Faizde kazığı tüketici yiyor

A+A-
Esfender KORKMAZ

BDDK’nın kredi kartları limitine sınır getirmesi nedeniyle medya, kart mağdurlarını yeniden hatırladı. Gazeteler kredi kartları için haber analiz olarak, birkaç sayfa birden ayırdı. Tüm medya kart mağdurlarının sayısını tablolar halinde veriyor. Gel gör ki hepsi hedef saptırıyor.  Gerçekte kredi kartlarında herkesin mağduriyetine yol açan tek neden olan yüksek faize kimse dokunmuyor. Zira bugün tefeci piyasasında faiz  oranları en fazla yüzde 20’dir. Bankaların kredi kartlarından aldıkları faiz oranı ise, nakit kredi faizi için yüzde 25.44 ve gecikme faizi için ise yüzde 31.44 ’tür. Bu yüzden piyasada banka faizinden çok daha düşük faizle kredi kartı borcunu kapatanlar var. Söz gelimi, Akbank, INGbank, Şekerbank, HSBC ile ortak çalıştığını ilan eden bir işletmenin aşağıdaki ilanı ilginçtir. Aynen alıyorum:
 “1.000 TL Borcunuz olduğunu Düşünelim, ve sadece  Asgari ödemesini yapabiliyorsunuz, asgari ödeme şuanda %22 ila %40 arasındadır ve bütün kredi kartlarının yıl sonuna kadar asgari ödeme oranı %40’a çıkacaktır.
1000 TL Borcunuza 220 TL Asgari tutar ödediniz, Ne Kadar Borcunuz Kaldı? 780 TL, Bankanız bir sonraki ekstrenizi Geçen dönemden kalan 780 TL nize %5 faiz + KKDF,  BSMV gibi vergiler de ekleyerek 60 TL Faiz ekleyerek Yeni ekstreniz 840 TL olarak Gelecektir, Bu şekilde asgari ödemelere devam ettikçe 1.000 TL Borcu Ödemek İstediğinizde 800 TL Faiz ödemiş Olacaksınız
1000 TL Borcunu Biz Ödeyip 12 Eşit taksite bölüyoruz, Aylık 83 TL x12 Taksit Şeklinde Bankanıza Ödüyorsunuz Taksitiniz Dışında Hiçbir vergi ve Faiz yükü Altına girmeden sadece taksit ödeyerek borcunuz Tamamen bitiyor, Bu süreçte kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
Kredi Kartı Borcu Ödeme ile Kredi kartınızı Taksitlendirip Borçlarınızdan Kurtulmak İçin Hemen Sitemizde Bulunan başvuru formunu Doldurun Sizi arayıp Bilgi verelim Telefonlardan Ulaşın 15 Dakika içinde Borçlarınızdan Kurtulun.”

 

 

Yukarıdaki faiz tablosuna bakalım... Bankalar, Merkez Bankası’ndan yüzde 7.75 ile para alıyor. Mevduat sahibinden yüzde 8 ile para alıyor. Bu parayı yüzde 25.44 faizle kredi kartı sahibine satıyor.
Gecikme faizi özel bir durum olarak kabul edilse dahi, kart sahibi avans olarak para çekince bu para için bankaların tamamı ve 2 katılım bankası   ayda yüzde 2.12 ve yılda yüzde 25.44 faiz alıyor.
Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumu (TÜİK)geçenlerde mevduat reel faizini açıkladı. Bankaya mevduat açanlar, temmuzdan temmuza bir yıl için 2011 yılında yüzde -1.71 brüt reel faiz aldılar. 2012 yılınde ise yüzde -2.14 reel faiz aldılar. Eksi reel faiz paranın erimesi demektir. Başka bir ifade ile son yılda bankaya 100 lira yatıranın parası satın alma gücü olarak faiz üstüne vergileri de eklersek 97.5 lira oldu. Yani fiilen banka reel faiz vermiyor, tersine mevduat sahibi bankalara ayrıca yüzde  2.5 reel faiz veriyor.
Bankalar eksi faizle aldıkları bu paraları aynı kişilere kredi olarak verdiğinde nominal olarak yüzde 25.44 ve reel olarak da yüzde 15.29 faiz(temmuz ayına göre) alıyor. Yüzde 15.3 reel faiz dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur.
Tüketiciyi zor durumda bırakan yüksek faizin bütün günahı Merkez Bankası’nındır. Çünkü kredi kartlarında faiz oranlarını, yasanın 26. maddesine göre Merkez Bankası belirliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları