Gazze konusunda samimi misiniz?

A+A-
Afet ILGAZ

Bu sene tabiatta garip şeyler oluyor. Sincaplar narların, arılar üzümlerin içini boşalttı. Fareler çoğaldı; sebzeler dayanıksızdı, güneşi görünce sararıp soldular. Sebebi, moderniteyi yanlış algılamak mı bilmiyorum? Şimdi sokak kedilerine bile kuru mama veriliyor. Kediler artık avlanmayı unutmuş. Sincaplar için araçlara beyaz bez bağlanırmış, biz naylon torba bağlardık, faydası oldu. Köylülüğün bilgeliğini de unutmuşuz, neye iyi gelir, hep unutmuşuz. Musluklarımızı deterjanlı sularla dolduruyor, suda ve köpükte israf tanımıyoruz. Foseptikler peş peşe taşmaya başladı.

***


Kaç günlerdir “Otuz Ağustostan” beri, gazetelerin ilk sayfalarına, haberlerin de ilk haberlerine bakamaz oldum. Genelkurmay Başkanının, Cumhurbaşkanının önünde boyun kırarak selam durma fotoğrafını görmemek için.
Cumhurbaşkanının başkomutan sayılması teamülü bize İstiklal savaşından kalmadır herhalde. Atatürk’ün, Meclis’in tayiniyle Başkomutanlık Meydan Muharebesini yapmayı kabul etmesi sebebiyledir. Yoksa Abdullah Bey’in Başkomutanlık meydan muharebesini başaracak çapta biri olması zehabından kaynaklanmaz. Cumhurbaşkanının memleketi barışta ve savaşta cumhurbaşkanlığı makamından yönetebilecek çapta olması iktiza etmez miydi? Bu makam, bir itişme, kakışma konusu olmamalı, fotoğraftaki ve kuruldaki yer sırası tartışma ve yorumlarına yer açmamalıydı.

***


9 Eylül Türk süvarilerinin İzmir’e girdiği ve Yunan bayraklarının indirilip bayraklarımızın resmi binalara çekildiği tarih. Bizse bugün, yarın, öbürgün, dün, daha önceki gün, yeni Başkomutanımızın manevralarıyla meşgul oluyoruz. İlk Başkomutanımızın “Bağımsızlık benim karakterimdir” ilkesini unutarak. Bu yüzden gazete ve tvlerdeki AKP’li fotoğraflarına bakamıyorum. Bana iyi gelmiyor. Buralı yaşlı kadınlar (Çanakkale, Ege civarı) bunu şöyle dile getirirler: “Yoguz olmuyorum.” Yoguz, yavuz demektir. Yani bizim oradaki yaşlı kadınların diliyle söylersem “AKP’li resimlerini görmekle yoguz olmuyorum”. Oralıların nedense böyle sevimli bir dil kullanma alışkanlıkları var. “Kötü” yerine “iyi deller” derler mesela. “Deller” de “değiller” demektir. “İyi dellerini ayır” derler bir şeyi ayıklarken. Ne güzel! Kötü dememek içinin “iyi” nin büyüsüne sığınmak!

***


Siz şimdi, Gazze ablukasının kalkması için Lahey’e gidişimizi ciddiye alıyor musunuz? İsrail’le ipleri gerişimize inanıyor musunuz? Bu, sakın Arap illerinde prestijimizin (itibarımızın) yerle bir olmasından, “van münit” “karizma” sının çizilmesinden kaynaklanıyor olmasın. Bu “karizma” ya BOP uygulamaları ile ihtiyaç duymalarından kaynaklanıyor olmasın! Suriye sınırındaki 6. kolordu komutanı gnl. Eröz de tutuklandı. Adam şaşkın. İddia edilen tarihte görevde değilmiş. Ve sonra, ABD füzelerinin ülkemize yerleştirilme faciasıyla ilgili olmasın!
Önemli duyuru:
18 Eylül Pazar saat 2’de (14’te elbette) Kadıköy’de “Şehitlerimize saygı ve komşularımızla savaşa hayır” mitingi var. Buna bütün yurtseverler katılmalı. “NATO’nun neferi olmayız”, “Amerikan radarlarına hayır” sloganları eşliğinde.
Bütün yurtseverler, dedim ya, kastım şu idi: Saadet Partililer, solcular, sağcılar, Türkçüler, ulusalcılar... Tıpkı İstiklal savaşındaki gibi. Subayların yanında Mehmet Akif’lerin harekete geçmesi gibi; meydan mitinglerinin yanında, Nasrullah camii hutbeleri gibi...

Yazarın Diğer Yazıları