Galatasaray’a şantaj

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Recep Bey bindirilmiş kıtalarla, yevmiye ile tutulmuş elemanların tezahüratına alıştığı için Galatasaraylıların tepkisine fena bozulmuş. Her şeyden önce Galatasaray taraftarının Türkiye’de eğitim düzeyi en yüksek grup olduğunu hatırlatalım. Kaldı ki yeni tesisin açılış törenine gelenlerin hemen hepsi kulüp yönetimi tarafından davet edilmiştir. Yani tribünleri dolduran 50 binden fazla taraftar Avcılar’dan, Pendik’ten, Bakırköy ve Sirkeci’den gönül verdiği takımı karşılık beklemediği gibi, cebinden para verip desteklemeye gelen sokaktaki adam değildir. Yıllık aidatını ödeyen, kulüp ile ilişkileri olan, İstanbul elitinin ta kendisidir. Lafa gelince televizyonların reyting dedikleri seyredilme oranında etkin olan bu kesim, AKP ve Recep Bey’e tepki gösterince altında provokasyon arayanlar kendileri ile çelişmektedir. TOKİ Başkanı’nın konuşması sırasında artan protesto gösterilerini defalarca seyrettim. Üç, beş, üç yüz, beş yüz değil, stadın ezici çoğunluğu ıslıklıyordu. Yani 50 binin en az 40 bini Recep Bey ve taifesini protesto etti. Bana göre spontane bir davranış sergileyenleri (Organize iş) olarak tanımlamak sosyoloji biliminden haberdar olmayanların cehaletidir. Yandaş medya ile kol kola girenler Recep Bey’e haksızlık yapıldığını iddia etmiş olsa da Galatasaraylılar kendilerince kendilerine yakışanı sergilemiştir. Türk Telekom Arena stadında kulübün Recep Bey’in deyimiyle  “Bir Allah kuruşu” nun olmadığı doğrudur. Ama Ali Sami Yen arazisinin Seyrantepe’nin kaç katı olduğunu neden kimse hatırlamaz. Bir dönem kulüp yöneticisi olan Fatih Altaylı kandırıldıklarını, kulübün göz göre göre zarara uğratıldığını bağıra çağıra anlatıp yazdığını unutmuşa benziyor. Genel Yayın Yönetmeni olduğu Habertürk’te Recep beye koltuk çıkmak için attığı manşetin ne kadar kulüp çıkarlarına uygun olduğunu tartışırken aynaya bakmasını da tavsiye ederim. Her şeyden önce TOKİ’nin Galatasaray stadını babasının hayrı için yapmadığını bilmek şarttır. Recep bey de bağ bağışlamış gibi böbürlenme yerine Ali Sami Yen arazisinden gelecek rantı da açıklamalıdır.  “Devir sözleşmesi yapılmadı”  gibi aba altından sopa göstermek şantajvari sözlerle kulüp yönetimini köşeye sıkıştırmaya çalışmak, oturmakta olduğu başbakanlık koltuğuna yakışmamaktadır.
Sırça köşkte oturan başkasının evini taşlayamaz. Sayın Deniz Baykal’a Van’da tezgâhlanan saldırı mahkemede. Şimdi 200 “ü stat, 40’ı polis kamerasıyla kayıtlar inceleniyormuş. Recep Bey’i ıslıklayan 45 - 50 bin taraftarı mahkemeye mi vereceksiniz? Bizzat kulüp tarafından davet edilen ama AKP iktidarından memnun olmayanları statlara sokmayarak Recep Bey’in öfkesini mi dindireceksiniz?
Türkiye seçim sürecine girmiştir. Recep bey de ısmarlama kamuoyu araştırmaları yerine halkın tepkisine inanmalı ve ayağını denk atmalıdır. Eğer kendisine çok güveniyorsa Rüştü Saraçoğlu’na, İnönü stadyumuna da gitsin. Fenerlisi, Beşiktaşlısı ile futbol taraftarının kendisine yandaş olup olmadığını test etsin. Hatta ele geçirdikleri Ankaragücü’nün maçına gitsin bir de. Mahkemedeki kulübün maçını protokoldeki Melih Gökçek ile değil de gecekondu tribününde seyretsin de görelim.

Galatasaray gibi bir asrı deviren köklü kulübü Jet Fadıl’ın Siirt Jetpa’sı ile karıştıran; belediye şirketleri ile eşit tutmaya kalkışan Recep bey bu defa baltayı taşa vurdu. Galatasaray taraftarı, devlet kasasından ödenen paralarla TRT ekranında yorum yapan Hakan Şükür’e benzemez. Evet kampanyası için yanınızda taşıdığınız futbolculara, milletvekili olmak için atmadık takla bırakmayanlara hiç benzemez.
Gelelim Müzakerecibaşı Egemen efendiye. Hem kendisi hem de danışmanı Galatasaray camiasına hakaret edecek, hem de devlet imkânlarıyla twitter hesabı kapatılarak kanıt ortadan kaldırılacak. Öyle mi? Egemen Bağış önce özür dileyip derhal istifa etmelidir. Tabiiî yanındaki danışmanının da işine son vermek kaydıyla. Aksi hâlde 20 milyondan fazla Galatasaray taraftarı ile Galatasaray camiasının öfkesi Egemen’i bağışlamadığı gibi Recep Bey’in AKP’sinden çatır çatır hesap soracaktır vesselâm.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları