Erhan Usta'dan 49 sayfalık savunma

Erhan Usta'dan 49 sayfalık savunma
Samsun'da yaşanan Cumhur İttifakı krizinin ardından partisi tarafından disipline sevk edilen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, 49 sayfalık savunmasını Merkez Disiplin Kurulu'na verdi.

Samsun'da yaşanan ittifak çatlağı sonrası AKP'li ve MHP'li Samsun İl Başkanları görevden alınırken, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'da 'kesin ihraç' talebiyle disipline sevk edilmişti.

Usta, 49 sayfadan oluşun savunmasını Merkez Disiplin Kurulu'na verdi. Savunmasında ittifakı zedeleyecek bir açıklamada bulunmadığını yineleyen Erhan Usta, "Disipline konu beyanımda MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir karaına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim" ifadelerini kullandı.

Usta'nın savunmasına ilişkin yaptığı basın açıklaması şöyle:

"Yürütülen ittifak görüşmeleriyle ilgili olarak ittifakın varlığını ve devamını zedeyecek söz ve açıklamalarda bulunmak suretiyle bir şekilde demeç verdiğim, bu beyan ve sözlerimle parti faalitlerini önemli suretle aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak ve partimin kamuoyu önündeki saygınlığına halel getirecek davranışlarda bulunduğum iddiasıyla; yerel bir gazeteye verdiğim beyanatımı içeriğini ve anlam bütünlüğünü yansıtmayacak şekilde ve bazı yerlerini cımbızlayarak sayfalarına taşıyan Sözcü Gazetesi haberi referans gösterilerek; Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünün 78/4-c, 4-e ve 4-i maddeleri uyarınca parti üyeliğinden kesin çıkarma istemi ile tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına sevk ediliğim 06/01/2019 tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.Tüzüğün 73. maddesinin 8. fıkrası gereği savunmamı 7 gün içerisinde yazılı ve sözlü olarak yapmam, aksi taktirde savunma hakkımdan vazgeçmiş olacağım tarafıma ihtaren bildirilmiştir. Bu süreçte hakikatın ortaya çıkmasına yönelik parti yönetiminin hiçbir girişimde bulunmadan, ihraç etmekle aynı hukuki sonuçları doğurarak MHP üyeliğinden gelen haklarımı, parti faaliyetlerine katılmamı ve parti unvanını kullanmamı engelleyen tedbir kararı vermesi, vicdanları derinden yaralamıştır.

Disipline konu beyanımda MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir karaına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim. Ayrıca, ekleriyle birlikte 49 sayfadan oluşan yazılı savunmamı, video görüntleri ve ses kayıtlarıyla birlikte Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına 11/01/2019 tarihinde (bugün) teslim etti. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İlgili Haberler
Erhan Usta MHP'den ihraç edildiErhan Usta'dan Bahçeli ile görüşme talebiErhan Usta: "Bu densize ben haddini bildiremedim ama..."Cumhur İttifakı'da Samsun depremi
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş