Feneri söndürmesinler!

A+A-
Altemur KILIÇ

Futbol ve sporla ilgim, Galatasaraylı “Baba Gündüz” ün kardeşi olmamla sınırlıdır. Bu ünlü futbolcunun kardeşi olmama bakarak beni sınıf takımında santrfor yapmışlardı. Spor hayatım kendi kalemize gol atmamla sona ermişti... Yassıada’ya tıkılırken ada komutanı Tarık Güryay, Gündüz’ün kardeşi olduğumu duyunca üzülmüş, “Yahu neden futbolcu olmadın!..” demişti...
Maçlara nadiren, -Gündüz oynadığı zaman- gittim; ama Galatasaraylıyım. Babam kurucularından olduğu için biraz da Beşiktaşlı!

***


Fakat futbolda şike iddiaları ve özellikle Fenerbahçe’nin başına gelenler... Küme düşürülmesi ve ligden men kararı düşüncesi beni çok üzdü... Yöneticilerin ve sporcuların şike yaptıkları veya şikeye alet oldukları hiçbir şüpheye mahal kalmadan sabit olursa, bu Türk sporu ve “sportmenlik” adına büyük ayıptır ve failleri cezalandırılmalıdır. Ancak bunun ceremesini Fenerbahçe taraftarları ve masum sporcular çekmemelidir. Milli, tarihi bir varlık olan ve şerefli bir mazisi bulunan Fenerbahçe’nin “feneri” böyle söndürülmemelidir!.. Bu, gerçek bir milli trajedi olur!
Eminim, Gündüz ağabeyim bugün sağ olsaydı, gazetesinde ve benim yayınladığım Devir dergisindeki köşesinde aynı şeyleri yazar, Galatasaray’ın yolu açıldı diye sevinmezdi... Fenerbahçe’yi diriltmek herkesin boynunun borcu!

***


Bunları yazdıktan sonra ve bu olayı hiç küçümsememek kaydıyla, bir tespitte bulunmak istiyorum: Bu bağlamda ülkede çok vahim olaylar, gelişmeler var; âdeta ülkenin kaderi söz konusu! Gazete ve TV haberlerine bakıyorum; hepsinde öncelik şike ve Fenerbahçe konusunda... Dakikalarca buna ait yorumlara yer veriliyor, vakit kalırsa, birkaç dakika veya bir köşede öteki önemli haberler.
Acaba bu, halkımızın bu konularla, ülkenin geleceğini ilgilendiren haberlerden ziyade şike vb.. haberlerle ilgilendiği anlamına mı geliyor?
Yanlış anlaşılmasın, ben şu sırada futbolda ve spordaki olayların önemsiz olduğunu yazmak istemiyorum. Meselâ Fenerbahçe’ye reva görülenlerin milli bir trajedi olduğu muhakkak... Ama “ehemmi, mühimme” tercih meselesi!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları