Gaflet devri

A+A-
Altemur KILIÇ

Gazetelerimizde manşet: “AB İlerleme Raporu’nda, kırıklarımız çok, sınıfta kaldık”! Raporu yazanlar Avrupalı komiserler, kırık not alarak sınıfta kalan da koca “T.C.” Ne acı değil mi?
Yaşamakta olduğumuz şu dönemi, tarih muhakkak “derin gaflet devri” diye tanımlayacak! Önceki yazımda “Milletler nasıl ölürler?” diye sormuştum: Acıdır söylemesi, şimdi Türkiye, bütün diğer musibetlerin anası “Avrupa Birliği” sürecinde, “yavaş yavaş-uyum uyum” öldürülmekte! Zaten maksat “Türkiye’yi ıslah etmek” kisvesi altında, aşırı dozlarla “Türklere hadlerini” bildirmek! Şimdiye dek, hiçbir Türk hükümeti, böylesine bir kadere boyun eğmemiştir. Osmanlı’nın son dönemi, işbirlikçi hükümetler hariç!
Ve o kadar aşağılayıcı bir durumdur ki, koca Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti, bakanları AB komiserinden çekinir oldular, Brüksel kapılarında, çocukların okul kapılarında karne bekledikleri gibi, “İlerleme Raporu” bekliyorlar. Ve medyamız “karnede kırıklar var, eyvah sınıfta kaldık” diye manşet atıyor!

Postmodern tanzimat 
Mustafa Kemal Atatürk bugünleri görmüş gibi, kaç defa, “bağımsız Türkiye’nin, çağdaş uygarlık düzeyine” yabancıların plan ve projeleriyle ulaşamayacağını söylemişti. Şimdi, ne değişti ki, uyarıları Anıtkabir’deki hitabeleriyle birlikte, “arkeolojik anılar” olarak kalacak?
 Tarihimizde bir “Tanzimat” olayı vardır. 1839’da, Avrupalıların baskısıyla Padişah fermanıyla ilan edilen “ıslahat-yapılanma” programı! Zamanın entelleri bunu hayırlı bir olay gibi algılamışlardı. Halksa “Tanzimatı” “Artık gâvura, gâvur denemeyecek” olarak özetlemişti.
Tanzimat sayesinde, idarede, okullarda, ıslahatlar yapıldı. “Alafrangalaştık”, ama kapitülasyonlar, “Düveli Muazzama ne der?” korkusu güçlendi ve de Babıâli’nin tepesine, “Düyun-u Umumiye” görkemli binasıyla oturdu! Kısacası Avrupalıların maksadı, Türkleri “öldürmemek”, fakat “süründürmek”,  kendilerine mecbur ve muhtaç kılmaktı! Atatürk ıslahatı kabul etse bile, Avrupa’ya bağımlılık zihniyetini yıktı! Ne acıdır ki bugün Türkiye gene o Tanzimat’ın, postmodern

AB sürecinde!  
AB’nin Türkiye’yi tam üye kabul edeceğine inanan varsa, ya gafildir ya da... Ancak, şimdi ” bugün İngiltere bizden yana,-yarın Merkel umut verdi - öbürsü gün Sarkozy sert çıktı vb. oyalanıyoruz kendimizi aldatıyoruz. Ama Avrupalılar Türkiye’yi, oltalarının ucunda tutuyorlar! Sonunda, ölüyü gösterip “uydu” olmaya razı edecekler!

AB’nin yararları
AKP iktidarı sürecin başlamasını adeta bayram ilan etmişti ve bu “süreçte” devam etmeyi bütün şamarlara rağmen, hükûmet programının başında tutuyor! Ve şu sırada, acı mı komik mi, reformların yavaşladığı ithamlarına karşı, AB’ye adeta, “seçim süreci yüzünden, size verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı”, diyerek özür diliyor.
AB sürecinin yararlarını bilemem, ama AB dayatmaları ve “uyum yasaları” yüzünden, Türkiye’ye, Güneydoğu hususunda, terörle mücadele, genel asayiş konusunda, Kıbrıs konusunda verilen zararlar düşünüldüğünde, zarar ziyan raporu bir hayli kabarık. Hem  Karen Fogg olayını unuttuk mu? Mesela AB komiserlerinin, DTPlilerle sıkı fıkı ilişkilerini... AB de onlarla birlikte “eyalet sistemini” destekliyor! Sorarım, Diyarbakır’da, milyonlarca euro dökerek henüz mevcut olmayan “İstinaf Mahkemeleri binalarını inşa ettirmelerinin altındaki asıl maksat nedir? Eyaletlere hazırlık! Kürtlerin hakları, Ermenistan “soykırımı” ve Kıbrıs daimi gündem maddeleri! Ve AB’nin gündeminde, sırada Süryanilerin hakları, Gökçeada ve Bozcaada’daki Rumların hakları, Patrikhane sorunu vb. var!
Sözde Ermeni soykırımı dolayısıyla Ermenilerden özür dilemek için imza toplayanlar, Avrupa Birliği’nin has ve “burslu” adamları! Tesadüf mü?
Fakat bu sürecin, gündemin asıl hedefi Türk Ordusu! Hükûmet orduyu sivil otoriteye tabi tutup etkisiz kılmak hususunda gerekenleri yapmadığı için birçok “kırık not” alıyor. Gerçi, ordudan kurtulmak AKP’nin de işine gelir, ama postalar büyük gelir!
Olacak şey değil, ama eğer bir de TSK’yı kendilerine uydururlarsa, işte o zaman yandık. Son tahlilde umudum, gene de TSK’nın Türkiye’yi bu kıskaçtan kurtarmasında!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları