Erdoğan’ın başarı sırrı!

A+A-
Hasan DEMİR

Kabul edelim ki Başbakan Erdoğan siyaseti mevcutların cümlesinden çok daha iyi biliyor, diyecek, sonra da iddiamızı örneklerle ispata çalışacağız.
Diyelim ki...
Genelkurmay Başkanı bir vesile ile “Referandum’da ‘evet’ çıkması Türkiye için hayırlı olur” dedi, bu Erdoğan’ın işine yarar mı?
Hem de nasıl! Bu durumda Erdoğan askeri bile hizaya getirmiş bir komutan morali ile meydanları inletir, rakiplerini Genelkurmay Başkanının “evet”i ile yerden yere vurur.  Vatandaş, “Koskoca Genelkurmay Başkanı bile evet diyorsa” der, Erdoğan’ın yelkenlerine üfürür, tek tek sandığa giren üfürükler sandıktan rüzgâr olarak çıkar. Pekiyi Genelkurmay Başkanı tam tersini söylese, “Hayırda hayır vardır” dese ne olur? Askerin “hayır”ı askerin “evet”i gibi Erdoğan’ın işine gelir mi?
Gelmez olur mu, askerin “hayır” demesi 27 Nisan e-muhtırası gibi Erdoğan’ın ekmeğine bir parmak tereyağı sürmekle kalmaz üzerine bir de bal döker ki, tadından yenmez, mağdur halleri dip dalgada seçmenin Erdoğan çevresinde kenetlenmesine yol açar.
Bu nasıl iştir ki asker “evet” dese de Erdoğan’ın işine geliyor, “hayır” dese de...

Devam edelim...
Hürriyet, Milliyet ve Radikal gibi gazeteleri, Star ve Kanal D gibi televizyonları olan Aydın Doğan çıksa, “Biz grup olarak hayır kampanyasına var gücümüzle destek olma kararı aldık” dese, bu Erdoğan’ın işine yarar mı? Öf be... Öyle yarar ki sormayın gitsin. Aydın Doğan’a ait gazete ve televizyonlar Erdoğan’a vurdukça Erdoğan da onlara meydanlarda öyle abanır ki, meydanlar kim doğru kim eğri konuşuyor ona bakmaz, tereddütsüz Erdoğan’ın etrafında kenetlenir ve Doğan Medyası’nın toptan ve açıktan “hayır” demesi, Erdoğan’a en az beş puan olarak sandığa yansır.
Ya Aydın Doğan çıkıp, biz düşündük taşındık, bütün gazete ve televizyonlarımızla “evet” demenin Türkiye’nin önünün açılması noktasında en doğru karar olduğu sonucuna vardık ve bu günden itibaren “evet” cenahında yer alıyoruz dese...
Bu Erdoğan’ın işine yarar mı? Hem de nasıl?
Devam edelim...
Adının başında “Çağdaş” bulunan bilumum tüzel kişilikler, “İnadına hayır” diye ellerinde bayrak, dillerinde Onuncu Yıl Marşı sokaklara çıksa, bütün duvarları “Hayır” pankartları ile doldursa bu Erdoğan’ın işine yarar mı?
İnanın yarar...
Erdoğan onları ve pankartlarını göstererek, “İşte sırf bunlar için evet” veriniz der, millet de sırf bu cenaha inat olsun diye Erdoğan’ın “evet”ini cümle çağdaşların “hayır”ına tercih eder. Pekiyi aynı çağdaşlar vazgeçtik, yanılmışız, “evet” deme kararı aldık deseler bu Erdoğan’ın işine gelir mi?
Gelmez olur mu, öyle bir gelir ki, Kılıçdaroğlu da, Devlet Bey de neye uğradığını şaşırır çağdaşların “evet”inin Erdoğan’ın değirmenine taşıdığı suyu görünce...
Devam edelim...
Kesinlikle böyle bir şey olmaz ve Erdoğan asla böyle bir şey yapmaz ama faraza Erdoğan çıksa bir “Lozan’a Hayır” kampanyası düzenlese ve yukarıdan beri “evet”i de “hayır”ı da Erdoğan’ın işine gelen cenah Erdoğan’ın karşısında “Lozan’a Evet” kampanyası başlatsa,  sonucun ne çıkacağını kestirmek kolay değildir.
Böyle bir referandumda Lozan’a “evet” diyenlerin yüzde bir, hadi iki oy alması gerekir ve her ülkede bu kadar gafil ve hain elbette bulunabilir. Ama Erdoğan böyle bir referandumda karşı tarafta dursa yüzde 30’a yakın oy alır dersek, abartmış olmayız. Yani Lozan gibi Türkiye’nin tapu senedi olan bir meselede bile şu anki “evet”i de “hayır”ı da Erdoğan’ın işine gelen kesimlerin Erdoğan karşısında bocalamaları ihtimal dahilindedir... İyi de niye?
Bu Erdoğan’ın “evet” yahut “hayır” derken haklı oluşundan mı yoksa karşı tarafın bugüne kadar milleti ve millete ait olan değerlere yabancılaşmış olmasından ve millete de bundan gına gelmiş olmasından mı? Bu sorunun cevabı verilmeden mağlubiyetlerin ardı arkası kesilmez. Velhasıl iyi olan Erdoğan’ın malzemesi değil, tezgâhını açtığı yerdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları