Eroğlu tekrarladı: İki ayrı devlet

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

KKTC Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, New York’taki temaslarının ardından Türkevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme ve Kıbrıs etrafındaki doğal gaz aramalarıyla ilgili yeni önerisini anlatan Eroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Eroğlu, Kıbrıs sorununun bir anlaşma ile sonuçlanması için gerekli olan unsurları New York’ta bir kez daha tekrarladı.
Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs sorununa daha fazla vakit geçirmeden bir çözüm bulunmasını istediğimizi belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Statüko Kıbrıs Türk halkına zarar vermektedir. Statüko, Kıbrıs’ın bütününe zarar vermektedir. Statüko, güvenlik ve istikrara zarar vermektedir. Bunları genel sekretere açıklıkla anlattık ve halkımızın çözüm istencini bir kez daha vurguladık” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözümün, sonu gelmeyen, ucu açık konuşmalarla elde edilemeyeceğine dikkat çekerek, gerçek bir müzakere ve gerçek bir al-ver sürecinin şart olduğunu söyledi.
Türk tarafının sonuç alıcı, yeni bir ruhla ve yeni bir anlayışla başlayabilecek bir sürece hazır olduğunu kaydeden Eroğlu, masadan ve sonuç alıcı müzakereden kaçan, bir al-ver egzersizine yanaşmayan tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu söyledi.
Eroğlu, “Onlar tercihlerini, statükonun devamından, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’yi uluslararası arenada suçlamaktan ve Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaları sürdürmekten yana yapmışlardır” dedi.
Bu duruma genelde uluslararası topluluğun, özeldeyse BM ve AB’nin dur demesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, 44 yıldır müzakere edildiğini ancak bunun ne kadarının gerçek müzakere şeklinde olduğunun sorgulanması ve yeni sürecin buna göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, genel sekreterle ele aldığı diğer bir hususun ise halkın üzerinde 10 yıllardır süre gelen haksız ve gayri insani izolasyonlar olduğunu söyledi.
Eroğlu, bir önceki genel sekreterin 2004’te Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporda, bunların kaldırılması konusunda çağrı yaptığını ancak bu temenninin veto edildiğini ve önerinin rafta kaldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ban’ın da raporlarında izolasyonlara değindiğini ancak bu konuda somut adım beklediklerini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları konusunda Genel Sekreter’e yapıcı bir öneri sunduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, hidrokarbon önerisindeki yeni unsurun, doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması olduğunu söyledi. Öneriyi yazılı bir şekilde BM Genel Sekreteri Moon’a sunduklarını kaydeden Eroğlu, Ban’ın öneriyi “çözüm olması inancı içinde aldığını” ifade ettiğini belirtti.
Kıbrıs’ta bir anlaşma isteniyorsa, iki ayrı devlet olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, kalıcı bir anlaşmaya ancak bu koşullarda ulaşılabileceğinin altını çizdi.
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu büyük bir sabır ve devlet adamı ciddiyetiyle Kıbrıs sorununun çözümü için elinden geleni yapmaktadır. Rum’un uzlaşmazlığına rağmen müzakereleri yeni seçilecek Rum liderle devam ettirmek arzusundadır. Halbuki, BM Genel Kurulu’nda bir kaç gün önce konuşma yapan ırkçı Hristo-fiyasko, hem Anavatan Türkiye’yi hem de Eroğlu’nu hedef alarak her zaman yaptığı gibi Türk düşmanlığını göstermiştir. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da belirttiği üzere 44 yıldır çözülemeyen Kıbrıs sorunu ancak ve ancak ada gerçekleri göz önüne alınarak çözülebilecektir. İki devletli çözümden başka yol yoktur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları