Erdoğan’dan sonra

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Tayyip Erdoğan artık Cumhurbaşkanı.Erdoğan’ın seçildiği günden bu yana para piyasaları allak bullak oldu.
Oysa seçimden önce herkes, anketlere bakarak Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin beklentisini satın alıyordu.
Nitekim seçildi ama piyasalar buna rağmen düştü.
11 Ağustos sabahı herkes adeta şok oldu. Saatler 09.30’u gösterdiğinde borsa bin puanın üzerinde bir yükselişle güne başladı. Banka hisseleri başta olmak üzere bir çok sanayi kuruluşunun hisseleri yükselmeye başladı. TV’deki uzmanlar seçimin endeks üzerindeki etkisini anlatırken birden beklenmedik bir hareket görüldü.
Başta Garanti Bankası olmak üzere 4 büyük bankanın hisselerine yağmur gibi yabancı satışı geldi. Sabah bin puanın üzerinde yükseliş  yapan borsa günü adeta büyük bir çöküşle 3 bin puana yakın bir düşüşle kapattı.
Erdoğan daha henüz köşk koltuğuna oturmadı ama para piyasaları şimdiden allak bullak oldu.
Döviz, yükseliş eğiliminde. Faizlerin düşeceği beklentisi ortadan kalktı. Tezgah altı faizde yükseliş bile var.
Peki neden böyle oldu?
Bunun tek nedeni var bana göre. O da yabancılar artık Erdoğan’ın hükümetin başından gitmesiyle birlikte 10 yıldır yaşanan illüzyonun bittiğinin farkına vardılar. Çünkü 77 milyonluk Türkiye’de 10 yıldır halk, ekonomik büyüme hikayeleri ile adeta uyutuluyor.
Cumhuriyet döneminden bu yana yapılan Türkiye’nin bütün sanayi kuruluşları yabancılara satıldı oradan gelen paralarla adeta sahte bir cennet yaratıldı. 
Türk halkı uyudu tamam da yabancılar da mı uyanmadı?
Yabancı elbette Türkiye’de sahte bir cennet yaratıldığının farkında. Çünkü o sahte cennet Erdoğan ve partisi AKP kadar onlar için de bir kazanç kapısıydı. 10 yıldır Türkiye bu yabancı fonlar ve büyük sermayeler tarafından resmen soyuldu soğana çevrildi. 
Şimdi artık takke düştü kel göründü.
Kelin görünmesi, yabancının hesabına gelmediği için Türkiye’yi yavaş yavaş terk ediyor.
Şimdi şu soruya yanıt aramalıyız:
Erdoğan’dan sonra ne olacak?
İlk olarak sürekli ötelenen ekonomik kriz tüm çıplaklığı ile gözler önüne çıkacak ve Türk ekonomisinin hiç iyi olmadığını 77 milyon öğrenecek. Türk halkının bunu öğrenmesi için elbette ticari hayatın durması, iş yerlerinin kapanması ve en önemlisi iğneden ipliğe gelecek zamlarla olacak. 
Tüm bunlar bir günde olmayacak elbette ama Türkiye’yi önümüzdeki aylar çok zor ve sıkıntılı günler bekliyor.
AKP’nin başına kim gelirse gelsin, mevcut ekonomiyi toparlamakta zorluk çekecektir. Şu anki ekonomi yönetiminin gideceği kaygısı diye bir sorun yok. O, birileri tarafından uydurulmuş sudan bahaneler. Zaten ekonomide yapılması gerekenleri de Erdoğan dikte ettiriyordu. Tıpkı enflasyonun yüzde 10’a dayanmasına rağmen faizlerin indirilmesi için Merkez Bankası Başkanı’na baskı yapması gibi. 
Arkasındaki siyasi gücü kendi kadrosuna karşı da kullanan Erdoğan,  Türkiye’de yıllardır yaşanan krizi de saklamayı başardı.
Hayırsız evlat misali elde avuçta ne varsa satarak günü kurtaran Erdoğan yerine gelecek olan Başbakan’a kara bir miras bırakıyor. Acı olan şu ki halk bunu Erdoğan’ın baştan gitmesiyle alakalı sanacak. 
Sorun Erdoğan’ın ülke yönetiminin başından gitmesi değil, 10 yıldır başında olmasından kaynaklanıyor.
Önümüzdeki aylar oldukça sıkıntılı geçecek. Tedbirinizi çok iyi alın!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları