Fransa'dan skandal itiraf: Evet PKK'lıları eğitiyoruz

Fransa'dan skandal itiraf: Evet PKK'lıları eğitiyoruz
Fransız Tuğgeneral Frederic Parisot, Suriye'deki operasyonların ardından elindeki toprakları kontrol altında tutmak için "Kuzey Suriye Savunma Gücü'ne (YPG/PKK) destek verdiklerini" söyledi.

Fransız general Parisot, video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanarak Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de IŞİD’in elinde 30 kilometrekarelik bir alanın bulunduğunu belirten Parisot, Suriye’de “birkaç yüz” IŞİD’inmilitanı kaldığını tahmin ettiklerini ve bu alanı IŞİD’in elinden almanın kısa süreceğini ifade etti.

Parisot, koalisyonun IŞİD’ten alınan bölgelerde istikrar sağlama çalışmalarına ilişkin de öncelikli hedefin toprakların örgütün elinden tamamen alınması, sonrasındaki hedefin ise alınan toprakların IŞİD tarafından tekrar ele geçirilmesinin engellenmesi olduğunu belirtti.

“GERİ GELMEMESİNİ SAĞLAMALIYIZ”

IŞİD’in elindeki toprakların alınmasının örgütün bölgeden silinmesi anlamına gelmediğini vurgulayan Parisot, “IŞİD’in savaş gücü olarak bir daha geri gelmemesini sağlamalıyız. Bunu yapmak için bir taraftan Irak güvenlik güçlerini eğitiyoruz. Onlar çok başarılı. Diğer taraftan da Kuzey Suriye Savunma Gücü’ne (SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK) ve güvenlik güçlerine eğitim veriyoruz” diye konuştu.

Türk muhabirin, “Kuzey Suriye Savunma Gücü’nün ne olduğunu açıklayabilir misiniz? Bunlara ne tür eğitimler veriyorsunuz? Sınır güvenliği de bu eğitimlere dahil mi?” sorusuna Fransız general şu yanıtı verdi:

“Onlar Suriye Demokratik Güçleri’dir. Onların ‘Güvenlik Güçleri’ dediğimiz güçleri olacak. Çünkü savaş bittikten sonra, aynı şey Irak tarafı için de geçerli, askeri olarak elde ettikleri kazanımları pekiştirmeleri gerekir. Bu iş toprak almaya benzemez. Ben bir karacı değilim ama bir toprağı almakla onu tutmak farklıdır. Bu yüzden onlara toprağı elinde tutmaları konusunda eğitim veriyoruz. Bu eğitimde sınır güvenlik güçleri yer almıyor.”

FRANSA VATANDAŞLARINI KABUL ETMİYOR

Bir gazetecinin onlarca IŞİD mensubu Fransız vatandaşının Suriye’de tutuklu bulunduğunu hatırlatarak Paris’in bu militanları geri alıp almayacağını sorması üzerine Fransız Tuğgeneral “Fransa politika gereği onları geri istemiyor” açıklamasında bulundu

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş