Fransızları, Cumhuriyet Bayramı ilgilendirmez

A+A-
Savaş SÜZAL

Bu yazıyı yazarken, ülke varlığının şükran nedeni olan Mustafa Kemal Cumhuriyeti’ni kutlama konusundaki kavga devam ediyordu. Ben bu laf salatası tartışmalara yazımın sonunda yer vereceğim. 
Sevgili okurum, Rus televizyonları Türkiye’ye düşen bombaların Suriye tarafından atılmadığını açıkladı. Ama biz, bombalayarak karşılık verdik ya, diyeceksiniz. Aynı Rus açıklamasına benzer sözler, Amerikan basın organları ve yetkililerinden de geldi. Şimdi diyeceksiniz ki Clinton aksini söyledi. Ne demelerini bekliyorsunuz? Esad haklı mı diyeceklerdi?
Bu arada İsrail ve ABD, Irak sınırında ortak askeri manevralar düzenlerken İsrail’e yeni uçaksavar bataryaları getirildi. Bu bataryalar, Suriye sınırına değil, Irak sınırı boyuna yerleştirildi. ABD ve İsrail’e destek verecek bazı bombardıman uçakları, Kıbrıs Rum Kesimi’nde konuşlandırılıyor. Basra Körfezi’ndeki Amerikan askeri varlığı hareketlendi. Uçak gemisi sayısı artırılıyor.
Mısır, yabancı askerin varlığına izin verdi. İran’ın güneyinde Afganistan’da, adı NATO olan, ABD askeri varlıkları, pozisyonlarını savunmadan taarruza, saldırıya çevirdi. Arap yarımadasının İran karşısındaki kıyılarında hazırlıklar arttı. Belli ki İran’a İsrail yanlısı bir saldırı, Amerikan Başkanlık seçimlerini bekliyor. Yani Kasım ayının ilk haftasını. Kasım ayı yeni bir bunalım ve savaşın miladı gibi görünüyor. İnşallah yanılmışımdır. Biliyorum, bunları siz görmüyorsunuz. Neden göresiniz ki? Sizler internette birbirinize twit atıp, facebookta resim paylaşıyorsunuz ya. Çünkü siz Merih’ten geldiniz, dünyalı kavgasından size ne.
Gelelim baştaki konuya, Cumhuriyet kutlamalarına. Ben durumu, kendi varlıklarının sebebi olan ana ve babasına kafa tutan, ayaklanan, büyüme çağındaki gençlerin otorite ve varlık isyanına benzetiyorum. Sözümün doğruluğunu, iktidara gelmeden önce özgürlük ve otorite konusunda mangalda kül bırakmayan AKP iktidarı ve liderlerinin şimdiki otoriter ve özgürlük karşıtı sözleri ile kanıtlarım. Ergenlik kavgası gibi.
Türkiye konusunda önemli gelişmeler var. AB ve ABD, temelde Türkiye’yi dışlamış durumda. Başbakan davet edilmediği Almanya’ya gitmek için, elçilik açılımı gibi nedenler buluyor. Yanlış anlamayın, Türkiye’yi kullanmıyorlar demiyorum. Kendi çıkarları için itibar ve direnişimizi kıran Batı, şimdilerde yeni bir sistemin temellerini inşa ediyor. Hani, ‘Yeni Osmanlı’ diye tanımladıkları, ‘Yeni Türkiye’, inanın ne sizin, ne de benim çıkarlarıma hizmet eder. Doğal olarak, onların komut ve talimatlarını yerine getireceklere. Bir de padişahımız efendimize.
Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu size anlatmak boş. Her ne kadar görmezden gelseniz de, bir yerlerde yakın bir tarihte incineceksiniz. Ama boş verin, goy goya devam.
Bir ülke düşünün, parası olanın çocuğu askerlik yapmıyor, Allah’ın dağlarında anlaşılmaz devlet politikaları için şehit olmuyor.
Bir ülke düşünün, parası olanın çocuğu devlet okullarında zorla imam yapılmıyor, özel okula gidiyor.
Bir ülke düşünün, parası olanın çocuğu, üniversiteye girebilmek için sınav üstüne sınava girmiyor. Bir ülke düşünün, asker, bizde yabancı asker yok diyor, Pentagon hayır var diyebiliyor.
Bir ülke düşünün, enflasyon ve pahalılık, memur ve emekliyi kıvrandırırken, iktidar sahiplerinin ergen olmayan çocukları iş adamı olabiliyor.
Bir ülke düşünün, siz nasıl ısınacağınızı bilemezken parası olanlar, Amerikanca adları olan binalardan çifter çifter sahip oluyor.
Halka hitap eden haber televizyonları, İngiliz, Amerikan ve yabancı devlet televizyonlarına kendi ekranlarından yayın yaptırıyor.
Devlet de sizin paranız olduğunu kabul ediyor. Hadi gene zenginsiniz zengin. Kimliğiniz, devletinizin adı konusunda bile kuşku içindesiniz. Ama bunlar sizleri ilgilendirmez. Milliyetçilik söylemleri ile oy toplayan Başbakan’ın ağzından bir kez bile Türk olduğunu duymadınız. Onun için boş verin, zaten siz de Türk veya Türkiyeli değilsiniz. Sizler Fransız, Alman, İngiliz ve hatta dünya vatandaşı, yersiz yurtsuz, hasbelkader bu topraklarda yaşayan kişilersiniz. Onun için Cumhuriyet Bayramı’ndan size ne ki?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları