Eslen: "Türkiye dış siyasette güven vermiyor"

Eslen: "Türkiye dış siyasette güven vermiyor"
Türkiye'nin dış politika stratejisini eleştiren Emekli Tuğgeneral Eslen, "İki gün Avrasyacı, iki gün Atlantikçi olursanız, güven zedelenir, kimse sizi ciddiye almaz. ABD öncelikle Türkiye'yi kendi çıkarları için kullanmak ister" dedi.

Fatih Erboz / Yeniçağ

Referandum sürecinin ardından başta dış politika olmak üzere, Türkiye'nin güvenlik politikaları tartışılmaya devam ediyor. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Orta Doğu bölgesinin soğuk savaş dönemindeki gibi statik olmadığını söyledi. Eslen, "Bu dinamizmi karşılayacak, güvenlik politikalarına ve güvenlik stratejilerine ihtiyaç var. İki gün Avrasyacı, iki gün Atlantikçi olursanız, güven zedelenir, kimse ciddiye almaz. ABD öncelikle Türkiye'yi kendi çıkarları için kullanmak ister. Orta Doğu'da bunun için de taviz ister. Bu nedenle cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi önemli" dedi. Eslen, şunları kaydetti:

"Türkiye şu anda dış siyasette çok tutarsız ve güven vermiyor. Cumhurbaşkanının Trump ile yapacağı toplantı oldukça önemlidir. Trump bazı taleplerde bulunacak. Bunlar, Türkiye'nin Suriye'de kurulmakta olan PKK devletini engellememesini kapsayan talepler olabilir. Bu talepler Türkiye içinde demokratikleşme adı altında Fırat'ın doğusuna özerklik vermeyi kapsayabilir. Cumhurbaşkanının tutumu ilişkilerde belirleyici nokta olacak."


Rusya ile çok ciddi projelerin olduğunu da dile getiren Eslen, "S-400 hava savunma füzesi, Akkuyu Nükleer Santrali, doğal gaz boru hattı projesi. Trump Suriye'deki hava üssünü bombaladıktan sonra Türk dış politikası ABD'nin peşine takılınca, Rusya ve Putin bu konuda tedirgin oldu. Projelerle ilgili şüpheler uyandırdı. Bu noktada Türkiye jeopolitik konumunu ve eksenini yeniden tanımlamalı" diye konuştu. Türkiye'nin dış politikadaki ana çizgisinin önem taşıdığına dikkat çeken Eslen, şöyle devam etti: "Türkiye, Avrasya mı, Atlantikçi mi, tutarlı bir denge politikası mı izleyecek, önce bunu belirlemelidir. Güvenlik ihtiyaçları da ona göre belirlenmelidir. Avrasyacı politika izlersek Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları farklı olur, Atlantikçi bir politika izlersek güvenlik ihtiyaçları farklı olur, tutarlı bir denge politikası izlerse güvenlik ihtiyaçları farklı olur."

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.