Fermanlı Apo hazretleri

A+A-
Altemur KILIÇ

Evet; neler yapmıyoruz, “seçim ve oy” için. Kimilerimiz öldü, bazılarımız Silivri’de, Hasdal’da. Kimileri ise seçim nutukları söylüyorlar!
Osmanlı döneminde padişahlar cülus -tahta çıkış- ulufeleri dağıtırlardı. Şimdi ise daha “Padişah” olmadan herkese, her kesime, ulufeler dağıtılıyor. Vaatler veriliyor... Kimin sırtından. Kimin kesesinden ve ne pahasına? Merak etmeyin; seçimlerden sonra gene iktidar olurlarsa, bunları milletin burnundan fitil fitil getirirler.
Her dönemde, her seçim öncesinde, iktidarda olanlar böyle yapmışlardır; ama bu kadar kör gözüne parmak değil!
Ama maalesef -zamanında kızdığım- rahmetli Aziz Nesin haklıymış; korkarım necip halkımız, bir torba erzaka, ıskarta beyaz eşyaya kanacak.
“Torba” dedim; Erdoğan’ın seçim torbasında neler yok. “Bedelli askerlik” şimdilik rafta, zaman zemin müsait olunca bu da indirilir...
“Torbanın” içindeki en önemli şey;  “AF”... Tutuklama sürelerinin indirilmesi, vergi ve prim borçlarına af, öğrencilere af, katillere af vb.. Şükürler olsun, bu sefer Apo’ya “af” yok, ama galiba dolaylı olarak ona da PKK’lılara da bir çeşit af var!
Torba afları, öğrencilere af, bir tarafından Öcalan’ı da kapsayacakmış... Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1978 yılında ayrılsa da devamsızlık nedeniyle, resmen 1986 yılında atılan Öcalan, aftan yararlanarak üniversiteye dönebilecek ve üniversite eğitimine başlayabilecek!
Eh, İmralı’da İngilizce öğrenimi kursları aldığına göre, neden olmasın; “Kürdistan Cumhurbaşkanlığı” için faydalı da olur!
“Olamaz” demeyin, neler oldu. Daha da neler olacak...

“Sayın Apo!”
Hani Erdoğan, Apo ve PKK ile pazarlık yapıldığını söyleyenlere, “alçak, şerefsiz demişti”, sonra kokuları ortaya çıkınca tevil edildi; “devletin bazı kurumları yapıyor” dendi. Haydi, bunu da “yedik”; Dünyanın en ciddi, en iyi haber alan gazetesindeki “Kandil” haberine, PKK-Murat Karayılan röportajına bakın. Kandil dağına giden NY Times yazarına göre, silahlı adamlarının koruduğu bölgede ’kanun’u temsil ettiğini söyleyen ve Erbil yolu üstünde kontrol noktalar oluşturan Karayılan, “Türkiye’de yetkililer partinin kendisiyle müzakere yapıldığını reddetseler de barışın uzatılması için gizli görüşmeler yapılıyor” demiş...
Yazarın başka iddiası: “AKP Hükümeti, güya ’Karayılan grubunu marjinalleştirecek’, hakikatte ‘seçimler için’ Kürtlere yeni jestlerde bulunacak.”
Kısacası, hükümetin Apo ile doğrudan görüşmeler yaptığı artık aşikâr da bunun bir de öteki tarafı var. Yazarın da söylediği gibi “bu pazarlıklar” seçimlerden önce, “milliyetçileri” -halkın bir kesimini- rahatsız ediyor. Erdoğan teraziyi dengelemekte, bu “satrançta” başarılı olacak mı?
Fakat Apo, henüz ’Siyasal Bilgiler doktorası’yapmamış olsa da muhakkak ki zaman ve zemine göre oynamayı bilen, mahir bir taktisyen ve de stratejist! BDP lider ve Belediye Başkanlarının, şu bağlam ve ortamda “Demokratik Özerklik ve İki Dilli Hayat” açılımlarının PKK ve bölücülük için ters netice vereceğini anladı, taktik hatası yaptıkları, zamansız konuştukları için, adamlarını sert bir şekilde azarladı  “tornistan” emrini verdi... Onlar da hemen, “biz öyle demedik,  böyle demek istedik” diye, ağız değiştiriyorlar “tornistan” ediyorlar! Emir, Kandil’den değil “büyük” yerden! Tabii, yutarsak!
Evet  “taktisyen” eşkıya başı Apo, nam-ı diğer “büyük stratejist” müstakbel Kürdistan Başkanı Abdullah Öcalan, şimdi koca Türk devletiyle, kedinin fareyle oynadığı gibi oynamakta. “Ateşkesi”  zamana ve zemine göre, uzatıyor kısaltıyor. Kâh, “Kürdistan” diyor, kâh “tek bayrak, tek dil” diyor. Hangisine inanancağız? Taktik ustası Apo’ya mı yoksa strateji bilgesi Öcalan’a mı?
Apo veya Öcalan, sonunda muhakkak soyadında olduğu gibi Türk Devletinden, Türklerden, “öç almak” isteyecektir! Bazılarını bazen herkesi de bazen aldatabilse ve AKP iktidarını, şimdi aldatsa bile, bizi hiç bir zaman aldatamayacak! Üniversiteden diploma alsa da Apo, hep aynı Apo ve geçerli olan da eşkıya kimliği ve 1984 manifestosu! 
Son sözüm: AKP-Erdoğan’ın  “af torbasında”  Apo var, katillerin, eşkıyaların tutuklama sürelerinin kısaltılması var da, Ergenekon sanıkları hakkında olumlu bir ümit bile yok... Onlar oralarda sonsuza kadar yatacaklar. Bu, AKP’ye oy mu getirir, yoksa oylara mı mal olur? Oy uğruna ne hilaller batacak, göreceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları