Erdoğan'ın Meclis'i kaybetme tedirginliği

Erdoğan'ın Meclis'i kaybetme tedirginliği
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Erdoğan'a oy verip AKP'ye oy vermeyeceğim' söylentisinden rahatsız olduğunu söyleyen Abdulkadir Selvi, "7 Haziran’da ve 16 Nisan’da AK Parti seçmenin bir bölümünde görülen kırgınlık, 24 Haziran’da da kendini hissettiriyor" dedi.

Hükümete yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Erdoğan’a oy vereceğim ama AK Parti’ye oy vermeyeceğim” söylentisinden rahatsız olduğunu belirtti. 

Selvi, "Seçim tablosu ve kürt oyları" başlığıyla yayımlanan yazısında cumhurbaşkanı adaylarının bir mola vermesi gerektiğini söyledi. 

Bir kamuoyu araştırma şirketinin anketinde Erdoğan'ın ilk turda kazanacağını söylediğini yazan Selvi, "Açık bir fark gözükmüyor" diye ekledi. 

Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şu şekilde: 

Erdoğan cumhurbaşkanı seçildiği takdirde, ‘cumhur ittifakı’ Meclis’te yeterli çoğunluğu sağlayabiliyor mu? Bunu büyük ölçüde HDP’nin barajı aşıp aşmaması belirleyecek. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hesaplar için ne diyor? Erdoğancumhurbaşkanı seçilir ama Meclis çoğunluğunu muhalefet elde eder yaklaşımını gerçekçi bulmuyor. Bu yöndeki kaygılar kendisine iletildiğinde, ”Bizim milletimizin feraseti böyle bir şeye izin vermez. Bunun aslı, esası yok” diyor. Ama belli ki böyle bir tehlikeyi bütün bütün yok saymıyor. ”Güçlü Cumhurbaşkanı istiyorsanız, güçlü Meclise ihtiyacımız var” diye uyarıyor. AK Parti tabanında yayılmaya çalışılan, ”Erdoğan ayrı, AK Parti ayrı. Erdoğan’a oy vereceğim ama AK Parti’ye oy vermeyeceğim” söylentisinden ise rahatsız olduğu söyleniyor. Bunu bir fitne ve tuzak olarak görüyor. ”Erdoğan eşittir AK Parti, AK Parti eşittir Erdoğan” diyor. 7 Haziran’da ve 16 Nisan’da AK Parti seçmenin bir bölümünde görülen kırgınlık, 24 Haziran’da da kendini hissettiriyor.

 

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş