Feyzioğlu: O gece konuşmalarınızı dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı

Feyzioğlu: O gece konuşmalarınızı dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki baro başkanlarından oluşan heyeti kabul etti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Beştepe’de yapılan konuşmasında şunları söyledi: 

Size ve şahsınızda Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türkiye’nin her ilinden gelen baro başkanlarımızla birlikte geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha yineliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Milli birlik ve beraberliğimiz için dayanışmamızı bir kez daha vurguluyoruz. 15 Temmuz’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış hain FETÖ mensuplarının işgal girişimi, Sizin liderliğinizde 78 milyon vatandaşımızın tek vücut olmasıyla püskürtülmüştür.

15 Temmuz’u takip eden süreçte yaptığımız değerlendirmelerin birinde, 'Kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanı, stratejik hedefi ise Türkiye Cumhuriyeti’dir' demiştik.Zaman içerisinde elde edilen veriler bu tespitimizi doğrulamıştır. Türkiye Cumhuriyeti o gece bir büyük felaketin eşiğinden dönmüştür. Ancak sizin de işaret ettiğiniz gibi tehlike geçmemiştir. FETÖ adlı hain örgüt sadece bir araçtır. Bu örgütün arkasındaki güçler, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, jeopolitik konumu ve bu bölgede yaşanan büyük menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır.

'TELEVİZYONDA DİNLEDİĞİMİZDE YÜREĞİMİZ FERAHLADI'

İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin arkasında saf tutmak hepimizin asli görevidir. Bu çerçevede; Türkiye Barolar Birliği ve istisnasız 79 baro olarak 15 Temmuz gecesi henüzAnkara ve İstanbul’da çatışmalar devam ederken demokrasiden yana tavrımızı kamuoyuna ilan ettik. Sizin ve Başbakanımızın konuşmalarını televizyonda dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı.

BU HAİNLER BAŞARILI OLSAYDI...

Bu hainler başarılı olsaydı sadece demokrasinin geçici süre askıya alınmakla kalmayacağını, Türkiye’nin sonu gelmez bir iş savaşlar dizisine sürükleneceğini ısrarla anlamak istemeyenlere anlatıyorum. İlişkide olduğumuz meslek örgütlerine bu olayın iç yüzünü anlatan açıklamamızı gönderdik. Adalet Bakanlığımız ile Barolar Birliğinin oluşturduğu koordinasyon kurulu soruşturmalarda yaşanan aksaklıkları gidermek için de aralıksız çalışıyoruz. 60’ın üzerinde baromuzla birlikte gazi Meclis’imizi ziyaret ettik. FETÖ’nün en çok istediği suçlunun suçsuzdan ayrılmaması ve böylece gerçek FETÖ mensuplarının da uzun vadede kurtulmasıdır. Adil yargılanma, savunma, hukukun üstünlüğü haklarına azami özen gösterilmelidir. Bu hakların ihlali FETÖ ve bölücü örgüte yarayacaktır. Uluslararası kamuoyuna FETÖ’yü anlatma görevimiz var. Bu konuda bir çalışma grubu oluşturulursa Türkiye’de yaşananları dünyaya anlatmaya en ön sırada biz talibiz. ABD’de uluslararası barolar birliği genel kuruluna katılacağız. 79 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolu adalet paydasında buluşmaktır."

 2014'TE GERGİNLİK YAŞANMIŞTI

10 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümünde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yaptığı uzun ve 'eleştirel' konuşmaya dönemin Başbakanı TayyipErdoğan'ın tepki göstermiş ve salonu terk etmişti. Erdoğan, ''Yanlış konuşuyorsun'' demiş Feyzioğlu ise ''Neyi yanlış konuşuyorum Sayın Başbakan'ım?'' diye sormuştu. Bunun üzerine Erdoğan  ''Böyle bir edepsizlik olmaz ki'' diye yanıt vermişti. Feyzioğlu, kürsüden ''Ben edepsizlik yapmadım, kimseye de edepsizlik yapıyorsun demeyi kendime yakıştırmam. Çok yapıcı bir konuşmaydı” diye konuşmuştu. Bu tartışmanın ardından adli yıl açılış töreni yasayla kaldırılmıştı.

ERDOĞAN: BAROLAR BİRLİĞİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasına Barolar Birliği’ne teşekkür ederek başladı. “Barolar hukukun üstünlüğü yanında yer almıştır” diyen Erdoğan “TBMM’yi Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ni ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bu sürecin ardından ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği yönetimine şahsım ve milletim adıma teşekkür ediyorum. Türkiye bir hukuk devletidir ve hukuk devleti olarak kalmaya devam edecektir. Ülkemize savaş açan darbecilerle mücadele ilk andan itibaren hukuk içerisinde yürütülmüştür” dedi.

Darbe girişimi karşısında batı dünyasının bakış açısını da eleştiren Erdoğan “Af örgütü bazı şeylerden endişe ettiğini söylüyor. Önce gelip TBMM nasıl vurulmuş onu görün. Sorduğunuz zaman insan hakları diyorlar ama onlar asaletten nasibini almamış milletler” diye konuştu.

İdam ve OHAL tartışmalarına da değinen Erdoğan “Bizim yaşadıklarımızı yaşasalar idam cezası da getirirler, OHAL de ilan ederler. Fransa’da OHAL 9 aydır devam ediyor. Bizde daha 3 ay olmadı tartışması yapılıyor. Baider-Meinhof çetesi eylemlerine maruz kalan Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne idam cezası halen yasalarda vardır” dedi.

Etiketler: ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş