Futbol ve uçak olayı

A+A-
Savaş SÜZAL

Oldukça hareketli ve bol tehditli bir hafta geçirdik. Ben bu dönemi sizlere oranla daha sakin izledim. Nedeni, henüz birilerinin mangalda kül bırakmayan konuşmalarının beni etkilemiyor olması. Bu hafta sizlere, en popüler konunuz futboldan bilgiler vererek başlıyorum.
Hani Ampul iktidarı Türkiye’nin itibarını artırdığını söylüyordu ya. Bakın ne kadar artmış. Haberiniz yok biliyorum, Alman futbol federasyonu, Türk takımlarının sahalarında maç yapmasını yasakladı. Haberin kaynağı Almanya’nın Sesi radyosu. Yani resmi radyo. Bu yasağa ilk ağızda Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un hazırlık maçları dâhil edildi. Karardan öncelikli olarak Fenerbahçe etkilendi. Alman Futbol Federasyonu, güvenlik gerekçesiyle, Fenerbahçe’nin 25 Temmuz’da Köln’de İspanyol takımı FC Getafe ile yapmayı planladığı karşılaşmaya izin vermedi.
Ayrıca Krefeld kentinde Real Mallorca (21 Temmuz) ve FC St. Pauli (23 Temmuz) ile oynanması planlanan maçlar da iptal edildi. Trabzonspor da Uerdingen ve Tiburg’a karşı oynayamayacak. Galatasaray’ın Rosenheim’da oynayacağı özel maç da bu karardan etkilendi. İşte size bir itibar anıtı futbol haberi.
Gelelim günümüzün sıcak konusu uçak olayına. Suriye’deki saldırının perde arkasındaki kahramanı Rusların açıklaması nedense bizim basında yer almadı. İşin tuhafı Ruslar’ın bu açıklamaları gizli saklı da değil. Rusya’nın Sesi (Resmi Rus radyosu) tarafından yayınlanan analizlerde Türk savaş uçağının Suriye hava sahasına bir değil, birkaç kez girdiği ileri sürülüyor.
Suriye’nin hava savunma ve radar sistemini kurmuş olan Rusların elinde bazı bilgiler olmalı ki bu iddiayı ortaya atıyorlar. Yanlış anlamayın. Ne Rusları, ne de günahım kadar sevmediğim Arapları savunurum. Ancak her ne kadar Başbakanınız size hakaret etse de olayın gerçek yüzünü bilerek öyle konuşmalı.
İsterseniz devam edeyim. Aynen aktarıyorum;
 “-Türk uçağı, “Pantsir” füze kompleksi tarafından düşürülmüş olabilir. Bu kompleks otomatik olarak çalışıyor. Füzelerin menzili 12 kilometredir. “Pantsir” füze kompleksi otomatik olarak çalıştığı zaman atış düzeni de otomatik olarak seçilir. Uzakta bulunan hedefler füze vasıtası ile vurulur. Uçaksavar menzili içerisinde bulunan hedefi vurmak için gerçekleştirilir. Küçük çaplı uçaksavarın menzili 2,5 kilometredir ve en çok 1,5 kilometre yükseklikte bulunan hedefi vurabilir. Hava savunma sistemleri, “Pantsir” sistemi kaide olarak deniz kıyısından bir kilometre ötede konuşlandırılır. Tüm bunlar Türk uçağının Suriye’nin hava sahasına derin olarak girdiğini gösteriyor. Hem de manevralar şemasından anlaşıldığına göre Türk uçağı Suriye hava sahasına birkaç kez girdi.”
Şimdi gelelim bu uçağın neden Suriye hava sahasına girdiği konusuna. Gene Rus radyosundan;
“- Geçen hafta “MiG-21” Suriye avcı uçağı, pilotu tarafından Ürdün’e kaçırıldı. Neticede Türkiye, ABD ve İsrail, Suriye hava kuvvetlerinin uyguladığı tüm şifreler hakkında bilgi edinebilirdi. Bu da diğer ülkelerden uçakların Suriye’nin hava sahasına serbestçe girmesi olanağını verir. Bu uçuş Suriye hava savunma sisteminin sağlamlığını deneme yeltenişi.”
Gelelim işin özüne... Önemli olan, çocuklarımızı başka ülkelerin taşeronluğuna yollayanların suçluluğu. Türk askerinin kafasına çuval geçirildiğinde gıkını bile çıkartmayanlar, Mavi Marmara olayı sonrası mangalda kül bırakmayanların sağa sola külhanca attığı tehditleri kimse artık ciddiye almıyor. Zaten bizi kullananlar dışında bu olayı savunan da yok. Ama kalem satın alan kişilerin, herkesi satılık sanması da normal.
Gelelim son söze. Bu tür liderlerin ortak tutum ve davranışları dikkat çekici. Kolayca ağlayabiliyorlar mesela. Anlaşıldığı kadarı ile ağlamak da bulaşıcı. Bize, erkek adam ağlamaz derlerdi. Bunlarda kadınlar değil erkekler ağlıyor. Erkeklik kavramı da değişmiş. Bir de bunların araba ve araç kullanma merakı. Bugüne kadar hiçbir uygar ülkenin liderinin şoför yerine geçip araç kullandığına tanık olmadım. Herhalde bir tür özlem veya yerine makamına alışamama, inanmama.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları