Ev kadınıydı internette görüp bu işe koyuldu. Şimdi binlerce lira para kazanıyor

Ev kadınıydı internette görüp bu işe koyuldu. Şimdi binlerce lira para kazanıyor
Mersin’de, Meliha Adalı isimli bir vatandaş, ev hanımı iken internette gördüğü topraksız tarım uygulama modelini kendi bahçesinde oluşturduğu alanda uyguladı. Ürettiği kıvırcık cinsi marulları satarak, ayda 4 bin lira kazanıyor.

DHA’da yer alan habere göre, Mersin’in Erdemli ilçesinde Meliha Adalı, birçok girişimci tarafından uygulanan bir yöntemi evinin bahçesinde oluşturduğu alanda denedi.

Erdemli’de, ev hanımı iken internette gördüğü topraksız tarım uygulaması ilgisini çeken ve kendi bahçesinde 200 metrekare alanda sera oluşturan 50 yaşındaki Meliha Adalı, “Ev kadını olduğum için evde çok vaktim oluyordu. İnternette dolaşırken gözüme topraksız tarım uygulaması takıldı. İnceledim, araştırdım. Daha sağlıklı, verimi çok ve emeği az olan topraksız tarım uygulamasını kendi bahçemde denemek istedim. Hobi olarak 200 metrekare alanda serayı oluşturduk ve kıvırcık marul ektik. Normal şartlarda 2 ay içerisinde yetişen marul, topraksız tarım şartlarında 40 günde tüketime hazır hale geliyor" dedi.

“AYDA 4 BİN LİRA KAZANIYORUM”

200 metrekare serada ayda 2 bin adet marul ürettiğini söyleyen Meliha Adalı, "Çok küçük bir alan olmasına karşın ayda 2 bin adet marul üretimi yapıyorum. Tanesini 2 liradan sattığım marul, bana ayda 4 bin lira kazandırıyor. Yaklaşık 6 aydır bu işi yapıyorum ve çok memnunum. Bir kadının başarısında en büyük etken eşinin desteğidir. Eşim de bana destek oldu ve ev hanımı iken iş kadını olmamı sağladı. Ben buradan bütün ev hanımlarına topraksız tarım uygulamasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Meliha Adalı, ürettiği kırmızı ve yeşil renkteki marulları özel sipariş ile tüketicilere ulaştırıyor.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş