Gezici: "İYİ Parti ittifakı CHP'yi geçiyor"

Gezici: "İYİ Parti ittifakı CHP'yi geçiyor"
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Gezici Araştırma Şirketi sahibi Murat Gezici'nin olası İYİ Parti-Saadet Partisi ittifakının CHP'nin oylarını geçeceğini söylediğini aktardı.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, erken seçim tartışmalarını köşesine taşıdı. Gezici Araştırma Şirketi Murat Gezici'nin ittifaka ilişkin son anket değerlendimelerini okuyucularına aktaran Altaylı, "Murat Gezici’ye göre seçime katılabilmesi halinde İYİ Parti’nin baraj sorunu olmayacakmış" ifadelerini kullandı.

Gezici, açıklamalarında İYİ Parti'nin, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'yle ittifak kurması halinde CHP'nin oylarında düşme görüldüğünü ve bu ittifakın CHP'nin oylarını aşacağını söyledi.

Altaylı'nın, "İSD ittifakı CHP’yi geçiyor’ iddiası" başlıklı yazısı şöyle:

Televizyon programımda 2 kamuoyu araştırma şirketi yöneticisini konuk aldığımda, her ikisi de İYİ Parti’nin oylarının yüzde 4’ler civarında olduğunu söyledi.

Ben de kendilerine “Gezici’nin araştırmasında yüzde 20 çıktığı yazılıyor. 4 ile 20 arasında 5 kat fark var. Bu fark normal mi?” diye sordum.

Aldığım yanıt şu oldu:

“Bir meslektaşımızın yaptığı araştırma hakkında konuşmak doğru olmaz. Ama bizim bulgularımızın daha gerçekçi olduğuna inanıyoruz.”

Bunun üzerine önceki gün Gezici Araştırma’nın patronu Murat Geziciaradı. “Fatih Bey, biz araştırmamızın arkasındayız. O gün yaptığımız ankette İYİ Parti’nin oy oranı o şekilde çıkıyordu” dedi.

“O günün” hangi gün olduğunu sordum.

“Parti yeni kuruluyordu. Kuruluşunu henüz tamamlamıştı” dedi.

Daha yakın tarihte yaptıkları bir araştırmayı aktardı.

“Parti kurulup sahaya çıktıktan sonra İYİ Parti’nin oylarında bir miktar gerileme oldu” dedi.

15 gün kadar önce yaptıkları yeni araştırmalarında İYİ Parti yüzde 17’ye kadar gerilemiş. Murat Gezici’ye göre seçime katılabilmesi halinde İYİ Parti’nin baraj sorunu olmayacakmış.

Gezici’nin ittifaklarla ilgili de bir çalışması olmuş.

Şöyle söyledi:

“İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti ile ittifak kurması halinde bu ittifakın oyları yüzde 23’e kadar çıkıyor.”

Diğer araştırma şirketlerinin bu ittifakın barajı aşamayacağını iddia ettiğini hatırlattım.

“Bu da benim iddiam. Seçimde görürüz. Tabii böyle bir ittifak kurulursa” dedi.

İYİ Parti’nin en fazla zarar verdiği parti ise Cumhuriyet Halk Partisi olmuş.

Gezici’ye göre eğer İYİ Parti- Saadet Partisi Demokrat Parti ittifakı kurulursa, CHP’nin oyları yüzde 19’a kadar geriliyormuş.

“Bunlar çok iddialı tahminler. Araştırma sonucuna dayalı olsa bile fazla iddialı” demem üzerine Murat Gezici’in yanıtı hazır:

“Fatih Bey, biz son olarak Kıbrıs seçimlerini doğru tahmin eden tek araştırma şirketi olduk. Ki dünyada tahmini en zor seçimdir; çünkü sistemi çok karışıktır. Buna rağmen doğru sonucu bildik.” Türkiye’nin KKTC’ye oranla çok daha geniş bir coğrafya ve kalabalık bir seçmen kitlesine sahip olduğunu söylemem üzerine de şu yanıtı verdi:

“Biz anketleri yargı denetiminden geçmiş herhalde tek araştırma şirketiyiz. Biliyorsunuz bize dava açıldı. Yargının atadığı bilirkişi bizim anket formlarımızı, sistematiğimizi ve değerlendirme yöntemlerimizi inceledi. Ve tek bir yanlış, tek bir manipülasyon bulamadı. Beraat ettik. Ben iddialıyım. Seçime kadar bir anket daha yapacağız. Programınıza davet ederseniz sizin programda açıklarım. Sonuçta iki ay var. Kimin haklı olduğunu zaten göreceğiz.”

İlgili Haberler
SONAR: "Halkın yüzde 15 korkudan yanlış cevap veriyor"Akşener'den ittifak açıklamasıHükümete yakın anket şirketinden Erdoğan'ı üzecek haberSiyasette erken seçim hareketliliği: Peki, anketler ne diyor?
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş