Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Irak’ta Saddam’ın asılmasından sonra “Darağacına çekilen Saddam mı, Irak’ın onuru mu?” sorulu yazıyı kaleme aldığımda, kimileri haksızlık ettiğimi iddia etmişti. Hatadan dönmek erdemdir. Yazı hayatım boyunca bilgi kaynaklarım yüzünden bugüne kadar bir defa özür dilemek zorunda kalmıştım. Ama sonucu ne olursa olsun, yazdıklarımın hep arkasında oldum. Nitekim işgal altında bir ülkede yapılan yargılanmanın adil olmadığına inanıyorum. Irak halkına yıllarca zulüm eden Saddam’ın idam edilmesine dün olduğu gibi bugün de karşıyım. Dolayısıyla darağacına çekilenin Saddam değil Irak’ın onuru olduğu düşüncemde ısrarlıyım.
Medyada jeton geç düştü
Irak’ın onurunu kurtarmak için ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazır El Zeydi’nin halk kahramanı olacağını sıcağı sıcağına yazıp, Avrasya TV’deki Gereği Düşünüldü programında da tekrar ettim. Ancak kafama takılan Türkiyeli medyanın ilginç tutumu oldu. Haberi ilk gün sadece protesto gibi veren gazetelerin jetonu geç düştü. Sadece işgal altındaki Irak’ta değil, bütün dünyaya dalga dalga yayılan ayakkabı olayı içinde bulunduğumuz yüzyılın dönüm noktalarından biri olacak.
Köşeye sıkışan boksörün yumruklardan kurtulmak için yaptığı manevralarla kafasına ayakkabı yemekten kurtaran Bush’un karizması fena halde çizildi. En başından beri işi pişkinliğe vuran ABD’nin gidici Başkanı, bütün dünyaya özgürlük mesajları vererek gazeteci El Zeydi’ye kötü muamele yapılmasına karşı olduğunu vurguladı. Psikolojik harekâtın bir parçası olan bu davranışa rağmen çizilen Bush’un değil ABD’nin karizması olduğunu, bir gecede yapılan bilgisayar oyunları katmerlemiş oldu. İnternet siteleriyle bütün dünyaya yayılan Bush’a ayakkabı atma oyununda, hedef aslında Bush değil küresel emperyalizmdir. Ayakkabıyı Bush’un kafasına atma oyunlarının bazı çeşitlerinde ise ayakkabı yerine Saddam’ın kellesi kullanılıyor. İpe çekilerek idam edilen Saddam, sanal da olsa Bush’tan intikam alıyor.
Televizyonda bu görüntüleri seyrederken, belki birkaç yıl, belki de daha az bir süre sonra Saddam’ın doğum yeri Tıkrit’te bulunan mezarının türbeye dönüşebileceğini düşündüm. Özel günlerde sadece akrabalarının ziyaret edebildiği Saddam’ın mezarına Irak’ın dört bir yanından yüzbinler akın ederse hiç şaşırmamak lazım.
ABD’nin karizması çizildi
Sadece Irak’ta değil, ABD’de bile dünyanın birçok ülkesindeki insanların Bush’un kafasına ayakkabı fırlatan gazetecinin yerinde olmak istediğinden eminim. Türkiye’deki dönme devşirme tayfasına dahil olan gazeteciler, demokrasiden dem vurup gazetecinin görevinin bu olmadığını, yazısı ve haberiyle iz bırakması gerektiğine dair yağdanlık yorumlar yaparak mide bulandırıyorlar.
Bütün bunların yanında Arapların yüzyıldan fazladır gerçek anlamda bir kahramanı olmayışının boşluğunu doldurdu El Zeydi. Irak’ta Arap, Kürt, Türkmen, Asuri gibi farklılıkları Sünni-Şii ayrımcılığını birleştiren isim oldu Muntazır. Bir nevi Irak’ın onurunun ayaklar altında çiğnenemeyeceğinin sembolü oldu. Sonuç olarak çizilen sadece Bush’un değil küresel jandarma ABD’nin karizmasıdır. Dünyanın en iyi korunan liderini hedef alan bu eylem “Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz” dizelerini hatırlattı bana. Daha önce belirttiğim gibi benim asıl endişem ABD’nin bu olayın intikamını almak, kaybettiği prestiji, işgaldeki otoritesini yeniden kurmak için büyük katliamlar gerçekleştirmesidir. Umarım haksız çıkarım.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları