"FETÖ'nün üst aklı" kim?

A+A-
Arslan BULUT

AKP temsilcileri, işi büyüttü, bu defa "FETÖ üst aklı" ifadesini kullanmaya başladı.

Meselâ Binali Yıldırım, "Son günlerde ekonomimiz üzerinde ortaya atılan şayialar, yalanlar, senaryolar hep bu FETÖ üst aklının yurt dışındaki planlarıdır, kurgularıdır. Oynadıkları kirli oyunlarla bu milleti geçmişte de dize getiremediler, bundan sonra da asla bunu başaramayacaklar." dedi.

Yıldırım, "Cumhur İttifakı Pensilvanya'dan, Kandil'den işaret almaz, işareti sadece milletten alır." diye konuştu

Ahmet Aydın da "Muhalefet, sistemi kilitlemek, cumhurbaşkanını çalıştırmamak için FETÖ aklıyla hareket edip, üst akılla beraber yine bir başka operasyonun içerisinde. Halkımız bu operasyonlara gelmeyecek. Halkımız neyin ne olduğunu, kimin eli kimin cebinde, kim millet için siyaset yapıyor, bunları çok iyi biliyor." dedi.

***

Dikkat ederseniz, Binali Bey, "FETÖ üst aklı" diyor, Ahmet Aydın ise "FETÖ aklı"yla "üst akıl"ı birbirinden ayırıyor. Yani aralarında kavram birliği yok. Çünkü ne söyleyeceklerini şaşırmış durumdalar. 

Yani hem ekonomiyi hem de sistemi kilitleyen FETÖ ve onun üst aklı ise sizin o aklın asıl sahibi olan Londra merkezli küresel sermaye ile anlaşarak dövizdeki artışı durdurmanıza ne demeli?

Evet, yabancı sermaye hızla çekildiği için döviz fırlamıştı ama şimdi yüzde 5.5 gerçek faizle borçlanma kararı alındığı için piyasalar rahatladı öyle değil mi? 

Sizin üst akıl dediğiniz odaklardan biri, Londra merkezli küresel sermaye değil midir? Ülkenizi küresel sermayenin oyun alanı haline getirdikten sonra FETÖ ve onun üst aklından şikâyet etmeye ne hakkınız var. FETÖ projesinin asıl sahibi ABD'den önce İngiliz servisleri değil midir?

***

Fetullah Gülen'in 1993'teki Londra ziyaretinden sonra bu ülkenin FETÖ'ye tam destek verdiğini bilmiyor musunuz? Bu işin arkasında da Exeter Üniversitesi'nin bulunduğunu bilmiyor musunuz?

Hani İngiltere'de bir Exeter Üniversitesi vardır. Türk kamuoyu, bu sütundan haberdar olmuştu... İngiliz üniversiteleri arasında "Kürt Araştırmaları Enstitüsü" olan tek yüksek öğretim kurumudur. Exeter Üniversitesi'nde ayrıca Arap ve İslami Araştırmalar Enstitüsü de bulunuyor!

İngiliz istihbarat servislerinin yurt dışı görevlere gönderilecek ajanlarının önemli bir bölümü Exeter Üniversitesi'nde eğitim görür. Ayrıca Arap ve İslam Dünyası ile Kürtler hakkında uzmanlaşması gereken İngiliz ajanlar da bu üniversitenin hocaları tarafından eğitilir. Üniversite yayınlarında, Irak'ın kuzeyinden "Irak Kürdistanı" diye söz edilir.

İşte bu Exeter Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ian Markham'ın "Said Nursî'nin başarısı: Hakikat ve hoşgörü" başlıklı bir makalesi vardır! Yani bu üniversite "dinlerarası diyalog"un kurgulanmasında da vardır.

Markham, Exeter'de ilahiyat dalında öğretim görevlisidir.

***

Bütün bunlar bir tarafa, 17-25 Aralık operasyonlarına kadar "FETÖ ile aynı menzile yürüyen" siz değil misiniz? FETÖ'ye "Ne istediniz de vermedik?" diyen siz değil misiniz? Yargıya, orduya, emniyete ve üniversitelere FETÖ'yü hâkim kılan siz değil misiniz?

12 Eylül 2010 referandumundaki değişikliklerle, Yüksek Yargı'yı da FETÖ'ye ikram etmediniz mi? Türk Ordusu'na kumpası beraber kurmadınız mı? Şimdi hangi hakla FETÖ'nün üst aklından şikâyet ediyorsunuz?

Bari "FETÖ'nün üst aklı" diyerek örgütü hak etmediği dereceye yükseltmeyin. Örgütün üst aklı, AKP'ye 2001 yılında parti programı yaptığınız gizli belgeyi Amerika'dan gönderenlerdir. Siz de aynı üst akıla bağlı değil miydiniz? Yani işareti veren, o gizli belgeyi gönderen CFR değil midir?

Yerel yönetimlere özerklik sözünü millete mi verdiniz yoksa CFR'ye mi?

  • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları