Erdoğan'ın restine ilk yanıt Almanya'dan

Erdoğan'ın restine ilk yanıt Almanya'dan
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün "Terör saldırısı altındayken kusura bakmayın biz bir şey değiştirmeyeceğiz. Siz yolunuza biz yolunuza" şeklindeki açıklaması AB’ye rest çekme olarak algılandı.

Türkiye’de Başbakanlık değişimi AB ile yapılan mülteci anlaşmasını değiştirecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün "vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyorsunuz. Terör saldırısı altındayken kusura bakmayın biz bir şey değiştirmeyeceğiz. Siz yolunuza biz yolunuza" şeklindeki açıklaması kamuoyunda AB’ye rest çekme olarak algılandı.

Başbakan Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Kilis’teki mülteci kampında bir araya gelmiş ve Davutoğlu şu şekilde açıklamada bulunmuştu: "Türkiye verdiği her sözü yerine getirmiştir. Çalışma izni çıkarmıştır. AB’nin de gerekli adımları atacağına dair güvenimi belirtmek isterim. Diğer taraftan Türkiye-AB ilişkilerini provokatif bir eksene oturtmak hedeflerimizden birisi. En önemli husus geri kabul anlaşmasının devreye girmesiyle birlikte vize muafiyetinin de haziran ayında devreye girmesidir."

Alman Der Spigel dergisinde yer alan habere göre Türkiye’de Başbakan Davutoğlu'nun değişimi "mülteci anlaşmasını" tehlikeye atabilir. Davutoğlu’nun gitmesinin ardından Avrupa’ya mülteci akımı duracak mı? Türkiye mülteci krizini çözmeye yönelik yine merkezi bir rol üstelenecek mi?  

Erdoğan’ın dün AB’ye adeta rest çekercesine "Siz kendi yolunuza, biz kendi yolumuza"şeklindeki açıklaması Alman politikacılarını da harekete geçirdi.

Açıklamaya ilk tepki Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’dan geldi. Steinmeier"anlaşmalar hükümetler ve devletler arasında yapılır, kişiler arasında değil" şeklinde Erdoğan’a yanıt verdi. Steinmeier ayrıca "Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kararlaştırılan anlaşmalar sonuçlandırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen ‘Deutschlandfunk’ gazetesine verdiği demecinde "Erdoğan’ın bu açıklaması Avrupa ve Türkiye için kötü bir haber" dedi.  

Alman Dıişleri Bakanlığı Müsteşarı Sosyal Demokrat Partili Michael Roth ise "Belirli bir sorumluluk, yükümlük altına giren Boğaz’ın her zaman arkasındayız" şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’e göre Almanya Başbakanı Merkel en önemli partnerini kaybetti. Dün olduğu gibi gelecekte de Türkiye ile mülteci politikasında köklü bir değişikliğin olmayacağına inandığını ifade eden Özdemir, Erdoğan’ın çoktan buna engel koymaya çalıştığını savundu.  

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Gerorg Streiter de, "Avrupa Birliği ve Almanya, gelecekte de bütün taahhütleri yerine getirmeye hazır. Aynısını da Türkiye’den bekliyoruz" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş