Gidişat iyi değil Recep Ağa...

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Kocaeli’den Ankara’ya varış, gece yarısından sonra 02.30 suları...
Ankara’dan Ordu’ya yola çıkış, sabah 07.00; gecikmek yok!
Ve 5 saat yoldan sonra MHP lideri Devlet Bahçeli yeni günün ilk konuşmasını yapmak üzere Ordu’ya bağlı İkizce’de.
Ordu ziyaretinde, Ordu İl Başkanıyken Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan eski Milletvekili Cemal Enginyurt ile birlikte son kongrede Genel Başkanlık için yarıştığı Trabzon Milletvekili, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın ve İzmir eski İl Başkanı Musavat Dervişoğlu da var Bahçeli’yi karşılayanlar arasında.  Türkiye’nin hemen her yerinde; tam bir kenetlenme halinde MHP.
Bu arada o hengamede Trabzon Merkez’den haber veriyor Aydın:
“Alacağız....” 

***

İçinden dereler akan, sırtını iki yamaca yaslamış İkizce’nin Belediyesi üç dönemdir MHP’de. Belediye Başkanı Birol Kaygı, “hizmette devamlılık” için, dördüncü dönem için bir kere daha aday. Sloganı  “Kaygılanma İkizce biz varız bir daha!” 
İkinci durak Ünye. “Gençlere söz verdik, birlikte yöneteceğiz” diyen Nedim Can’la yarışıyor MHP Ünye’de. Alan coşkulu;  “Maşallah... Maşallah... Maşallah...”          diyerek çıkıyor MHP lideri     kürsüye.

***

Fatsa’da, ağırlıklı olarak gençlerden oluşan kalabalığa  “tuzağa düşmeyin” uyarısında bulunduktan sonra Erdoğan’a sesleniyor Bahçeli:
 “Recep Ağa gidişatın iyi değil... Ben yandım ülke de yansın deme... Türkiye’yi ateşe atma... Türkiye’yi yakacağına bir tek şey yap. Milletimi kardeş kavgasına sürükleyecek hatalara düşmeden ‘Allahaısmarladık’ de. Biz de sana ‘güle güle’ diyelim. Bu olacak. Bundan kaçış yok! Ne diktatörler gelir, ne diktatörler gider!..” 

***

Gezdik, gördük; Kumru, Korgan, Aybastı, Kabataş,     Çatalpınar yazacak çok şey var Ordu’ya dair. Onlar da artık yarına...

“Anadolu İhtilali” 

Falih Rıfkı, Milli Mücadele’yi anlatırken “Anadolu İhtilali” diyor ya; günlerdir Anadolu’da gittiğimiz hemen her yer o tanımı çağrıştırıyor bana.
Hani işgal güçleri “bir mezbeleden, bir viraneden başka bir şey olmayan Ankara”nın başarısına ihtimal vermiyordu da  “Büyük Zafer” kazanıldığında ne olduğunu idrakte zorlandılar ya; sanki tarih o yönüyle tekerrür edecek 30 Mart’ta. 
Trakya, Ege, Orta Anadolu’dan sonra Karadeniz’de de her karşılama, her ağırlama bir     “seğmen alayı” tadında; toplum -hadi yeni devleti kuracak demeyelim ama- devleti kurtaracak “reisini” arıyor sanki.
Eskişehir mesela...
İtiraf edeyim giderken ‘yarışın sonucu belli, bu yoğunlukta ne gerek vardı şimdi oraya gitmeye’ diye geçirdim içimden.
Ama o da ne? 
Tarihi Odunpazarı’nda buluşan ve çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalığın ne ucu görünüyor ve bucağı... 
MHP lideri daha “Ta...”      derken başlıyorlar yuhalamaya:
“Hırsız vaaaar!” 
“Hırsız Tayyip!..” 
Kocaman bir pankart:
“Abbas yolcu” yazmışlar;     artık sinmiyorlar, korkmuyorlar!
MHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, 6 yıl Eskişehir valiliği yapan Kadir Çalışıcı. Merkezdeki iki ilçeden Odunpazarı’nda Emine Dizgül ile iddialı yarışta. Tepebaşı’nın adayı Bahçeli’nin “Mührü üç hilale vurun muradınız olsun” diye tanıttığı Murat Sanlar.
Eskişehirliler MHP Genel Başkanı’nı “Birinci zafer yerel seçim, gerçek zafer genel seçim” diyerek uğurluyorlar.

***

Günler dar gelince, Kocaeli mitingi geceye kalıyor. 21.45 civarında çıkıyor Bahçeli kürsüye.
Ve sürpriiiiiz:
Perşembe Pazarı’nı mahşer yerine çeviren kalabalık aynı anda çakmaklarını yakıyor, cep telefonlarının flaşlarını patlatıyor MHP lideri otobüsün üzerinde belirdiğinde. Karanlığı yarıp aydınlatmak; ne kadar çok olduklarını kameralara gösterebilmekmiş bu ışıl ışıl karşılamanın sebebi.
MHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Saffet Sancaklı, aylardır sahada, hayli erken başladı çalışmaya. Kendi ifadesiyle “Sokağın rüzgarı     arkasında”. 
İlk günden beri iddiası aynı:
“Başkanlığımız şimdiden     hayırlı olsun...” 
 “Kaptan aşağı, kaptan yukarı...” Sancaklı, uzun yıllar futbol oynadığı Kocaelispor gibi     Kocaelililerin de kaptanı. 
Aday futbolcu olunca, meydanın “tribün”e dönmesine şaşmamalı. On binlerce insan -Emniyet’in verdiği rakam bile 47 bin ise asıl sayıyı siz hesap edin- tek bir ağızdan, tezahürat tadında söylüyorlar seçim şarkılarını. Stadyum havası Bahçeli’yi de etkilemiş olacak ki “Kasımpaşalılık”la meşrulaştırılmaya çalışılan kabadayılığa cevap verirken bir başka spor kulübüyle özdeşleşmiş semte Karagümrük’e selam yolluyor:
“Bana göre Karagümrük     daha delikanlıdır!” 
Ve “evlat” polemiğini     bambaşka bir boyuta taşıyan     o hitap:
“Evlatlarım” diye sesleniyor Bahçeli alandaki gençlere; canları yanmasın, anaları ağlamasın diye uyarıyor:
Sokakta ezilmeyin, sandıkta vurduğunuz mühürle yücelin, yüceltin...

Ayrı gezegenlerin gazetecileri...

Ankara-Ordu yolunda verdiği molada, soru sormak istiyor gazeteciler MHP Genel Başkanı’na. Önce “Mitingde konuşacağım” diyerek bu     talebi geri çeviriyor ama gazeteciler  “Çorum ekibi” olduklarını söyleyince kırmıyor. Dakika bir gol bir:
Yolsuzluk, hırsızlık, fezlekeler, tapeler, yer yerinden oynarken AA muhabiri  “Suriye’de 4 yıldır devam eden savaş...”  diye başlayınca sorusuna     gülüyor Bahçeli:
“Çorum, Suriye’ye çok uzak”      diyerek, yoluna devam ediyor.
Arkadaşların     ülke gündemine     mesafesine bakınca, Çorum değil de Mars ekibi olabilirler mi acaba?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları