Gayri milli, milli takım!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Aslında Almanya karşısında oynanan futbol ve alınan mağlubiyet, “perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir”i hatırlatıp, uyarıyordu.
Ama, ne yazik ki Hiddink ve yaverleri, “Bildiğimiz bildik, çaldığımız düdük” misali davranışlarını sürdürünce, Azerbaycan, “Gardaş gardaş ama minzi paralan” diyerek spor adına gereğini yerine getirdi, TFF’nin “A Milli”, bizim ise “Nâ Milli”  dediğimiz futbol takımını bir ilke imza atarak mağlup etti.
Aslında Azerbaycan’ın galip gelmek için gösterdiği çabadan daha fazlasını Türkiye’nin “Nâ milli takımı” mağlup olmak için yaptı.
Gerçi “görünen köy kılavuz istemez”i daha önce hatırlatmış ve bugünleri dünden işaretlemiştik.
Şöyle ki; bu takım Türkiye’nin milli takımıdır. Milli demek, milliyetçi bir ruh ile mücadele etmek, kazanmak için iyi motive olmak ve Türk Bayrağı’nı göndere çektirmeye çalışmak demektir.
Bunu da yapacakların en baştakinden en sondakine, yani TFF başkanından, teknik direktöründen, malzemecisine kadar Türk olma ruhunu hissetmeleri ilk şarttır.
Peki, gayri müslim Hiddink bunu nasıl hissedebilecektir? Ya da  Hiddink’in böyle bir hissiyatı olmasını TFF Başkanı Mahmut Özgener nasıl bekler?
Beklenemeyeceği ve “balığın da baştan kokacağı” için tepeden tırnağa kadar milli ruh hissiyatı olamayacaktır. Olmadı da.. Kenardaki kulübeden, sahadaki futbolculara kadar gönül gözüyle bakabilenler bunu çok rahatlıkla fark etmişlerdir.
Fark edilmesi gereken bir nokta daha var. O da milli takımın sanki uzun bir lig maratonu oynayacakmış gibi düşünülerek oluşturulduğunun ifade edilmesidir.
Böyle şey olur mu?
Türkiye’nin hedefi 10 maç oynacağı, dünya kupası veya Avrupa kupası maçlarının tümünü kazanmak olmalıdır. Bunu başarabilecek kadroda futbolcunun yaşı ne olursa olsun mutlaka olmalıdır.
Geleceğin milli takımı, ya da gençlerden oluşan kadro gibi söylemler kadar saçma sapan uygulamalar yoktur.
Türk halkı, ne olursa olsun milli takımın kazanmasını ister.
Ama bunun bunlarla, yani hem nüfus kağıdı, hem de zihniyet olarak gayri milli olanlarla başarılamayacağı da ortada çıplak bir gerçektir.
Bu gerçeği görmeyenler, her işin parayla olabileceğini sananlar, kısacası zihniyet olarak gayri milli olanlardan bu takım kurtulmadıkça, başarı hayaldir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları