Gençlere cam kırdırmayın

A+A-
Burhan AYERİ

Bir milletin en önemli varlığı gençleridir. Eğitimli, sağlıklı bir nesil o milletin istikbalidir. Onların sorunlarıyla ne kadar ilgilendiğimiz meydanda. Bu konuda tutarlı bir politikamız yok maalesef. Sağlıklı gençlik yetiştirmede en önemli etken spordur. Sporda başarılı olmanın hedefi güçlülüktür. Bu nedenle sporcu bir genç sağlıklı beslenir. Baş belası sigara, alkol, uyuşturucudan kendini korur. Dayanışma ve takım ruhunu öğrenir. Bir genç spor yapmakla sayılamayacak kadar çok şey kazanır.

Madalyonun öbür yanı

Profesyonel sporcular modern tesislerde, sağlıklı şartlarda milyonlarla oynarken bunları yetiştiren mahalle takımları sefalet içerisinde.

Gençlik Spor Bakanlığı'nın dolayısıyla ona bağlı il ve ilçe müdürlüklerinin kulüplere hiçbir desteği yok diyebiliriz. Birçok bürokratik işlemden alınan harçlar ise bir başka sıkıntı. Yetmiyormuş gibi çok kısıtlı spor tesislerini resmî müsabakalar dışında ücretsiz tahsis etmiyorlar. Sadece firma bazında sponsorlar amatör kulüplere yardım etmekte. Belediyelerin desteği, spor malzemesi ve müsabakalar için salon ve saha tahsisinden öteye gitmemektedir.

Fatih'ten bir örnek:

Amatör sporcuların müsabakaya çıkabilmek için öncelikle antrenman sahalarına ihtiyacı var. Bazı ilçe belediyeleri bu konuda yeterli hizmet sunarken, İstanbul'un en çok spor kulübüne sahip -85- Fatih Belediyesi'nde durum böyle değil. Bunların 48'i aktif futbol kulübüdür. Bu kulüplerde binlerce sporcu istihdam edilmektedir. İlçede yeterli salon bulunmadığı için güreş ve savunma sporları yapacak gençler, çalışacak yer bulamamaktadır.

Okulların spor salonları, idarecileri tarafından gelir amaçlı kullanılmakta, kiraya verilmektedir. Çeşitli bahanelerle ücret talep edilmekte "boş saat yok" denilmektedir. Fatih Kaymakamlığı'nın müdahaleleri bile göz ardı edilmektedir.

En kötüsü

Ayrıca daha önce İBB başkanlığı tarafından İBB Spor'a tahsis edilen Langa sahası Karagümrükspor'a yeni verildi. Balat Haliç sahaları ilçe belediyesine ya da Fatih Kulüpler Birliği'ne devredilmesi gerekirken, Başakşehirspor Kulübü'ne tahsis edilmiştir.

Başakşehirspor'un  kendi ilçesinde yeterli tesisleri olduğu hâlde Fatih'teki tesislerin tek kullanıcısı olması kabul edilemez.

Bu konuda ilçe kulüpleri çeşitli mercilere başvurduklarında sözlü olarak "Haklısınız ama" denilerek mazeretler sıralanmış ve "Başkan Göksel Gümüşdağ'ın kararına karşı çıkamayız" denilmiştir!

Amatör spor kulüplerinin sporcularından masraf alması mümkün değildir. Mahalle sakinleri tarafından desteklenen kulüpler ayakta kalabilmekte. Bundan mahrum Fatih'in asırlık kulüplerinin çoğu kepenk indirmek zorunda kaldı.

Öneri

İBB'nin yeterli antrenman sahası yapabilme olanağı vardır. Bilhassa seçimden seçime kullanılan Yenikapı dolgu alanının küçük bir kısmına epey antrenman sahası yapılabilir. Bu konuda kim etkili ve yetkiliyse yardımları şart. Spor yapmak için tesis bulamayan gençler, cadde ve sokaklarda yeteneklerini sergiliyorlar. Bunları cam kırarak, otolara hasar vererek yapmak zorunda kalıyorlar.

Sıraladıklarımız sadece İstanbul'la sınırlı değil. Aynı sorunlar başta Ankara olmak üzere tüm kentlerde mevcut. Hazır mahalli seçimler kapıya dayanmışken, birilerinin ellerini taşın altına sokmaları gerekiyor. Tabii Gençlik Spor Müdürlükleriyle iş birliği yaparak...

***

İyi ki varlar

"Altın Elma TSM Beste Yarışması"nın 14'üncüsü yapıldı. Amasya ile bütünleşen bu organizasyonu severek izleyenlerdenim. Türk müziğine gönül vermiş biri olarak, mutlaka ufacık da olsa katkıda bulunmak isterim.

On finalist eser, şef Özgen Gürbüz'ün yönetiminde icra edildi. Tepeden tırnağa TRT ses ve saz sanatçılarının katkısıyla gerçekleşen program iyiydi. Bir-iki provayla sergilenen bestelerin tamamını beğendim. Yapıma imza atan Tahsin Yıldız'ı da öncelikle kutlayalım.

Sürpriz olan, birinciliği bir Nihavend Tango'nun kazanmasıydı. "Ben sana aşık oldum, hem de deliler gibi" adlı beste Göksel Baktagir'in. Güftesi ise Hüseyin Balkancı'ya ait. Bir kanun virtüözü olan Baktagir ile Balkancı muhteşem denecek iş birliği ortaya çıkarmışlar.

Balkancı bu yıl birkaç finalist parçaya da -beste ve güftelerle- imza atmıştı. Bunların içinde üçüncülüğü kazanan "Söz demiştin"inin kısa sürede zirveye oturacağından eminim.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Vali Osman Varol'u tebrik etmek istiyorum. Hele Vali, o kısacık konuşmasıyla gecenin yıldızı oldu. Özenle seçtiği cümlelerle "Şehzadeler şehri"ni çok güzel anlattı.

...

GÜNÜN SÖZÜ

Arayan, sonunda Hakk'ı bulur. Tevfik Fikret

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları