Gelin tartışalım

A+A-
Altemur KILIÇ

Yazıma başlarken bir ata sözünü ve bir fıkrayı nakletmek zorundayım. Önce atasözü:
“Kurbanlık koyun yere yatınca bıçak bileyen çok olur.
Türkiye’nin, kurbanlık koyun gibi yere serildiği şu sırada Ermeniler kanlı bıçaklarını bilemekteler... Ermenistan devlet başkanı Sarkisyan, Ermeni gençlerine: “Karabağ’ı aldık... Ararat’ı (Ağrı dağı) almak da artık size düşüyor...” demiş. Azeri kardeşlerime Hocalı Katliamını reva gören adamların amaçları Ermenistan’ın kapılarını açmak... Futbol maçlarında Sarkisyan’la kucaklaşanlar utansın...”Sıfırcı Hoca” Davutoğlu utansın!.. “Protokolleri” uygulayın, açın kapıları; Ağrı’ya, Van’a kadar yolu var!

***

CHP Parti Meclisi üyesi Mesut Değer: “Gelin toprağa bağlı olmayan özerklikleri tartışalım” demiş. Bu “özerklik” nasıl olacaksa!..Türkiye’nin bütünlüğüne kasteden ve adamların itiraflarıyla sabit “Büyük Kürdistan” hedef ise, bu yolun nesi tartışılabilir?.. Bizi hepten budala mı sanıyorlar?.. Ama hakları da var. Olay yalama oldu. Konuşa konuşa, bizi bu noktaya getirdiler... Bundan sonrası “Özerk bölgeler”, sonra da “Büyük Kürdistan” sınırları konusunda “pazarlık”... Galiba başlamış!..

***


Fıkra şöyle: İngiltere’de bir resmi ziyafette Kraliçenin yanında oturan Lord “Elde edilemeyecek kadın yoktur. Herkesin bedeli vardır” demiş. Kraliçe “Ya ben!..” diye kızmış. Lord ısrar edince, Kraliçe “bedel” ne kadar olur diye sormuş. Lord milyarlarca bir rakam söylemiş. Kraliçe: “Sizde o kadar para var mı” deyince Lordun cevabı: “Majesteleri ile prensipte anlaştık. Sıra pazarlığa geldi.” Teşbihte hata olmaz, “Demokratik özerklik” konusunda sıra pazarlığa geldi! Aslında pazarlık da bir süredir yapılmakta!.. Son gelişmeler çerçevesinde “gelin tartışalım” sözlerine bakılırsa, “Demokratik özerklik” tartışmaya açılmıştır... Ve işin en acısı, bu sözlerin TC’nin kalesi olması gereken CHP’den yükselmesi... Diğer milletvekillerinin de aynı mealdeki ifadeleri karşısında Sayın Kılıçdaroğlu ne yapacak?.. Hiç bir şey; çünkü aynı şeyleri kendisi de söylemişti...

***


Ve şu sırada dışarıda bıçak bileyenler de var. AB ve ABD’den “Kürt sorunu savaşla çözülmez; konuşmak gerek” tavsiyeleri yükseliyor. İrlanda, İspanya örnekleri gösteriliyor...Hatta AB bu örnekleri yerinde görmeleri için bazı milletvekillerini ve aydınları davet etmiş... Kimler yok ki bu heyette!.. CHP’li Levent Gök, Sezgin Tanrıkulu, Lütfi Elvan başta. Ve tabii AKP’liler, BDP’liler... Kambersiz düğün olur mu?.. Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar (Gazeteci), Bejan Matur vb... Geziden döndükten sonra malum “eşhas”ın nasıl ahkâm kesecekleri malum!

***

Ben şu sıra boşuna nefes tüketmek pahasına Mustafa Kemal’in sözlerini hatırlatayım: “Hiçbir bağımsız millet yoktur ki, yabancıların plan ve projelerine, örneklerine göre hareket etsin!.. “ Evet ” Biz bize benzeriz”, başkalarını örnek almaya ihtiyacımız yok!

***

Kılıçdaroğlu’nun bertaraf ettiği Atatürkçü Onur Öymen, bu gelişmeler karşısında “Özgürlük, demokrasi gibi laflarla rejim değiştirilecek. İngiliz sistemine göre İrlanda, İskoçya ve Galler’in özerk statüleri var ama İngiltere’de Anayasa yok zaten. İngiltere’de Anayasa çalışması yapmak akla aykırı! Türkiye onu örnek alabilir mi?.. Bence önemli olan Türkiye’de yapılmak istenen Anayasa değişikliğinin tarafı olabilir misiniz? Devletin üniter yapısını, birliğini, ulus devlet anlayışını tartışmaya açacak bir çalışmanın içinde olur musunuz?..”
 Ama Bülent Arınç ne demişti. “Cumhuriyet hariç her şeyi değiştirebiliriz.” Komutanlara da emri: “Oturun oturduğunuz yerde”!
Atatürkün kurduğu “Müdafaa-i Hukuk, Kuvâ-yı Milliye”, “CHP” bölücülere yardakçılık ediyor... Gerisini varın siz hesap edin!.. İnsan ister istemez şantaj komplosunun CHP’yi asıl ekseninden kaydırmak için olduğunu düşünüyor!
Evet, etrafımızda bıçaklarını bileyenler çok...TC’nin beratı olan Lozan Antlaşmasının yıldönümünde “Sevr”e dönüş söz konusu...O zaman da “adem-i merkeziyet” isteniyordu. Şimdi Türkiye gene aynı bıçak sırtında! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları