanlı haber yapmakla suçlayan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun gerçeklerini söylemediğini iddia etti. Erdoğan “Kılıçdaroğlu iddiasını ispatlamakla yükümlü.” diye konuştu.

İBB önündeki işçi eylemlerinin görmezden gelindiğini savunan Erdoğan Fox TV için “Murdoch sattı havası değişir dedik ama hiçbir şey değişmedi. Önce Fox’un yayın politikasını değiştirmesi lazım” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Sınır boylarında bütün hazırlıklarımız tamamlandı. ABD bizim malum stratejik ortağımız, NATO'da beraberiz. Bunun dışında da uzun yıllar bu stratejik ortaklığımızı devam ettirmişiz. Şu anda da aynı noktadayız. ABD ile bizim karşı karşıya gelmek gibi bir arzumuz yok. Ancak ABD'nin de davetli olmadığı birer yerde terör örgütlerine vermiş olduğu desteği görmemezlikten gelmek gibi bir lüksümüz olamaz. PKK'nın yan kolları durumundaki bu terör örgütlerine ABD'nin verdiği destek apaçık ortadadır. Bunu Trump ile paylaştım, buraya siz on binlerce TIR mühimmat gönderiyorsunuz. Biz paramızla bu araçları alamıyoruz ama siz ücretsiz olarak bu terör örgütlerine DEAŞ'la mücadele adı altında destek veriyorsunuz. Biz Elbap'ta 3 bin kadar DEAŞ'lıyı derbest ettik. Bizimle ilgili ne yazık ki yalan propagandalarla DEAŞ'a karşı tavrımızın olmadığı söylendi. Halbuki biz bu mücadelemizi açık ve net yaptık. Bölgede DEAŞ da adeta yok vaziyetine gelmiş durumda. Aslında bu bir aldatmaca."

"F35'lerle ilgili biz 1 milyar 350 milyon dolar ön ödeme yaptık. Biz müşteri değil üreticiyiz. Bunun bir kısım parçaları malum bizde üretiliyor. Bunları yapan bir ülkeye böyle bir uygulama adil değildir. Bütün bunlar karşılıklı bir anlaşma çerçevesinde yürütülürse bizim aykırı düşünmemiz de mümkün değil. Dünya 5'ten büyük bizim vazgeçilemez bir ön koşulumuzdur. Niçin 5 ülkenin dudakları arasında sıkışsın da 191 ülke oradan çıkacak bir cevabı beklesin? Suriye, Filistin, Kudüs sorunu çözülebiliyor mu? Arakan, Keşmir? Hepsi bakıyorsunuz BM bu işleri çözme makamı olmasına rağmen çözemiyor. Sene 1948, geldiğimiz nokta ortada. Bu gündemine de gelecek. İsrail konusunu hâlâ BM çözememiştir. 1948'deki İsrail, topraklar olarak aynı İsrail'dir. O zamanki İsral, şu anki Filistin'dir. Şu anki Filistin her an burayı da kaybetmekle karşı karşıyadır. Seçimde de kaybetmiş olan zat Batı Şeria ile ilgili bir uyduruk bir kampanya yürüttü. Bunu BM'nin çok kararlı bir şekilde uygulamaya koyması lazım. İsrail'in ağzından bir şey çıkınca BM kabul etmemeli. Ama biri savununca mesele bitiyor!

(Rusya ve Çin'in İdlib tasarısını reddi) İdlib tasarısında şu anda böyle bir ret bizim aramızda yaptığımız görüşmelerde söz konusu değil. BM'nde yeni bir gelişme olduysa bilemiyorum ama bizim Ankara zirvesinde sayın Putin, İran, bizler orada açıklamamızı yaptık. İdlib ile ilgili açıklamamız tamamıyla bir ateşkese dayalı açıklamaydı. Bu konuda da Çin'in bizim zirve açıklamasına aykırı bir açıklama yapacağına ihtimal vermiyorum. Buradaki dayanışmamız farklı. Amerika'nın dahi buna aykırı bir şey yapacağını düşünmüyorum. Koalisyon güçlerinin de. Yaptığımız ön görüşmelerde son Ankara zirvesi ile uyumlu olan müzakerelerdir. Şu anda da bu dörtlü ile sayın Putin'le Ankara'da görüştük. Diğerleriyle de Amerika'da görüşeceğiz. 

(Kılıçdarğlu'nun Tank-Palet fabrikasıyla ilgili gizli kararname iddiası) Size çok açık bir şey söyleyeceğim. Fox TV'yi yalan medya olmaktan çıkarın. Bir defa dürüst olun. Kılıçdaorğlu hayatını yalan üzerine düzenlemiş bir siyasidir. Türkiye'nin cumhurbaşkanı burayı satma gibi bir durum olmadığını söylüyor. Müddei iddiasını ispat etmekle yükümlüdür.  Kılıçdaroğlu önce ispat etmesi lazım. Burası kira ile bu gruba verilmiştir. Biz biz işi yaptığımız zaman ülkemiz buradan ne kazanır ona bakarız.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş