Faiz indiriminde müteahhit uyanıklığı!

Faiz indiriminde müteahhit uyanıklığı!
Bankaların faiz indirimine gitmesiyle birlikte inşaat sektöründe hareketlilik beklenirken bazı firmaların fiyatlara yüzde 10 zam yapması rüzgarın tersine dönmesine sebep oldu. Vatandaşlar faiz indiriminden umduğunu bulamadı.

Ekonomik krizle beraber diğer sektörlerde olduğu gibi uzun süredir dip yaşayan konut sektöründe de sıkıntılar aşılmış değil. Bankaların faiz indirimine gitmesiyle beraber satışlarda hareketlilik beklenirken, bazı firmalar ve müteahhitlerin konut fiyatlarına yüzde 10 zam yapmasıyla rüzgar tersine döndü. Vatandaşın hevesi kursağında kalırken, düşük faiz rüzgarının da piyasaya etkisi kısıtlanmış oldu.

Karar Gazetesi'nden Denizhan Erkoç'un haberine göre Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısında, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık düşüş yaşandı.

Yeni yapılan bina sayısı azaldıkça mevcut stokların erime hızının arttığı gözlemlendi. Geçen aya göre kredili konut satışlarında yüzde 78’e yakın artış gözlemlendi. Bir ayda satışlar 7 binden 13 bin adede çıktı. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin verilerine göre; şu anda Türkiye’de 800 bin ila 1 milyon arasında satılamayan konut mevcut. Sektör temsilcileri ise Türkiye’nin yıllık ortalama 650 bin yeni konut ihtiyacı duyduğunu ve işlerin yolunda gitmesi durumunda stokun 1-2 yılda eritilebileceğini belirtiyor. Stokların azalması ile birlikte konutların değerlenmesi ise kaçınılmaz bir gerçek.

"İNSANLARIN ELİNDEN AVANTAJLARINI ALINDI"

Konut alımını kolaylaştırmak adına kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 0,99’a çekmesi ve tapudaki indirimlerin uzatılması da mevcut stokların eritilmesi ve inşaat sektörünün geleceği adına büyük fırsat. Ancak sektörde oluşan bu bahar havasının üzerinden çok bir zaman geçmeden zam haberleri de birbiri ardına gelmeye başladı. Özellikle İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerde küçük ölçekli müteahhitler ve ev sahipleri fiyatları yüzde 5-10 arasında yükseltti. Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa’ya göre indirimin üstüne yapılan bu zamlar sektörü baltalama amacı taşıyor. Aşa konu ile ilgili yaptığı açıklamasında “Kamu bankaları faizi aşağı çekince talep oluştu ama bazı ev sahipleri ile müteahhitler ‘Tüketicinin cebinden çıkacak para azaldı, bunun bir miktarını ben alayım’ anlayışıyla zam yaptılar. İnsanların elinden avantajlarını alırsanız, yaptığınız lüks konutların satılmasını daha çok beklersiniz” ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.