Fon, kimin terör örgütüne karşı?

A+A-
Savaş SÜZAL

Sevgili okurlarım, Türk basınında yer verilmeyen ve Türkiye’yi, ABD’nin, önemli ve önemli olduğu kadar tehlikeli bir noktaya çekmesiyle ilgili bir haberden söz edeceğim. Günlerdir AKP’nin propaganda makinesi, boyalı basın, başka makamda çalıp söylerken, New York’ta varılan bu anlaşmayı sayfaları ve ekranlarında göremedik. Ama haber, New York Times gazetesi ve UPI haber ajansında yer aldı
Haber, Türkiye ve ABD’nin dünyadaki aşırı uçlarla mücadele için yeni bir fon ve örgüt kurması üzerine. New York’ta, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu arasında görüşmede de irdelenmiş. Çıt yok. Varılan anlaşma gereğince bir fon kuruluyor. Kurulacak fonun adı,  “Toplumsal ilişki ve esneklik fonu” (Global Fund for Community Engagement and Resilience). Haberde, 200 milyon dolar bütçeli fon, 2014 yılından itibaren tam kapasiteyle faaliyete geçiyor.
İyi de, fonun zamanlaması ve faaliyet alanları dikkat çekici. Hani bir söz vardır, ‘şeytan ayrıntıda gizli’ diye. Şimdi bu açıklamaları birkaç kez, dikkatle okuyup ayrıntılara girince, oldukça masum görünen girişimin, bulduğumu sandığım gerçek niyeti, beni korkuttu. Hoş yapılan açıklamalarda, taraflar, amacı saklamak gereği bile görmemiş.
Yeni fon, Cenevre’den idare edilecek. Başlangıç olarak ABD, bu fona 3 milyon dolar aktaracak. Fon, daha önce kurulmuş, şimdilerde işe yaramayan, AIDS, Malarya ve Tüberkülozla mücadele fonlarını da devralacak. ABD’nin yanı sıra Türkiye, AB, İngiltere, Danimarka ve Kanada ile Katar katkıda bulunacak.
Şimdi aklımıza gelen sorular. Bu forum ne yapacak, Türkiye neden ABD ile bu işe giriyor? Neden bu ikili başı çekiyor. Yoksa söz edilen fon yalnızca Türkiye için mi?
Forum, ilk kez ABD’nin girişimi ile iki yıl önce, AB ve 29 ülke katılımıyla,  “Global Terörle Mücadele Forumu”  adı altında oluşturulmuş. Bu forum, bu yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları sırasında, New York’ta bir araya gelip, çalışmalar için zemin hazırlamış. Amaç, cihat çağrısı yapan gruplarla, terör gruplarına katılma riski bulunan gençlere, mesleki eğitim, tolerans ve sorun çözme yolları konusunda eğitim programları hazırlamak. Bunun için Web sayfaları ve sosyal iletişim şebekeleri oluşturup, gençler uyarılacakmış. İslamcı bir hükümetin, cihada karşı mücadelesi. Ne kadar masum ve iyi niyetli bir girişim?
Suudi Arabistan, geçen yıl, Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Merkezi’ne, 100 milyon dolar bağışlamış. ABD, Birleşmiş Milletler’e bu parayı yeni fona aktarma talimatı vermiş bile.
ABD, Dışişleri Bakanlığı ve Washington’daki Brookings Enstitüsü uzmanları, ABD’nin terörle doğrudan mücadelede başarılı olamadığını, mücadelenin yerel yetkililerle yürütülmesinde başarı şansının yüksek olduğunu savunuyor. Yani ABD’ye terör tehlikesi için, siz mücadele edeceksiniz. Silivri’de yargılananların terörist olarak damgalanmasında ABD’nin katkılarını dikkate alınca, girişim korkutuyor.
Aklımın almadığı; Türkiye gibi cihat çağrısı yapan hükümetin, neden bu tür bir mücadele içinde olacağı. Mesela fon, AKP karşıtı barışçı protesto gösterilerini, vatansever eylemleri (Gezi-Taksim, duran adam, merdivenlerin boyanması, bayrak açma, oturma gibi) terör eylemi sayacak mı? Fon, şiddet uygulayan güvenlik güçleri ve yetkililerin eline, uluslararası bir savunma noktası verecek mi? Amerika’nın, Türkiye’yi oyun içine çekmesindeki maksadı ne? Tam da bebek katili Öcalan’a çıkarılacak af öncesi, kamuoyu hazırlamak mı? Yoksa PKK ve Kürt devletine bırakılacak toprakların yaratacağı yangını söndürecek bir geçiş hazırlığı mı?
Ankara’daki AKP iktidarı, Suriye’de faaliyet gösteren insan kasapları el-Nusra’yı terör örgütleri içine katacak mı? Davutoğlu’nun el-Kaide için terör örgütü demesi altında yatan neden bu mu? Haklarını arayan işçi, memur, öğretmen ve öğrenciler, askerler terörist mi?
Yukarıda anlattığım gelişmelerin, Apo’ya af ve PKK’nın siyasal parti haline dönüşme öncesinde olması. AKP’nin bunlara kılıf hazırlamak üzere ortaya çıkardığı, demokrasi ve özgürlük paketleri, açılım masalları arasında yeni bir anayasayı pompalamak olabileceği endişesi tüylerimi diken diken etti. Umarım sizler de konuya biraz kafa patlatırsınız.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları