Galatasaray'da sular durulmuyor

Galatasaray'da sular durulmuyor
Galatasaray'ın Temmuz ayı olağan divan kurul toplantısı, başkan Dursun Özbek'in Gayrettepe'deki otelinde gerçekleştirildi.

Başkan Dursun Özbek, geçtiğimiz günlerde Emlak Konut ile imzalanan Riva ve Florya'daki tesisin bulunduğu araziyi kapsayan protokol için divan kurulu üyelerine bilgi verdi.

Başkan Dursun Özbek, 1 saati aşan açıklamasında, yapılan protokolü şöyle anlattı:

"Daha önce de söyledim, bizi ne yetki ile donatırsanız donatın, kulübün geleceğini ilgilendiren her olayda genel kurulun onayını isteyeceğimizi söyledim. Hiç bir zaman da bu sözümden dönmedim. Kısa bir mali çerçeve çizmek istiyorum. Yüksek borç seviyesi içindeyiz. Yaklaşık 1,5 milyara kadar ulaşmış olan borcun tavsiyesi için çalışmalar içinde olmadığımızı söyledim ve çok da umutluyum. Tünelin ucunda ışığı gördüğümü söyledim. Galatasaray'ın içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı. 29 Haziran'da Emlak Konut ile bir proje geliştirme protokolü yaptık.

En önemli asetimiz Riva'daki 1 milyon m2 üzerinde olan konut imarlı arsamız. 40 sene bu arsa için bir şey yapılmadı. Önce imarı yoktu. Sayın Adnan Polat 2010 yılında bazı çalışmalar yapmış ve arsaya konut yapma iznini almış. Anıtlar Kurulu'ndan izin alınmış. 6-7 trilyon imar ücreti ödenmiş. 2010'da Sayın Adnan Polat Yönetimi ihaleye çıkmış. O gün itibariyle 12'ye yakın firmadan teklif istenmiş. 12 firmadan ancak 2 firma bu teklife cevap vermiş. Ünal Aysal döneminde görüşmeler sonuç vermemiştir.

Biz de 2015'den geldik ve sonrasında kulübün çıkışının çok net olarak Riva'da olduğunu gördüm. Florya'daki Metin Oktay Tesisleri hem altyapı, hem A takımımız için yeterli değil. Tesisi Riva'ya taşımak için proje geliştiriyoruz. Florya'dan Arena'ya gelmek 1,5 saat sürüyor. Riva'dan daha kolay. Yeni proje ile kapalı alan kullanımı 240 bin m2'den 330 bin m2'ye çıkardık. Ayrıca ticari alanlar ekledik. Proje Galatasaray'a en büyük faydayı sağlamak üzere hazır hale geldi. Amacım bizden önceki yönetimlerinde sağladıkları bazı imkanları maksimum derecede değerlendirmek üzere çalışmak. Emlak Konut ile yaptığımız protokol bir proje geliştirmesi ve projeden elde edilecek hasılatın paylaşılmasıdır. 330 bin m2 üzerinden hesap yaparsak eğer 2 bin 300 dolardan m2'si satılsa 2,5 milyar dolar hasılat çıkıyor. İnşaat maliyeti 357 milyon TL maliyet çıkıyor. Hasılat payından düşülse eğer Emlak Konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80'e 20 olacak. Burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak.

Bu proje eğer geç kalmaz ise 4-5 yılda bitebilir. Satılabilir arsa oranını artırmak için çalışmalar da daha yapılabilir. Florya'da 3 parsel bölge var. Bir tanesi bizim tapulu 22 bin 200 m2 bir arsa. 80 dönümlük Florya'daki tesiste nizamı olarak kullanabildiğimiz 2 tane sahamız var. Florya'nın şu andaki yapısı yeterli değil. İlla ki Galatasaray'ın tesisini başka bir yerde geliştirmek zorunluluğu var. Şehrin merkezinde kalan bir arsanın bu şekilde kullanılması gereksiz bir lüks. Bu arazinin de gayrimenkul satışı ve paylaşımı ile 530 milyonu Galatasaray'a kalacak. Emlak Konut ile yapacağımız görüşmeleri yönetime ışık tutması açısından oluşturmayı hedeflediğimiz komisyon çok önemli. Bunları genel kurula getireceğiz ve genel kurul onaylarsa yapacağız. Diyelim geliştirdin ve bu parayı ne yapacaksın. Kulübün mali yapısı ortada ilk yapacağımız şey bankalara olan borcu kapamak. Senede 120 milyon TL. faiz ödüyoruz. Her 5 sene de bir Riva'yı, Florya'yı yiyoruz. Önceliğimiz banka borçlarını kapamak.  Ayrıca büyük bir arazi alıp, Galatasaray'a geleceğe dönük yatırıma dönüştürmek amacındayız. Mecidiyeköy'deki otel ve Hasnun Galip'teki bina gibi gelir getirici projeye dönüştürmeyi planlıyoruz. En önemlisi bir spor kulübü olarak Galatasaray'ı 111 yılda geldiği yerden daha iyi bir yere götürmek için finansman kaynağını da buradan kullanacağız. Esasında faiz yükünü bertaraf ettiğimizde gelirlerimiz en yüksek manada mücadele etmesine yetecek düzeyde. Florya'da 80 dönümlük arsada haklarımız var. Yeşil olarak bırakılması gereken alanlar var. Bugünkü kadar olmasa da küçük bir tesis kalmasını tasarlıyorum. Bunları süratle yapmamız gereği var. Keşke 5 sene 10 sene önce başlasa idi bugün daha rahat bir pozisyonda idik. Bu proje ancak 4-5 yılda ekonomik anlamda da gerçekleşebilir. Benim sürem 3 yıl. Amacım benden sonraki yönetime, çözümü hazır kaynakları hazır bir Galatasaray bırakmak istiyorum. "

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'i bu açıklayıcı konuşmasının ardından camianın önemli isimleri bu konuda görüşlerini bildirdi.

Adnan Öztürk: "Bu proje boş çıkarsa sonumuz felaket. Başkan sözlerini tutamıyor"

"Kulübümüzün 2000'li yıllardan sonra hayati bir dönemece geldiği için bir söz istedim. 2000'li yıllardan kazanılan kupalarla başlayan yeni dönem kişisel çekişmeler ilerleme durmuştur. Kulüp Seyrantepe ve yeni stat ile üçüncü bir döneme girmiştir. Ortaya acı bir tablo çıktı. Ben başkanımızın hiçbir maddi problemimiz yok demecinin üzerine. Başkanımız çivi bile çakacaksan genel kurul ile izni ile yapmasını takdirle karşıladım.

Muhakkak olan eski alışkanlıklar ile kulübümüzün yönetilmesi mümkün değildir. Bu dönem ya bütün sıkıntılarımızı aşacak bir şekilde planlı ya da felaket bir dönemi başlatılacaktır. Bu kadar detaylı ve hayati bir kararın sadece başkanın inisiyatifine bırakılmasını kabul etmem mümkün değildir. 3 üyesi istifa etmiş bir yönetim kurulu ve bugüne kadar verdiği sözleri tutmakta zorlanan Dursun Özbek başkanımızın bu projeyi yürütmesine inanmam mümkün değildir. Bu konuda Eylül'ün ikinci yarısında bir genel kurul toplayıp bu kararı tüm camia olarak almamızı teklif ediyorum. "

Işın Çelebi: "Bu protokol ile Galatasaray'ın zararı 500 milyon dolar"

"Keşke bu toplantıyı Seyrantepe'de yapsa idik ve zaman dilimi koymasa idik. Burada yüzyılın birikimi olan Florya ve Riva'yı ortaya koyuyoruz ve tüm haklarımızı koruyabiliyor muyuz? Galatasaray'ın bu işi kaybederse ikinci bir şansı yok. İyi bir değerlendirme ve sabırla çalışmak gerekirdi. Sayın başkan Emlak Konut ile tek başına görüşmemeliydi. Tek başına görüşmek büyük bir hatadır. Risklerin analizi yapılmalı ve gayrimenkullerin MR'ı çekilmeliydi. Sadece tek boyutlu bir görüş dinledik ve bizden bu görüye evet dememiz isteniyor. Emlak Konut başarılı bir kuruluştur ama Emlak Konut'tun şartlarını iyi bilmemiz gerekiyor. Riva'da biz daha önce değerlendirme yaptık 500 milyon doları kabul etmedik ve bugün 330 milyon doları kabul etmemiz isteniyor. Biz haklıyız ve haklılar hep güçlüdür. Florya'da bizim olmayan arazilerin ilk alım hakkı Galatasaray'ındır. Biz alalım bu payları ve biz bunu teklif ettik. Emlak Konut da bunu Galatasaray'a verecekti. Biz bu hakkımızdan vazgeçiyoruz. Biz burada 300 milyon dolar geliri Emlak Konut'a bağışlıyoruz. Bir olağanüstü divan yapıp bunu tartışmamız gerekiyor. Galatasaray'ın bu işten kaybı 500 milyon dolardır. Siz istediğiniz kadar gülün Dursun Bey size göre CAS'tan ceza almayacaktık ceza aldık. Riva'da da hesap doğru yapılmadı, oradan da 400 milyon dolar kayıp var. Ne oldu Mecidiyeköy'deki otel durdu. Doğru yaptığınıza emin misiniz . Ben emin olmadığınızı düşünüyorum. Bugünü ve geleceği tam olarak hesapladığınızı düşünmüyorum. Müzakere bir sanattır siz müzakereyi değil kapalı kapılar ardında tek başına görüşmeyi tercih ettiniz. "

İbrahim Köknar :"Bu doğru proje"

"Niçin niye kavga ediyoruz ve Galatasaray olarak biz diyemiyoruz. Riva konusundaki sunum doğrudur tek taraflı bir sunumdur. Riva bizim için kurtuluş yolu. Niçin paylaşıyoruz. Benim projelerden çok, yarından çok, bugün ne durumdayız. Maalesef yanlışlarımız büyüyerek devam ediyor. Bu ağır yük ve yönetim kurulunda 3 eksik var. Bugün biz saatte 5 bin dolar faiz ödüyoruz.

Biz taraftarımıza çok sözler verdik ve Sabrimiz'in Hakan Baltamız'ın, Hamitimiz'in sözleşmelerini uzattık. Artık taraftarımıza yalan söylemeyin. Taraftara doğruyu söylerseniz taraftar arkanızda durur. Bu projeyi destekliyorum doğru proje gibi bu son şansımız. Yoksa Milan gibi Chelsea gibi yabancı bir ortağa kulübü devrederiz. 

Ahmet Özdoğan: "Devlet son 5 yılda Galatasaray'a haksızlık yapıyor"

"5 yıl içinde Toki ve Emlak Konut ile yaptığımız anlaşmalarda ne durumdayız. Biz Ali Sami Yen'den Seyrantepe'ye giderken Devlet'e 673 milyon para kazandırdık. Devlet bize 10'a yakın dava açmıştır. Bizim yayın haklarımızdan daha önemli stadımız. Metromuzu kapatıyorlar, Arslanlı yolumuza viyadük yapacaklar. Bu taraftar nasıl gelecek? Biz taraftarımıza sahip olmadan nasıl büyük kalacağız. Devletin son 5 yılda bize gösterdiği tutumun düzgün bir düzeye gelmesi lazım. Metro her zaman açık bizim maç günü metro kapanıyor. Bize bu stadı TOKİ yaptı ve devletin bize bakış açısına size göstermek istedim. Başkan her maddede genel kurulun önüne geleceğim ve ne yapacağım genel kurula anlatacağım diyor. Sayın başkanın Florya ile ilgisi yetkisi yok ama Florya ile ilgili de görüşmeler yaptı. Bu protokolün Emlak Konut ile imzalamasında Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyoruz açıklaması yapıldı. Bu üzere Florya için de genel kurula gelmek zorundasınız. Başkan Riva'dan 900 milyon bekliyoruz dedi Emlak Konut'un verdiği rakam 389 milyon. Biz bu anlayışla 389 ile çıkarız. Buradan para gelecek ve banka borçlarını kapatıp kurtulacağız. Bu anlayış yanlıştır. Yeni futbolcu aldık ve maliyeti 10.4 milyon Euro. Galatasaray Camiası artık bir şeye karar vermeli bu iş böyle gitmez. Tüzüğe şunu koymalıyız; eğer borçlandırıyorsan sen de borca ortaksın. Monolog şeklinde değil ortak akıl ile bir yerlere varmamız gerek. Galatasaray mutlaka sportif başarılara mecburdur ama bu başarılar için üyeleri ve taraftarı ile kavga etmemelidir. Biz 2 yıl önce Avrupa'da ilk 10'a girmek için savaşıyorduk şu anda 39. durumdayız."

Taner Aşkın: "Galatasaray'ın acil paraya ihtiyacı var"

"Kim yönetimde olursa olsun Galatasaray'ın sıkıntılarına çözüm üretmesi gerekir. Ama bu krizi bu tür konuşmalarla çözemeyiz. Gerekli olan dayanışmadır. Ben yanlış bir şey de söyleyebilirim, beni ikna ederseniz sizinle aynı noktaya da gelebilirim. Birbirimizi desteklemeliyiz. Bu proje güzel bizim arazimizde de en doğru yol, ya TOKİ'ye takılmak ya Emlak Konut'a. Şu anda alınmış verilmiş bir şey yok. Bu proje doğru bir proje ancak iki olayda da zamana ihtiyacımız var. Ancak bu 5 senede değil minimum 8 senede olur. Paraların nereye konacağı önemli değil, önemli olan önce paralar gelsin. Bizim bugün nakit ihtiyacımız var. Bugün ne yapacağız. Sonra bu projeleri bankalara verip kırdırırsanız bu paralar elimize geçmez. Galatasaray'ın banka borçlarından kurtulması için daha somut projelere ihtiyacı var. "

Mehmet Helvacı: "Başkana teşekkür ediyorum"

"Florya'dan ayrılmamız lazım malum yaşlılar evimiz var ve orada bayrağımız bir şekilde dalgalanmalı. Galatasaray başkanları çok kıymetlidir çünkü seçimle gelirler. Ancak sadece seçilmiş olması başkanlık için yeterli değildir. Başkanın kendisi o makama gereken uygun davranışlar sergilemezse biz de o makama saygı duymayız. Başkan sözlerinin arkasında olmasaydı biz de ona saygı göstermezdik. Başkana teşekkür ediyorum sözünün arkasında duracağını belirtti.  Başkan her maddede genel kurula geleceğinin sözünü verdiği için kendi yolunu çizmiştir ve bundan sonra da genel kurula gelecektir. Başkana bir kez daha teşekkür ediyorum bizi bu sözleriyle rahatlattı ve başkana güvenimiz boş çıkmadı. Bu proje rakamsal olarak eksik olabilir ve daha fazla gelir elde edilebilir. Bunun için kurulacak komisyon ile en doğru yol da bulunabilir. "

Hayrettin Kozak:  "Bu olağanüstü günde sadece 200 kişiyiz"

"Olağanüstü ciddi bir gündemle buradayız. 2290 divan üyesinden 200'ü burada. Hangi birlik beraberlikten bahsediyoruz. Biz sosyal medyaya kulak asacak olursak mahvoluruz. Riva ve Florya ilgili protokolün yayınlandığı günden itibaren dedikodu başladı. Genel Kurul yapılmaz diye bugün başkan noktayı koydu." 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş