28 Haziran 2022 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Gençliğim Eyvah veya harcanan nesiller

Haber Giriş: 13 Eylül 2016 Salı - 18:19
Son Güncelleme: 14 Eylül 2016 Çarşamba - 00:00
Takip Et

Gençliğim Eyvah veya harcanan nesiller
+
Aa
-

Merhum Tarık Buğra'nın 1979'da Ötüken Yayınevi tarafından basılan romanın ismidir Gençliğim Eyvah. Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: "Gençliğim Eyvah Türkiye'deki anarşinin otopsisidir. Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız."

  Türk milleti, geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren Balkan hezimeti, 1. Cihan Harbi ve arkasından da Millî Mücadele yıllarında savaş meydanlarında ve esir kamplarında, yüzbinler ve hatta milyonlarla ifade edilen gencini kaybetmiştir. Özellikle on binlerce yüksek tahsilli, meslek sahibi gencini şehit vermiştir. Bu durum, Cumhuriyet Türkiye'sinin ilk yıllarındaki bir toplu iğneyi dahi imal edemeyecek kadar yoksul kalmış bir ülkenin dramıdır. Onun içindir ki Cumhuriyet'in 10. yılında "On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan" marşı bir sevinç ve övünme vesilesi olarak dillerden dillere dolaşmıştır.

Bahtsız milletim benzer acıları müteakip yıllarda da arka arkaya yaşamıştır. Bazen komünizm tevkifatları, bazen 1944 Irkçılık-Turancılık Davası, genç nesiller üzerine bir heyula gibi çökmüştür.

Özellikle 1944 Irkçılık-Turancılık Davası'ndan sonra milliyetçilik düşüncesinin devlet katında zararlı cereyan sayılması sebebiyle yeni yetişen nesillerin kıblesi değişmiş, kimi yönünü Moskova'ya, kimi Paris'e, Londra'ya ve New York'a kimileri de Türk milletinin bin yıldır anladığı ve yaşadığı İslam'ı bir tarafa bırakıp Mısır ve Pakistan'daki sömürge ülkelerinin tepkisi olan "Siyasi İslamcılığa" çevirerek eti kemiği bizden olsa da fikren ve ruhen kaybedilen nesiller olmuşlardır.

            1960 ihtilalinde, millet iradesiyle işbaşına gelmiş bir siyasi kadro tasfiye edilirken dönemin milliyetçi gençliği de hep itilip kakılmıştır. 1970'ler ve 1980'lere gelirken, üniversite ve yüksekokullarda okuyan on binlerce gencimiz gönüllerindeki adalet duygusu alabildiğine istismar edilerek yabancı ideolojilerin yerli iş birlikçisi, savunucusu durumuna düşürülmüş, tarihine, toprağına, milletinin ruh ve iman köküne yabancılaştırılmıştır.            

          12 Mart ve 12 Eylül müdahaleleri neticesinde Ülkücüsü-Devrimcisi ile on binlerce eğitimli vatan evladı ağır işkencelerden geçirilmiş, hapishanelere doldurulmuş, ruhen ve bedenen yaralı bir şekilde millete hizmetten ve ülke kalkınmasına seferber olmaktan mahrum bırakılmıştır.

            1980'lerden sonra dünyanın hakim güçleri ile bir türlü kapanmayan Sevr hesaplaşmasının yeniden gündeme getirilişi sonucu on binlerce vatan evladı; bölücülüğün, azınlık ırkçılığının pençesine düşürülüp, kendi askeri ve kendi polisi ile silahlı çatışmalarda, bombalı eylemlerde sayısız gencimizin şehit olmasına ve kendilerinin de pisi pisine asla gerçekleşmeyecek bir hülya için yok olup gitmelerine sebep olmuştur. Evet, devletin bekası, vatanın bütünlüğü ve Türk milletinin birliği için devletine silahlı kalkışmada bulunan eşkıyanın tedip edilmesinden başka çare yoktur. Ama eline silah verilerek yabancılaştırılan bu gençler, özünde bu toprakların çocuklarıdır. Devrimcisi ile PKK'lısı ile bu gençler tarih şuuru ile donatılmış ve milliyetçi bir eğitim sisteminden geçirilmiş olsalardı gençliklerini, enerjilerini, heyecanlarını beyhude bir amaç uğruna harcamayacaklar, ülke kalkınması için seferber edeceklerdi.

            1990'ların sonunda 28 Şubat Post-modern Darbesi ile meşru hükumet istifaya mecbur edildiği gibi bu defa üniversite ve yüksekokullarda başörtülü öğrenci avına çıkılmıştır. Binlerce genç kızımız yani yarının anneleri yani istikbal vadeden gençlerimiz üniversite ve yüksekokullardan uzaklaştırılmıştır.

            Gelelim bugünlere…

            Türk milleti 15 Temmuz 2016 tarihinde alçakça bir ihanet kalkışmasına maruz kaldı. Yüzlerce insanımız şehit oldu. Binlerce insanımız yaralandı. Türkiye adeta bir iç savaşın eşiğinden döndü. Bu her şeyden önce Cenab-ı Allah'ın lütfuyla, siyasi iradenin, siyasi partilerimizin genel başkanlarının darbe karşıtı duruşu ve aziz milletimizin kahraman evlatlarının vatanına, bayrağına, devletine yüksek bir tarih şuuru ile sahip çıkmasıyla mümkün olabildi.

            Sonucunda milletimiz, bir başka büyük acı hakikatle karşı karşıya kaldı. Yine on binlerce gencimizin uyutulmuş, aldatılmış, dinî telkin ve gerekçelerle milletimize yabancılaştırılmasına şahit olunmuştur. Daha önceleri, yabancılaşan nesiller Batıcı, sosyalist, komünist veya kapitalist düşüncelerin tuzağına düşürülerek avlanırken, bu defa milletimizin bütün kutsalları, hayırseverlik duygusu alabildiğine istismar edilerek farklı dini telkin ve gerekçelerle yabancıların tuzağına düşürülmüşlerdir. Evet, Türk milleti ve Türk Devleti son birkaç yüzyılda şahit olmadığı milletlerarası bir casusluk şebekesinin eline düşmüş ve bu şebeke bir ahtapot gibi Türkiye'yi ve Türk İslam Dünyası'nı sarmalamıştır.

            Yaklaşık 40 senedir gelmiş geçmiş bütün siyasi iktidarların geniş müsamahası ve büyük ihmalleri neticesinde -hatta gafletleri dersek abartmamış oluruz- ülkenin en ücra köşelerindeki en zeki ve çalışkan çocuklarımız, bu paralel yapı denilen tepesindeki ihanet çetesinin marifetleri ile son derecede masum gerekçelerle keşfedildi, alındı, dersanelerde ve en iyi okullarda okutularak devşirildi. Ailesinden, milletinden koparılarak bir meczubun havarileri hâline getirildi. Üstelik bu işi milletimizin dinî ve millî duygularını alabildiğine istismar ederek yaptıkları gibi yine bu milletin hayırseverlik duygusunu alabildiğine istismar ederek ve  bir sülük gibi yapışarak bu milletten temin ettikleri maddi kaynaklarla gerçekleştirdiler. Bunların tamamı sadece soru çalarak devlet hayatında kritik görevlere gelmiş değildirler. Bir kısım yoksul aileler kabiliyetli çocuklarına dersane, okul, burs ve barınma imkânları bulamadıkları için bunların tuzağına düşmüş, varlıklı aileler ise çocukları dinî terbiye altında yetiştiriliyor heves ve düşüncesiyle bu örümcek ağının tuzağına düşmüşlerdir. Her dönemin ve özellikle son 15 yılın iktidarlarınca desteklenmişler, taltif edilmişler, hatta on binlerce gencimiz oralara yönlendirilmişlerdir.

Gencecik kızlarımız, yarınların anneleri, devletimizin yeterli ve güvenli öğrenci yurtları oluşturamaması, burs ve kredi imkânları geliştirememesi sebebiyle bunların tuzağına düşmüştür.

Binlerce parlak zekâlı gencimiz esas kabiliyetlerinin dışındaki mesleklere yönlendirilmiş ve bunların zekâ ve enerjileri heba edilmiştir. Bir çarpıcı örnek; Ösym' de Türkiye sıralamasında ilk yüzün ilk iki yüzün içerisinde olan ve Bilkent, Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerin çok önemli bölümlerini kazanan birçok gencimiz bir sene sonra sözde abilerin telkinleri ile polislik mesleğine, istihbaratçılığa yönlendirilmiş ve maalesef birçoğu şu anda cezaevlerinde çürümeye terk edilmiştir.

 Binlercesine yurt dışında yüksek lisans ve doktora imkânı sağlanarak ve beyinleri yıkanarak bir sahte mesihin peşinden koşar, yabancı diyarlara, yabancı ülkelere hizmet eder hâle getirilmişlerdir.

Şu bir hakikattir ki bir ülkenin en büyük zenginliği ne doğalgaz ne petrol ne de madendir. Eğitilmiş, yetiştirilmiş insan unsurudur. Bundan mahrumsanız, sınırsız kaynaklara da sahip olsanız yakın coğrafyamızdaki komşu ülkelerde görüldüğü gibi az gelişmiş ülke yaftasından kurtulamazsınız.

Ama eğer insan unsurunuz çok iyi eğitilmişse bunlar yüksek beyin gücü ile ülke kalkınmasının en önemli lokomotifi olurlar.

Tekrar ediyorum...

Eğer bütün bu gençler, yani şu anda hapishanelerde çürüyen, devlete silahlı kalkışmada bulunduğu için tedip edilen, üniversite ve yüksekokullardan atılan, şimdi de hayatlarının en verimli çağında bir kısmı bu ihanet şebekesinin pençesine düştüğü için, önemli bir kısmı da yolu sehven, tamamen dinî duygularla veya kaliteli bir eğitim alma gayesiyle bu paralel yapı denilen uğursuz şebekenin dersanesinden, okulundan, üniversitesinden geçen ve bu sebeple de hiçbir ihtimam ve dikkat gösterilmeksizin yetkili ağızlarca aynı şekilde vatana ihanetle itham edilen, damgalanan, bir vebalı gibi herkesin kaçtığı insanlar durumuna düşen bu gençlerimiz eğer millî tarih şuuru ile milliyetçi bir eğitim sisteminden geçmiş olsalardı veya devlet asli görevini yapıp bu evlatlarımıza kurs, burs, barınma ve kaliteli eğitim imkânları sağlamış olsaydı çocuklarımız bu yapının tuzağına düşerler miydi?

            Aziz dostlar bendeniz GENÇLİĞİM EYVAH demekte, HARCANAN NESİLLER demekte haksız mıyım? Buyurunuz siz karar veriniz.

Etiketler

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

Arçelik Rusya piyasasına jet gibi girdi. ABD'li Whirlpool'un 220 milyon euroya satın alıyor
Arçelik Rusya piyasasına jet gibi girdi. ABD'li Whirlpool'un 220 milyon euroya satın alıyor
Arçelik Rusya piyasasına jet gibi girdi. ABD'li Whirlpool'un 220 milyon euroya satın alıyor
Kapadokya Üniversitesi personel alacak
Kapadokya Üniversitesi personel alacak
Kapadokya Üniversitesi personel alacak
'İnternet bağımlılığı' gelecek 10 yılda çağın hastalığı olacak
'İnternet bağımlılığı' gelecek 10 yılda çağın hastalığı olacak
'İnternet bağımlılığı' gelecek 10 yılda çağın hastalığı olacak
Fethiye’de otomobil motosiklete çarptı: 1 ölü
Fethiye’de otomobil motosiklete çarptı: 1 ölü
Fethiye’de otomobil motosiklete çarptı: 1 ölü
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Cüneyt Arkın için başsağlığı mesajı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Cüneyt Arkın için başsağlığı mesajı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Cüneyt Arkın için başsağlığı mesajı
Hatay’da uyuşturucu operasyonu
Hatay’da uyuşturucu operasyonu
Hatay’da uyuşturucu operasyonu
Ermenistan ile normalleşme toplantısı 1 Temmuz'da Viyana'da
Ermenistan ile normalleşme toplantısı 1 Temmuz'da Viyana'da
Ermenistan ile normalleşme toplantısı 1 Temmuz'da Viyana'da