Gara'da ortaya çıkan gerçekler!

A+A-
Arslan BULUT

Sosyal Antropolog ve Etnograf Sefa Yürükel, gönderdiği mesajda, "Gara olayı, Bir Amerikan-Türk Savaşıdır! Gara, sadece rehineler olayı değildir." dedi.
Yürükel'in tespitleri şöyle:
"Bu olay, bölgede ki ABD -Türk savaşının bir başka aşaması ve parçasıdır. Rehinelerin şehit edilmesi de PKK'nın kendi başına vereceği bir karar değildir. Bu bir ABD talimatıdır. ABD, PKK'ya tetiği  çektirip, 13 Türk'ün başına kurşun yağdırarak şehit ettiren  gerçek faildir. ABD bu şekilde Türkiye'ye, 'Ben Irak, Suriye, Türkiye ve İran'da  BOP planımı işleteceğim ve 51'inci eyaletimi Orta Doğu'da  kuracağım' diyor. Ve namlu gösteriyor.
Buna karşı bölgede  Türkiye, Irak, İran ve Suriye birlikte hareket etmez ise, bu senaryo gerçekleşmeye doğru gitmektedir."
***
Yukarıdaki tespitleri doğrulayan veriler var! Birincisi, ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Türk sivillerin terör örgütü olarak tanınan PKK tarafından öldürüldüğüne dair haberler doğruysa, bu eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz" denilmiştir.
Oysa bu bölgede hava sahası kontrolü de karayolu kontrolü de ABD'ye aittir. Gara'da bir cephesi dağ yamacına bir cephesi, uçurumdan vadiye bakan dev kayaların içine geniş yer altı sığınakları inşa etmek, PKK'nın işi değildir. Üstelik teröristler, giriş kapısından saldırı olursa, vadiye bakan ve altı uçurum olan pencereden paramotorla, yani motorlu yamaç paraşütüyle kaçabilmektedir!
Nitekim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da "Hani siz teröristlerin yanında değildiniz, hani PKK'nın, YPG'nin PYD'nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız. Kuzey Irak'a binlerce TIR tank getirdiler, mühimmat getirdiler ve bunları teröristlere teslim ettiler. Eğer biz sizinle NATO'da berabersek eğer biz sizinle NATO'da birlikteliği sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız, teröristlerin yanında yer almayacaksınız., bizim yanımızda yer alacaksınız'' dedi.
***
Gara olayının perde arkası konusunda, Arab News haber sitesinde yayınlanan "ABD, Türkiye sınırına yeni üs kuruyor" iddiasını da değerlendirmek gerekir.
Sputnik'in de yayınladığı Arab News sitesinin haberine göre, yeni askeri üs için belirlenen alan, YPG kontrolündeki Haseke'nin Ayn Divar (Çavuşköy) kesiminde. Ayn Divar, Suriye-Türkiye sınırının en doğu noktasının yakınında bulunuyor.
Habere göre geçen hafta lojistik teçhizat ve silâh taşıyan 50 zırhlı araç ve kamyondan oluşan bir konvoy, Barzani bölgesinden hareket ederek Ayn Divar'a geçti.
Arab News'ın görüşünü aldığı Washington merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nün hükümet ilişkileri bölümünün direktörü Nicholas Heras, ABD askerlerinin, Erbil'deki hava üssünden takviye edilen bu yeni üsten "insansız hava araçları" gibi hava varlıklarını da kullanabileceğini belirterek "Ayn Divar, bir ileri operasyon üssü" dedi.
Gara'daki olay yeri de paramotorlar taşıyan konvoyun geçiş yolu yakınlarında ama dağlık bölgede bulunuyor!
***
ABD'de Brooking Enstitüsü ise, Türkiye-ABD ilişkileri üzerine yayınladığı raporda "Batı ile bağların yeniden kurulmasından fayda sağlayacağına demokratik olarak seçilmiş bir Türk hükümeti karar verecek. O zamana kadar Washington'un önündeki zorluk, bunu görünür kılmak için yeterli baskıyı sürdürmek olacaktır" ifadelerine yer verdi.
Raporda "NATO'ya üye ülkeler Ankara'nın veto gücünü kötüye kullanmasını önleyecek mekanizmalar hakkında ciddi düşünmeye başlamalı." denildi!
***
Gara'da "mağara" denilen sığınağı kimin inşa ettirdiği ve insansız hava araçlarını, geçen hafta, bölgeye kimin taşıdığı bu haberlerden belli oluyor. Bu veriler, Gara'da Türk rehinelerin vurulmasının, Türkiye'ye bir Amerikan uyarısı olduğu değerlendirmesini kuvvetlendiriyor.

Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
   Tüm Hakları Saklıdır ©
   Yeni Çağ Gazetesi

   İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel: (0212) 452 40 40
   Faks: (0212) 452 40 58