Geliyor, açıklıyorum!..

A+A-
Hulki CEVİZOĞLU

Daha önce  “Yılın Röportajı”  olabileceğine inandığım bir röportaj yaptığımı ve bunun kitap olarak yayınlanacağını duyurmuştum.
Çalışmamı tamamladım ve şimdi açıklıyorum.
Birçok insan,  “Çıka çıka bu mu çıktı?”  diye burun kıvırabilir. Çünkü, onun adını duymak bile istemeyenlerin sayısı arttı. Duysa da, dudak bükenlerin sayısı da oldukça fazla.
Böyle bir ortamda, benim yapacağım röportaj hem ilgi çekmeli, hem gerçekleri yansıtmalı ve hem de bugüne değin duyulmayan pek çok yeni açıklamayı içermeliydi.
İşte bu niyetle çıktığım yolun sonuna geldim ve kitabı tamamladım. Adını söylemeyeceğim, o bir sonraki sürpriz olsun. Çünkü, öyle bir sözü asla tahmin edemezsiniz ve o kişiden duymuş olamazsınız.

***

Bir  “röportaj gazetecisinin”  yapabileceği en büyük röportaj kiminle olabilirdi?
Tabii ki Mustafa Kemal’le.
Ben de kendisiyle çok uzun bir röportaj yaptım. Belli bir tarih aralığındaki tüm gelişmeleri sordum ve inanılmaz yanıtlar aldım. Hepsi belgeli.
Ben bir Atatürkçü olarak, -itiraf ediyorum- bunların çoğunu duymamıştım, duyduğum pek çok önemli sözün söylendiği ortam ve zemini merak etmiştim.

***

“Bir Devrimciyle”  yaptığım röportajın birçok bölümü gerçekten dudak uçuklatacak boyuta ulaştı.
Bizler Atatürkçü olana da olmayana da meğerse onu nasıl tanıtmışız.
Şimdi bu kısa alanda, bazı sorularla ipucu vereyim.
Günümüzün devlet adamları gazetecilere çok farklı yaklaşıyor; acaba onun davranışı nasıldı?.. Bugün de suçlandığı gibi gerçekten İttihatçı mıydı?.. Doğum tarihi 1880 mi, 1881 mi?.. Ermenileri sürdü mü?.. Aydınlarımız için neler söyledi?.. Devrimin hedefi neydi?.. Sürekli Devrim mi istedi?.. Musul ve Irak’ın yarısını nasıl almak istedi, nerede açıkladı?.. Komünizm ve Bolşevikliği istedi mi, ajan tuzağına nasıl düştü?.. Karga kovaladığı tarlanın ne tarlası olduğunu bilen var mı?.. İçki yasağını savundu mu?.. “Milyonlarca Türk’ü öldürdük”  sözüyle ne demek istedi?..
Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılara karşı 100 bine karşılık 10 bin mi zayiat verdik?..  “Türkiye Türklerindir!”  sözünü ne zaman ve niçin söyledi?.. Almanya ile Amerika arasında bir  “mandacılık”  tercihi yaptı mı?..  “Ahır yemliğindeki köpek devletler”  sözünü kime söyledi?..
Kürtler için  “yerel özerklikler”  istedi mi?.. Batı Trakya konusunda o sözleri söyledi mi?..  “Devletin dini İslâm olsun”  dedi mi, arkasından ne yaptı.. Kimler için  “tepeler ve öldürürüm”  dedi?.. Şapka ile namaz kılma olayı neydi?.. Cihat sözünü etti mi?..
30 Ağustos Taarruzunun gecikme nedeni neydi?..  “ABD’nin ideali bizim idealimizdir”  dedi mi?..
90 yıl önceki  “Sarı Öküz”  olayı ve M. Kemal’e Ergenekon Operasyonu!..
İlk hedef Akdeniz’di; peki ikinci ve üçüncü hedef neydi?..
Bugün Atatürkçüler  “Kuvvetler Ayrılığının”  dirençli savunucusu, peki Mustafa Kemal niçin  “kuvvetler birliği” ni uyguladı ve “kuvvetler ayrılığı”  ilkesini hangi sözlerle yerden yere vurdu?..
Yaşamının en mutlu anı neydi?.. Kurtuluş Savaşı’na yeniden başlamayı düşündü mü?

***

Ay başına kadar sabrederseniz, tüm bu soruların yanıtlarını belgeleriyle bu inanılmaz röportajda bulacaksınız.
İyi pazarlar..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları