FETÖ taşınmazlarıyla Hazine’ye15milyar TL

FETÖ taşınmazlarıyla Hazine’ye15milyar TL
FETÖ’den şüpheli işlemle kayda giren bina sayısı, yurt çapında 3 bin 400’e yükseldi. 81 ilde gayrimenkul servete yönelik incelemeler sürerken devletin kasasına 15 milyar lira girmiş oldu.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “taşınmaz serveti” ne yönelik incelemeler sürerken, örgütün devlet envanterine geçen mal varlığı 15 milyar liraya ulaştı. OHAL işlem servisleri aracılığıyla Kanun Hükmünde Kararname listesinde yer almayan, henüz adlî takip başlatılmayan, ancak, şüpheli olan aralarında rezidans, fabrika binası, önemli arsaların da bulunduğu 1200’e yakın taşınmaza yönelik işlemler durduruldu. Malî Suçları Araştırma Kurulu (MASAK); şüpheli işlemler çerçevesindeki rezidans, fabrikalardaki gizli ortaklıkları mercek altına alırken, bugün itibariyle envantere geçen bina sayısı 3 bin 500’e yaklaştı, 7.5 milyon metrekare arazi de devlet adına tescil edildi.

“Kaçırmalar önlendi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu işlemlerle mal kaçırmaların büyük ölçüde önlendiğini belirterek, “Bu çerçevedeki tedbirlerin ne kadar önemli olduğu, menfur olaydan sonra daha da anlaşılmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında idaremizin doğrudan durdurduğu şirket ve gerçek kişi taşınmaz işlemi olmayıp, idarelerin taleplerine göre tapu işlemleri durdurulmaktadır” dedi.

El konulanlar

Maliye, 81 ilde FETÖ’ye ait binaları mühürlerken, nakit çek, senet her çeşit varlıklara el konuldu, tutanak altına alındı. Bugüne kadar FETÖ bağlantılı yaklaşık çok sayıda kurum kapatılırken, bunlara ait 3 bin 500 bina, 7.5 milyon metrekare arazi de devlet adına tescil edildi. Türkiye’nin dört bir yanında yaklaşık 15 milyar lira ile ifade edilen mal varlığı kayda geçerken, Maliye, gizli ortaklıklar, şaibeli devirler, noter-avukatlar aracılığıyla olan gizli satışlardaki mal varlığının peşine düştü. FETÖ’cü kuruluşların kasasından çıkan nakit, çek miktarı da 500 milyon lirayı geçti.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş