Gaziantep "bomba gibi"

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

"Gaziantep'te 'Fırtına Haftası' etkinlikleri resmen başlamıştır" dediler; geldik.

Fırtına Haftası mı?

Prof. Ümit Özdağ'ın 1 Kasım'dan önceki son düzlük için planladığı çalışma programının adı; MHP'yi şehrin her noktasında görülür, duyulur, hissedilir hale getirmeyi ön gören bir yol haritası.

Özdağ'ı televizyon programına katılmak üzere İstanbul'a giderken havaalanında yakaladığımızı, ek olarak da bugün ve yarınki Gaziantep programlarının arasına bir Elazığ ziyaretiyle Kilis daveti sıkıştırdığını, geçtiğimiz haftayı Aksaray'a destek gezisiyle noktaladığını düşününce yerelden ziyade daha bölgesel bir rüzgârdan bahsetmek lazım galiba buralarda.

Gaziantep "bomba gibi";

Ama yazık ki alışageldiğimiz manada olumlu bir anlam yükleyerek kullanmak mümkün değil bu ifadeyi. Şehre girdiğiniz andan itibaren hissediyorsunuz gerilimi; patladı, patlayacak sanki.

Düne kadar en önemli nedeni "Suriyeliler meselesi"ydi; şimdi buna bir de PKK eklendi.

Terör ve güvenlik politikaları konusuna hakimiyeti tartışılmaz Özdağ'ın anlattıkları -hazmettire hazmettirenin bir siyasi metoda dönüştüğü bir ülkede bu şaşkınlığın karşılığı olur mu bilmem ama- yenilir yutulur değil;

PKK'nın yol kesip "Burası Kürdistan" dediği mahalleler var artık Gaziantep'te. Birkaç hafta öncesine kadar "akrep"ler kol geziyormuş sokaklarda; dün biz de karşılaştık, otoyollardaki "yoğun güvenlik önlemleri" artık hayatın olağan parçası... Sebebi, PKK'nın Gaziantep'i yeni lojistik üssü olarak kullanması; hali hazırda en rahat kullanabildiği "geçiş noktası" burası.

"Canlı bomba", ahalinin ahkâm kesmeye bayıldığı konular listesinde şu sıra 1 numarada. Kimle konuşsan illa "görmüş" mutlaka bir "canlı bomba";

Görmüş, görmüş, kesin oymuş ama sonra ortadan kayboluvermiş!

10, 20, 30; yok mu artıran kıvamındaki bu şehir efsanelerinin dışında Özdağ'ın paylaştığı önemli bilgiler var bu konuda. MHP Milletvekili'nin dediğine göre birkaç gün önce Türkiye'ye giriş yapan 4 kişilik gruptan biri, adı da belli Savaş Yıldız, Gaziantep'te kaldı. Hatta önceki gün, MHP seçim bürosu yakınlarında görüldüğü bile söyleniyor şehirde. Bu gruptaki diğer 3 canlı bombanın İstanbul, İzmir gibi illere dağıldığını savunan Özdağ'a göre yine önceki gün 8 kişilik bir grup daha geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e sorsan "marka kent" Gaziantep ama bu yaklaşımı "Polyanna" diye nitelendiriyor Özdağ.

Neden mi?

Nedeni ve "Gaziantep gerçeği" yarına... Bugün yollardayız affola.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları