Feyzioğlu "Yargının güvenirliği bir beka meselesidir"

Feyzioğlu "Yargının güvenirliği bir beka meselesidir"
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Zonguldak barosunda düzenlenen bir törene katıldı. Törende konuşan Feyzioğlu, "Yargı güvenirliği konusu bir beka meselesidir" dedi.

Zonguldak Barosu tarafından meslekte 40 ve 50 yılını dolduran avukatlara törenle plaket verildi.

Bir otelde düzenlenen törene TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatlar ve davetliler katıldı. Metin Feyzioğlu, yargı mensupları olarak yargının güvenilir olması için çalıştıklarını belirterek, "Çünkü 81 milyonun bir payda da buluşturmazsak eğer, etnik, mezhepsel, partisel fay hatlarından çatlar gider. Türkiye Cumhuriyeti etnik mezhep esaslı bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün tanımladığı şekilde milliyetçilik temeline oturtulmuş bir devlettir. Başka türlü de olamaz da. Büyük savaşın akabinde üç kıtadan Anadolu'ya çekilen ve çok farklı kültürlerden, mezheplerden, geleneklerden, geçmişlerden halkı aynı paydada buluşturmak sadece Atatürk'ün tanımladığı milliyetçilikle olabilirdi. Bugün o milliyetçiliğin vazgeçilmezi olan ülküdaşlık, aynı geçmişten gelmenin gururunu ve aynı geleceğe yürümenin umudunu barındırmalı" diye konuştu.

Aynı geleceğe yürürken vatandaşın devletinin yargısına güvenmek zorunda olduğunu belirten Feyzioğlu, "Eğer yargısının haklı ile haksızı ayıracağına inanmıyorsa, eğer yargıyı sığınacak bir liman olarak görmüyorsa, eğer yargının suçlu ile suçsuzu, doğru ile yanlışı haklı ile haksızı birbirinden ayırmak yerine üstünün hukukunu icra ettiğini, güçlünün sopasını vurduğunu düşünüyorsa bu ülkeyi bir arada tutamayız. Şu halde, yargının güvenilirliği meselesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından ve Türk milleti açısından bir beka meselesidir. Bunu bir kere anlayalım. İşte bu beka meselesinde de biz avukatlar adil yargılanma hakkının gerçekleşmesi mücadelesini veriyoruz" dedi.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş