Ev alınır mı?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Merkez Bankası bir kez daha faizleri indirdi. Son yılların en dip seviyesinde. Vatandaş neredeyse parasını bankaya yatırdığı için üste para verecek duruma gelecek. Mevduat faizlerinin yüzde 7’lerin bile altına gelmesi, bankaların konut kredileri ile ihtiyaç kredilerine hız vermelerine neden oldu.
Televizyon reklamları kredi reklamları ile doldu taşıyor. Konut kredisi faizleri yüzde 1’nin bile altına indi.
Doğal olarak inşaatçı ve emlakçının yüzü gülüyor.
‘Şimdi ev alma zamanı.’
Bu slogan sık sık televizyonda ve gazetelerde yer alıyor. Bu kadar düşük faizle ev alınır. Tabii ki bu satıcının fikri. Bir de gerçekler var.
Gerçekler faizlerin yüzde 1’nin bile altına düşmesine rağmen vatandaşın ev almadığı, inşaat stokunun hızla arttığı görülüyor.
Peki bu vatandaş neden ev almıyor.
Faizler yüzde 1’in altında, bankalar ardı ardına kampanyalar düzenliyor daha ne bekliyor? Vatandaş bir şey beklemiyor. Vatandaşın güdeminde ev almak yok. Vatandaşın gündeminde, sadece akşam evine 1 ekmek götürme sorunu var. Türkiye’yi teğet geçen(?) kriz, Türkiye’de işsizliğin patlamasına neden oldu.
İşi kapamayan ise düşük maaşla çalışmaya ikna edildi.
Bu arada zamlar da ardı ardına geldi.
Benzine zam, doğalgaza zam, ete zam, suya zam, metrobüse zam.
Adeta nefes almaya bile zam.
Televziyonda bir vatandaş metrobüse gelen % 30 zamma isyan ediyor.
 “İyi de bize % 30 zam vermediler ki!” 
Sözün özü vatandaş karnını doyurmayı düşünürken, birilerinin ona ev satmaya çalışması oldukça komik bir sonuç çıkartıyor.
Bence bu, ekmek bulamıyorsan pasta ye ünlü sözünden daha komik.
Karnını doyuramyorsan bile ev al.
Ev al ki, ödeyemeyeceğin krediden dolayı banka gelip cebindeki son kuruşu, altındaki kilimi, sırtındaki ceketini de alsın.
Faizlerin düşmesine rağmen bankaların konut kredisi satamamasının tek nedeni işte bu.
Vatandaşın bankaya verecek sırtındaki ceket ve canından başka bir şeyi kalmadı.
Son beş yıldır elindeki avucundakini kredi kartı ve tüketici ihtiyaç kredisi adı altında aldı.
Gelelim konut fiyatlarına...
Türkiye’de inşaat sektörü halen işin farkında değil. Dünyada krizin nedeni konut sektörü. Yani konut fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi. Borsalar yükselince millet, kriz bitti diye göbek attı. Borsalar Yahudi’nin ve Amerikalının faizden kazanamayan parasının gücü ile yükseldi. Şimdi o balon da patladı.
Çünkü borsalara da yatırımcı çekemediler. Ortada yükselen fiyatlardan hisse senedi alacak keriz yok. Keriz olsa bile parası yok, çünkü krizde onu da batırdı.
Krizin ikinci dalgası geliyor.
Bunun nedeni de konut sektörü.
Dubai’de yapılan ve bire 300 kazandıran konutlar dünyayı yeni bir felakete götürüyor. Dubai borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı. Dünya resmen şokta. Çünkü Dubai’deki konut projelerinin arkasında yine bankalar var. Bu, bankaların paralarını Araplar’dan alamayacağını gösteriyor.  Doğal olarak Dubai balonu patladı, enkazdan uluslararası bankalar çıkacak. Amerika’da konut fiyatları bir kez daha dibe vuruyor. Avrupa’da 1 ev alana özel promosyonlar yapıyorlar ama alıcı yine yok.
Türkiye’de ise vatandaşın ev alma gibi bir sıkıntısı yok.
Çünkü parası yok.
Konut sahipleri de kriz bitti evimi üç kuruş fazlasına satarım sevdasından vaz geçsin. Çünkü bu kriz, konut krizi ve öyle bir iki yılda bitecek gibi görünmüyor.
Yarın yeni Dubailer çıkarsa hiç şaşmayın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları