Eslen: "Eğitim arazide yapılmalı"

Eslen: "Eğitim  arazide yapılmalı"
Bedelli askerlikle ilgili açıklamalarda bulunan Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, "21 günlük süre temel askerlik faaliyetlerinin tam anlamıyla öğretilmesi için kısa bir süre" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, bedelli askerlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eslen bedelli askerlik süresinin 21 güne indirilmesinin doğru bir karar olmayacağını belirterek, "21 günlük süre temel askerlik faaliyetlerinin tam anlamıyla öğretilmesi için kısa bir süre. Bu nedenle 28 günden 21 güne indirilmesi doğru değil. Bedelli askerlik faaliyetlerinin ciddiyetini bozar bu karar" dedi.

Eslen, yapılacak bedelli askerliğin de teorik olarak yapılmasına karşı olduğunu, bunun arazide yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin her an için topyekun bir savaşla karşı karşıya kalabileceğini belirten Eslen, şunları söyledi: "Türkiye topyekun savaş için hazırlıklı olmalı. Bu nedenle bedelli askerlik yapanları bu anlayışa göre eğitmelidir. Mevcut profesyonel birlikler topyekun halinde yetersiz kalabilir o zaman bedelli askerlik yapmış gençlere de ihtiyaç duyulabilir. Dolaysıyla bedelli askerliğin süresi içinde mesele ciddiye alınırsa tek erin muharebe şartlarında yapması gereken temel görevler bu gençlere öğretilebilir. Bu gençler topyekun savaş halinde kendilerine düşecek görevi yapabilirler. TSK aynı zamanda iki cephede savaşacak gibi hazırlık yapmalı, topyekun bir savaş için de hazırlıklı olmalıdır. Seferberlik sisteminin de bu anlayışa göre bedelli askerlik yapanları kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekir."

Eslen, "Bana göre, eğer ciddi planlama yapılırsa, eğitim verecek birlikler bu işi ciddiye alarak organize olurlarsa bu süre içinde tek er için gerekli olan savaş sanatının temelleri öğretilebilir" dedi.

Eslen şunları söyledi: "Burada arazi şartlarında eğitim olmalıdır. Savaş alanı, muharebe alanı şartları dikkate alınarak bu eğitim planlamalıdır. Mümkünse bu eğitim arazi şartlarında bedelli askerliği arazide yaptırarak gerçekleştirmek gerekir. Esas olan bedelli askerlik yapacakları savaş alanında düşmen karşısında öncelikle kendisini korumak için alacağı tedbirleri ve ondan sonra da seçtiği hedefleri isabetli bir şekilde vurarak bertaraf etme yeteneği kazandırılması gerekir. Bu süre içinde mümkündür. Arazi şartlarında kısa teorik eğitim verilmelidir. Bu eğitimde Türkiye'nin içinde bulunduğu jeopolitik şartlar, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı tehditler ve ordunun önemi anlatılmalıdır. Ondan sonra ise çok kısa bir süre yanaşık düzen eğitimiyle askerliği adaptasyonu sağlanmalıdır. Bunu takiben de savaş alanında tek erin yapması gereken görevler öğretilmelidir. Düşman karşısında mevziini seçmesi, hedefini belirlemesi, karşısındaki düşmanı etkisiz hale getirmesi öğretilir. Bu eğitim aynı zamanda mekanik nişancılık eğitimi ile pekiştirilmeli. Bolca atış yaptırarak düşman karşısında seçtiği hedefi etkisiz hale getirme yeteneği kazandırılmalıdır. Kalan zaman içinde de manga ve mürettebat içinde görevi eğitime dahil edilmeli, eğitimin sonunda başarılı olan bedelli askerler ödüllendirilmedir."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş