"Fırat'ın doğusu kadar Menbiç de çok önemli"

"Fırat'ın doğusu kadar Menbiç de çok önemli"
Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon yapmasının terör devletinin kurulmaması için önemli olduğunu ancak Menbiç'in mutlaka boşaltılması gerektiğini söyledi.

Fatih ERBOZ / Ankara

Karakuş, "Amaçları çok açık. Menbiç'i Akdeniz'e açılmada sıçrama tahtası olarak kullanacaklar. Fırat'ın doğusuna operasyon ne kadar önemliyse Menbiç'in boşaltılması da  o kadar önemli. Hatta önce Menbiç'i boşattırıp sonra Fırat'ın doğusuna gidilmesi daha doğru görünüyor" dedi.

Erdoğan Karakuş, Menbiç'in boşaltılması halinde Türkiye'nin Suriye'de kontrol ettiği bölgeye daha hakim konumda olacağını, ayrıca Fırat'ın doğusuna daha güvenli operasyon yapabileceğini kaydetti. ABD ile Rusya'nın ne yapacağının belli olmadığını vurgulayan Karakuş, "Sonuçta ABD Rusya'ya Ukrayna ve Kırım'da ses çıkarmayınca Rusya da belli noktalarda ABD ile bölgede anlaşabilir. Bunların hesabının iyi yapılması gerekir. Her iki tarafta bölgede kendi çıkarları doğrultusunda her an anlaşabilir. ABD, sürekli olarak Fırat'ın doğusunda konuşlanmış PKK/YPG'li teröristlere silah yardımı yapıyor. Bunu kime karşı yapıyor? Ne yapmak istedikleri, bu silahları kime karşı verdikleri belli. Ciddi bir yığınak yapılmış durumda Fırat'ın doğusuna. Oraya operasyon kolay bir değil. Öncelikle hava sahasına ihtiyacımız var. Bu hava sahası da şu anda ABD'nin kontrolünde. ABD ile kaçınılmaz olarak anlaşmamız gerekiyor. ABD güvenli bölge konusunda getirdiği teklifte sınırları daha da küçülttü. En başta uzunluğu 180 kilometreden 140 kilometreye çekerken, derinliği 15 kilometreye indiriyor. Eğer güvenli bölgenin kapsamı daraltılıyorsa o zaman Türkiye elindeki 3.5 milyon Suriyeliyi nereye götürecek?" dedi.

Hava sahasının öneminin teröristlerin tamamen etkisiz hale getirilmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Karakuş, şunları belirtti:

"El Bab'a operasyon yaptık ama orada IŞİD teröristlerine karşı operasyon yaptığımız için koalisyon güçleri özellikle hava sahası konusunda Türkiye'ye destek verdi. Dolayısıyla bunu kullanarak oradaki teröristleri rahatlıkla etkisiz hale getirdik ve istediğimiz gibi bölgeyi kontrol altına aldık. Ardından Zeytindalı operasyonu ile Afrin bölgesini kontrol altına aldık. Orada da Rusya Afrin'in teröristlerden temizlenmesi için bize hava sahası konusunda destek verdi ve sonuçta uçaklarla gidip orayı vurduk ve askerlerimiz Afrin'i kontrol etti. Diğer taraftan ise aynı kolaylığı Tel Rıfat ve Minik hava alanı dolaylarında Rusya bize göstermedi. Orada durun dedi adeta ve oraya da gidemeyince teröristler orada duruyor şimdi hala. Bu açıdan baktığınızda hava sahasının önemi büyük. Bu nedenle Fırat'ın doğusuna düzenlenecek operasyonda hava sahası önemli."

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş