FETÖ itirafçısı 'Merve'den çarpıcı iddia

FETÖ itirafçısı 'Merve'den çarpıcı iddia
İzmir’de gözaltına alınan 'Merve’ kod adlı FETÖ itirafçısı, Ankara'daki tren garı patlamasının bir gün önce By-Lock'tan duyrulduğunu iddia ettiği öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan 'Merve' kod adlı cemaat mensubunun etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde itirafçı olduğu ve sözkonusu itirafçının 10 Ekim 2015'te IŞİD tarafından gerçekleştirilen Ankara Gar saldırısından bir gün önce ByLock adlı program aracılığıyla haberdar edildiğini itiraf etti.

2'si çocuk 102 kişinin öldüğü, 391 kişinin yaralandığı saldırıdan bir gün önce, cep telefonunda yüklü olan ve FETÖ üyelerince kullanıldığı belirtilen ByLock programına örgüt yöneticilerinden gelen mesajla uyarıldıklarını anlattı. Haberde yer alan bilgilere göre, itirafçı olduğu öne sürülen FETÖ üyesi şu ifadeleri kullandı:

'ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNDEN GELEN TALİMATLAR DOĞRULTUSUNDA BYLOCK PROGRAMI KULLANMAYA BAŞLADIK'

"Kadın, örgüt ile lise yıllarında tanıştığını belirterek, "Daha sonra üniversite sınavını kazanıp Ankara'ya gittim. Ankara'da okurken cemaat evinde kalıyordum. 17/25 Aralık darbe girişimi başarısız olunca örgüt yöneticilerinden gelen talimatlar doğrultusunda ByLock programı kullanmaya başladık. Örgüt üyelerinin bu program üzerinden haberleşmeleri istendi. Ben de bana getirilen bu programı telefonuma yükledim, örgüt mensupları ile program üzerinden haberleştik" dedi.

'YARIN TERÖR SALDIRISI OLACAK, SAKIN SOKAĞA ÇIKMAYIN'

Kadın, "Ankara Garı önünde düzenlenen terör saldırısından bir gün önce ByLock programı üzerinden 'Yarın terör saldırısı olacak. Sakın sokağa çıkmayın. Yakınlarınıza, akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı da uyarın' şeklinde bilgi geldi. Ben de Ankara'da tanıdığım insanlara, yakınlarıma ve arkadaşlarıma haber verdim. Ben de o gün hiç dışarı çıkmadım. Ertesi gün Ankara Garı önünde terör saldırısı olduğunu televizyondan öğrendim. Onlarca insanın hayatını kaybettiğini görünce çok üzüldüm" dedi. FETÖ üyesi kadının telefonuna el konulurken, söz konusu ByLock mesajlarının tespit edilebilmesi için İzmir Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü inceleme başlattı. Ankara Garı'nda 3 saniye arayla iki kez patlama yaşanmıştı. Şu ana kadar olayla ilgili yapılan tüm soruşturmalarda IŞİD örgütü üzerinde duruldu ve bunun üzerinden iddianameler hazırlandı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş