FETÖ’cüler rüşveti ‘himmet’ saymışlar

FETÖ’cüler rüşveti ‘himmet’ saymışlar
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, iş adamlarından tehdit ve şantajla alınan rüşvetin ‘himmet’ olarak örgüte aktarıldığına dair bilgiler yer aldı.

Darbe girişiminin ardından yü- rütülen soruşturma kapsamında tutuklanan çoğunluğu polis 30 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Örgütün kuruluş amacı, hiyerarşisi ve yapı- lanmasıyla ilgili detayların anlatıldığı iddianamede, polislerin usulsüz dinlemeleriyle elde ettikleri verileri örgütün çıkarları doğrultusunda kullandıklarına dair bilgilere yer verildi. İddianameye, söz konusu şüpheliler ve bağlantılı oldukları örgüt üyelerinin, tehdit ve şantajla aldıklarırüşveti ‘himmet’ olarak örgüte aktardığının anlatıldığı “ihbar mektupları” da delil niteliğinde eklendi. İddianameye giren birihbar mektubunda, Bursa Emniyeti’nde görevli bazı FETÖ üyelerinin, il genelinde iş adamları, tüm parti milletvekilleri, polis, yargı, MİT ve askeri personeli dinledikleri, elde ettikleri bilgilerle özellikle iş adamlarından tehdit ve şantajla 150’şer bin lira himmet topladıkları belirtildi.

HARACA BAĞLAMIŞLAR

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na hitaben Emniyet Genel Müdürlü- ğü’ne gönderilen, kentteki FETÖ içinde yer alan bazı emniyet personeli ve yargı mensuplarının örgüt adına işledikleri suçların yazıldığı mektupta şu ifadeler yer aldı: “Himmet adı altında haraca bağlamışlar, mevcut iş yerlerini göstermelik ücretlerle kiralamak suretiyle ellerinden almışlardır. Buna eyvallah demeyenler ise Bursa adliyesindeki savcılar aracılığıyla cezaevine gönderilmiştir.Bu şeref ve haysiyet cellatları, hukukisuça rastlayamadıkları, dolayısıyla içeri tıkamadıkları, kendilerine eyvallah demeyenleri de sosyal ve iş çevrelerine bizzat giderek dinlemelere ekledikleri hususları da aktararak haysiyet ve itibarlarıyla oynamışlardır. Bu örgüt yargı içinde de etkin olmuştur. Diğer yandan sürekli olarak TSK ve MİT personelini izlemişlerdir.” Bursa’da yüksek miktarda himmet talep ettikleri, tanınmış zengin iş adamlarının istediklerini vermemeleri durumunda ilin üst yöneticilerinin devreye sokulduğu belirtilen ihbar mektubunda, il yöneticilerinin de okul yaptırılacağı vaadiyle her defasında iş adamlarından en az 150’şer bin lira ‘himmet’ topladığı ifade edildi.

AYAKKABI TOPUĞUNDA

Öte yandan, iddianameye giren ihbar mektubunda, MİT’e yönelik planlanan operasyonla ilgili bilgiler dikkati çekti.Mektupta şöyle denildi: “Sürekli olarak TSK ve MİT personelini izlemişlerdir. 2010 yılında kendilerine uymayanMİTbaşkanını tutuklamak amacıylaBülentArınç’a eylem yapacakları iddiasıyla başkan ve 10 MİT mensubunu gözaltına almaya çalışmışlar ancakMİT’çilerin silah çekip restleşmeleri üzerine ülke çapında sansasyonelsilahlı çatışma olacağından korkup serbest bırakmışlardır. Bu olayda Bülent Arınç’ın akrabasının evini gösteren krokinin bulunduğu koruma otosunun plakalarının içinde olan flash bellek, gözaltı işleminden sonra bir MİTgörevlisinin ayakkabıtopuğuna gizlenmiş şekilde konulup, sonra bulunacaktı. Bu operasyon için gerekli geçmiştarihli izleme, dinleme ve gözaltı kararları Bursa’daki savcıya imzalatılmıştı.”

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş