27 Kasım 2021 Cumartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 12°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Erdoğan'dan Rakka-Musul'a operasyon sinyali

Erdoğan, "ABD’nin tavrı belirleyici olacak. PKK, Musul’da yer edinmeye çalışıyor, yarın Türkmenleri tamamen bitirmeye kalkabilir. Dolayısıyla Musul’un güvenliği için her şeyi gözden geçireceğiz' dedi.

Haber Giriş: 7 Eylül 2016 Çarşamba - 09:39
Son Güncelleme: 7 Eylül 2016 Çarşamba - 09:29
Takip Et
Erdoğan'dan Rakka-Musul'a operasyon sinyali
+
Aa
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz sürecinde tutuklamalar da oldu ama netice itibarıyla, ordumuz daha güçlü hale geldi. En azından askerlerimize bir özgüven geldi” dedi. G-20 zirvesi için Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplandırdı.

‘Suriye’de bir güvenli bölgeyi kendi imkanlarımızla oluşturduk’ gibi bir durum mu söz konusu?

"Bu son 11-12 günlük operasyonlar için ılımlı muhalifleri eğit-donat kapsamında yetiştirmiştik. Bunlar yetiştikten bin 400 ılımlı muhalifi kendi topraklarımızdan Cerablus’un batısına soktuk. Oradan girmek suretiyle Cerablus’u kuşatma altına alındı. Tabi onlara bizim obüslerimiz de (fırtınalar) destek verdi. Obüslerin menzili 40 kilometre. Çok da tesirli. Hedefte şaşma payı çok düşük. Koalisyon güçleri de gereken desteği sağladı. Onlar daha çok havadan vurdu. Karada bizim tankçılar, piyade olarak da ılımlı muhalifler bu işi gördüler. Böylece çok kısa sürede Cerablus alındı. DAEŞ, Cerablus’tan çekilmek zorunda bırakıldı. Güney’e doğru inmeye başladılar. Aslında biz Menbiç konusunda daha önce Obama’ya bir teklifte bulunmuştuk. Görüşmemizde, ABD’den ‘Menbiç kesinlikle Araplarındır, oraya PYD, YPG falan gelmeyecek’ denmişti. Nitekim Menbiç’te yaşayan Araplar’ın oranı yüzde 90-95. Ama buna rağmen, oradan PYD’lileri yukarıya çıkarmak istediler. Biz ise kendilerine tam aksine tersten gidip yukarıdan inmeyi teklif etmiştik. ‘Bu 2-3 ay sürer’ diyerek teklifimize yanaşmamışlardı. Halbuki o işi birlikte yapabilirdik... Münbiç’te bize baştan verdikleri sözün yerine biz de ‘Henüz doğuya çekilmediler’ diyoruz. Zaten gerçekten doğuya çekildiklerinde bizim açımızdan herhangi bir mesele kalmaz."

PYD konusunda ABD’nin tutumunda bir değişiklik var mı?

"En azından sağda da, solda da, yani her iki bölümde de, şu anda Türkiye’ye bir müdahale söz konusu değil. Biz şu anda El Rai’de de rahat çalıştık, Cerablus’ta da rahat çalıştık, çalışıyoruz. Mesela 95-40 kilometre veya 95 kilometre olayını Sayın Obama ile beraber olgunlaştırmıştık. Antalya’daki G20 Zirvesi sırasında. Haritalarla geldi, açtı ama daha sonra iş tam aksine, tersine döndü. Şimdi ise en azından uygulamada durum çok farklı."

BM’de uçuşa yasak bölge gibi bir karar çıkabilir mi?

"BM’den öyle bir karar çıkacağına ihtimal vermiyorum."

Halep’te sıkıntı olduğundan söz ettiniz. Son durum nedir?

"Halep’te çok acımasız bir saldırı var. Çin’de Sayın Putin’e gerekenleri söyledik. ‘Şu ateşkesi bir an önce sağlayalım’ dedik. Bundan sonraki süreç biraz da bizim Mevlüt Bey, (Çavuşoğlu) Kery ve Lavrov arasındaki görüşmelere bağlı. Gerekirse Putin’i olsun, Obama’yı olsun, biz de arayacağız kendilerini. Halep’te bayram öncesinde ateşkesin sağlanması için çalışıyoruz."

Rakka’dan bahsettiniz. Türk askerinin Rakka’ya doğru gitmesi söz konusu mu?

"DAEŞ’in tabii en önemli merkezi Rakka. Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Biz de, ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, ne gerekiyorsa bu yapılır’ dedik. Burada ABD’nin tavrı belirleyici olacak. Ancak, biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız. Eğer geri adım atarsak, oralara DAEŞ, PKK , PYD gibi terör örgütleri yerleşir. Benzer riskler Irak için de söz konusu. Orada PKK kendine yer edinmeye çalışıyor. Musul, Musul’un kuzeyinde Telafer, Telafer’de Türkmenler var. Yarın orada ne olacağı belli değil. Türkmenleri orada tamamen bitirmeye kalkabilirler. Bir taraftan Başika kampımız da orada. Aynı şekilde Barzani’nin bizlerle olan münasebeti, ‘Dayanışma içinde olalım, bizi orada yalnız bırakmayın’ gibi yaklaşımları var. Dolayısıyla oraların güvenliği ile ilgili olarak da her şeyi gözden geçirmemiz gerekiyor."

ORDUMUZ DAHA GÜÇLÜ

"Güvenlik güçlerimiz gerek DAEŞ gerek PKK, PYD, YPG, FETÖ karşısında mücadeleyi sürdürüyor. Bazı dostlar bize ‘Neden bu kadar cephe açıyoruz?’ diyorlar. Güvenlik güçleri bütün bu cephelerin hepsinde şu anda gereken mücadeleyi verebilecek güce ve kararlılığa sahiptir. Nitekim şehitlerimiz olsa da son operasyonlarda PKK’ya ağır bedeller ödettik. 15 Temmuz sürecinde tutuklamalar da oldu ama netice itibarıyla, ordumuz daha güçlü hale geldi. En azından askerlerimize bir özgüven geldi. Cerablus operasyonu, kararlılığımızın en önemli ifadesiydi."

FETÖ KÜRESEL BİR ŞEBEKE

"FETÖ konusunda tüm dünyayı uyaracağız. Bunların, 170 ülkede örgütlenmesi var. Küresel bir şebeke bunlar. Dini inanç, eğitim, hayırseverlik gibi insani ve vicdani duyguları, ayrıca ticari ilişkileri istismar ederek kendisine alan açan bu örgüte karşı bütün dünyayı duyarlı olmaya davet etmeliyiz. Nasıl 40 yılda Silahlı Kuvvetler, Polis Teşkilatımız, yargı ve bakanlıkları ele geçirme fırsatını buldularsa, ayrı şeyi başka yerlerde de deneyebilirler."

FETÖ’nün iadesi konusunda Obama ile yaptığınız son görüşme sonrasında yeni bir gelişme bekliyor musunuz?

"Joe Biden’la ve Sayın Obama’yla ayrıntılı konuştuk. Dedim ki, ‘Bu adam kendisine verilen o 400 dönüm arazideki kaşanesinde hâlâ görüşmelerini yapıyor, röportajlar veriyor”

Bize ikide bir söylenen şey nedir? “Türkiye’de anti Amerikancılık” meselesi. Bu kendiliğinden olmuyor. Vatandaşlarımız, ‘Bizim dostumuz olan ABD bize bunu nasıl yapar? Onu barındırdığına göre demek ki bize dost değil’ diyor. Anlattım bunu Obama’ya. ‘Anti Amerikancı davrananlar böyle bakıyor’ dedim. ‘Bir an önce bunu ya bize iade edin, ya da gözaltına alın’ dedim. Bunu yapın ki millet de en azından bir tavır koydular desin."

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

İran'dan 6 Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması
İran'dan 6 Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması
İran'dan 6 Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması
Metro İstanbul Genel Müdürü'nden dikkat çeken açıklama. Metroda bıçaklı saldırı olmuştu
Metro İstanbul Genel Müdürü'nden dikkat çeken açıklama. Metroda bıçaklı saldırı olmuştu
Metro İstanbul Genel Müdürü'nden dikkat çeken açıklama. Metroda bıçaklı saldırı olmuştu
"12 Dev Adam" Büyük Britanya ile 6. randevuda

"12 Dev Adam" Büyük Britanya ile 6. randevuda
Silahlı saldırgana linç girişimi
Silahlı saldırgana linç girişimi
Silahlı saldırgana linç girişimi
Son dansçı ayı Brütüs öldü
Son dansçı ayı Brütüs öldü
Son dansçı ayı Brütüs öldü
4 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi
4 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi
4 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi
Çöpleri toplarken bulduğu 15 bin TL'yi polise teslim etti
Çöpleri toplarken bulduğu 15 bin TL'yi polise teslim etti
Çöpleri toplarken bulduğu 15 bin TL'yi polise teslim etti