Erdoğan'dan Alman komedyen Böhmermann'a yeni dava

Erdoğan'dan Alman komedyen Böhmermann'a yeni dava
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Michael- Hubertus von Sprenger, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik küfürlü şiirinin tamamen yasaklanması için geçtiğimiz Çarşamba günü Hamburg Asliye Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Alman komedyen Jan Böhmermann arasındaki mizah krizi yeniden mahkemeye taşındı. Spiegel Online’ın bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Michael- Hubertus von Sprenger, Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik küfürlü şiirinin tamamen yasaklanması için geçtiğimiz Çarşamba günü Hamburg Asliye Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

ŞİİRİN BAZI BÖLÜMLERİ YASAKLANMIŞTI

Hamburg Asliya Mahkemesi, sözkonusu şiire yönelik açılan ihtiyati tedbir davasında Mayıs ayı içerisinde aldığı Az.: 324 O 255/16 sayılı kararla şiirin bazı bölümlerini yasaklamıştı. Böhmermann'ın şiirin yasaklanan bölümlerini okuması durumunda 6 aya kadar idari gözaltı cezası ya da 250 bin Euro para cezası vermesi de kararlaştırılmıştı.

Alman komedyenin avukatı Christian Scherz ise, mahkemeye şiirin tamamına yönelik dava açılması için bir aylık süre sınırlaması istemişti. Spiegel Online’ın bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı tarafından bu adım atılmamış olsaydı, şiirin bazı bölümlerine yönelik getirilen yasağın kalkması gündeme gelecekti. Mahkemenin şiirin tamamının yasaklanmasına yönelik vereceği karar, mizah krizinin yeni bir boyuta taşınmasına neden olacak.

Böhmermann’ın avukatı daha önce yaptığı açıklamada, konuyu gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne kadar taşıyacaklarını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı da davanın peşini bırakmayacağını bildirmişti.

NE OLMUŞTU?

Komedyen Jan Böhmermann’ın 31 Mart tarihinde Alman kamu televizyonu ZDF’de yayınlanan Neo Magazin Royal adlı programda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik okuduğu bel altı şiir Türkiye ile Almanya arasında krize yol açmıştı. Türkiye’nin başvurusu üzerine ise Alman hükümeti Böhmermann hakkında yabancı devlet adamlarına yönelik hakareti düzenleyen 103. Madde çerçevesinde soruşturma izni vermişti.

İlgili Haberler
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.